خانواده

پسر ۴ ساله ام انگشتش را می مکد ،چکار کنم؟ – پدر و مادر – خانواده

[ad_1]

پسر 4 ساله ام انگشتش را می مکد ،چکار کنم؟ - پدر و مادر - خانواده

سلامت نیوز:پسر ۴ ساله ام انگشتش را می مکد و نتوانسته ام این عادت او را اصلاح کنم . لطفا من را راهنمایی کنید؟

دکتر مهران آقامحمدپور فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان : بسیاری از کودکان با عادت مکیدن انگشت به دنیا می آیند. به طوری که در همان نوزادی، شست آن ها راه خود را به سوی دهانشان پیدا می کند و همان جا می ماند.مکیدن انگشت در کودک به معنای احساس اضطراب و ناامنی از سوی نوزاد نیست، بلکه ارضا کننده نیاز شیرخوار به مکیدن است.

احتمال آن که تا سن پنج سالگی این عادت را ترک کند، ۵۰ درصد است. در بیشتر کسانی که مکیدن انگشت را ترک نمی کنند، تا سن هشت سالگی این عادت متوقف می شود.

به نظر دو دلیل قانع کننده برای لزوم ترک مکیدن انگشت وجود دارد که یکی اجتماعی است و دیگری دندانی.اگر قصد دارید عادت مکیدن انگشت را در کودکتان تغییر دهید، از روش های عمومی برای ترک عادت استفاده کنید و سپس، راه حل های اختصاصی را برای این فعالیت به خصوص، به کار ببندید.

به خاطر داشته باشید که حذف عادت مکیدن انگشت در یک شب انجام نمی شود و به صبر و پشتکار شما نیازمند است. اگر در نادیده گرفتن، پایدار باشید، به تدریج، از دفعات بروز این رفتار کاسته می شود.

از جمله این راهکارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

به جای شست، شیء دیگری را در اختیار کودک قرار دهید.یک مکان یا زمان را انتخاب کنید و به کودک بگویید که دیگر اجازه مکیدن انگشت در آن مکان یا زمان را ندارد.

برای مثال، اگر به کودک گفته اید که در هنگام تماشای تلویزیون حق مکیدن شست خود را ندارد و کودک از این قانون سرپیچی کرد، تلویزیون را برای ۵ دقیقه خاموش کنید و پس از این مدت اگر رعایت کرد، تلویزیون را روشن کنید.

برخی دندان پزشکان برای این کودکان وسیله ای را تجویز می کنند که روی دندان ها قرار می گیرد. موثرترین وسیله نوعی است که با فروبردن انگشت شست به داخل دهان، موجب درد انگشت و کام می شود.

منبع :روزنامه خراسان

[ad_2]

منبع مطلب

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن