Clitorisآلت تناسلیآلت تناسلی زنزناشوییكليتوريسکلیتوریسمسائل جنسیمقالات ویکی سرا

کلیتوریس چیست ؟ نقش بسیار مهم کلیتوریس در بدن را میدانید ؟


در این مقاله ما می خواهیم درباره ی کلیتوریس که یکی از اندام های جنسی مهم در زنان می باشد و تاکنون اطلاعات زیادی در مورد این عضو بیان نشده است ، بپردازیم .

 

کلیتوریس یکی از اندام های جنسی مهم در خانم ها می باشد که ممکن است بسیاری از خانم ها اطلاعات زیادی در مورد این اندام جنسی نداشته باشند و یا شاید اطلاعاتی که در مورد آن دارند اما درست نباشند.  در این مطلب ما چندین حقایق را در مورد کلیتوریس بیان می کنیم که امکان دارد برایتان جذاب باشند و  یا تازگی داشته باشند .

همچنین محققان دریافتند که کلیتوریس Clitoris یک اندام کاملا منحصر به فرد می باشد که زمانی که بحث لذت جنسی باشد ، کلیتوریس نقش بسیار مهمی را ایفا می کند . همچنین توجه داشته باشید که کلیتوریس Clitoris در حقیقت تنها عضو در بدن می باشد که عملکرد آن منحصرا رسیدن به اوج لذت جنسی می باشد .

 

کلیتوریس چیست ؟ نقش بسیار مهم کلیتوریس در بدن را میدانید ؟

 

کلیتوریس کجاست ؟

ناحیه کلیتوریس ( خروسک زن ) در قسمت آلت تناسلی می باشد . دقیقا نزدیک به اتصال لبه های کوچک بهم که در بالای خروجی مجرای ادرار قرار دارد . همچنین اندازه ی معینی برای آن وجود ندارد و اندازه ها در هر فردی کاملا متفاوت می باشد . طبق تحقیقات به دست آمده بزرگ شدن آن می تواند ارثی یا مادر زادی باشد . ولی اندازه ی نرمان کلیتوریس ۱۰ سانتی متر می باشد که بیشتر آن در درون بدن قرار گرفته است . همچنین دقت کنید که اگر کلیتوریس در قسمت بیرونی بدن بیش از ۳۵ میلی متر باشد ، آن شخص سریعا باید به پزشک مراجعه کند .

کلیتوریسم در زنان کجاست؟

این ها شاید سوالاتی باشد که ذهن شما را کاملا به خود مشغول کرده باشد . در این مبحث پاسخ این سوال ها را خواهید یافت و اجزای مختلف کلیتوریس و بخش های دیگر اندام تناسلی داخلی و خارجی زنان ( لب های کوچک و بزرگ )

 

بخش خارجی کلیتوریس

دستگاه تناسلی خارجی زنان در کنار دستگاه داخلی آن ها تشکیل دهنده مجموعه مهمی برای بقای بشریت به نام دستگاه تناسلی زنان می باشند . اجزای دستگاه تناسلی خارجی زنان در واقع بخش خیلی مهمی در ارتباط مسائل جنسی است .

 

بخش داخلی کلیتوریس

این بخش به طور کاملا معمول هنگام مشاهده آلت تناسلی خانم ها قابل مشاهده نیستند . چیزی که به گلنس متصل است ، بدنه ی آن نامیده می شود . بنا بر تحقیقات ویکی سرا همچنین این بدنه یه سمت لکن شما حرکت کرده و از طریق رباطی به استخوان آلت تناسلی شما متصل می شود .

 

اگر بازهم موفق به یافتن کلیتوریس نشدید اینگونه عمل کنید :

 • آینه دستی بگیرید و از کمر برهنه شوید .
 • روی یک صندلی یا انتهای تخت خود بنشینید و پاهای خود را باز کنید ، یک پا را روی صندلی یا تخت بگذارید.
 • آینه را بین پاهای خود نگه دارید و آن را زاویه دهید تا بتوانید گرگهای خود را ببینید.
 • با استفاده از دست آزاد خود لبهای بیرونی و درونی خود را از هم جدا کنید.
 • به بالای “شکاف” خود نگاه کنید ، و یک تکه پوستی را مشاهده می کنید که به لُب داخلی متصل شده است. 
 • محل اتصال لب های داخلی از بالا به یکدیگر به یک نقطه می رسند که کلیتوریس نام دارد  .

 

 

کلیتوریس چیست ؟ نقش بسیار مهم کلیتوریس در بدن را میدانید ؟

 

 

کلیتوریس (Clitoris)

کلیتوریس شامل ۳ عضو اصلی می باشد :

 1. برآمدگی کلیتوریس که تنها بخش قابل مشاهده می باشد که حدود یک پنجم یا کمتر از کل ساختار آن را تشکیل می دهد .
 2. دو ساقه ی آن مانند کروشه از هر دو طرف برآمدگی کلیتوریس به بافت مهبل کشیده شده اند .
 3. دو غده وستیبول که در دو طرف دهانه واژن نیز قرار گرفته شده (تمامی محققان با ارتباط این غدد با کلیتوریس موافق نیستند ، با این حال بعضی از آنها نیز بر این باورند که کلیتوریس فقط از غدد ، بدنه و ساقه تشکیل شده اند . ) کلیتوریس چیست ؟ نقش بسیار مهم کلیتوریس در بدن را میدانید ؟

کلیتوریس چیست ؟ نقش بسیار مهم کلیتوریس در بدن را میدانید ؟

 

تمام کلیتوریس ( Clitoris ) امکان دارد طولی به اندازه ی ۷ سانتی متر داشته باشد و برآمدگی آن حدود ۴ الی ۷ میلی متر از آن را تشکیل می دهد . این برآمدگی بخشی است که بیشترین تعداد پایانه عصبی در آن متمرکز می باشد . بنابراین به واسطه تعداد این پایانه های عصبی بیشترین حساسیت را دارد .

ماساژ کلیتوریس به چه صورت است؟

کلیتوریس یکی از مهمترین اندام برای افزابش میل جنسی به شمار می آید . بگونه ای که ماساژ جنسی بدن زن سبب می شود بدن زن از قبل تحریک جنسی شود و آماده ی یک رابطه زناشویی کاملا داغ و لذت بخش باشد .

 

همجنین در احادیث ها هم به آن نیز اشاره شده است که یکی از آداب هم بستری با همسر خود می باشد . این یعنی تحریک زن از طریق لمس و مالش بدن و در آغوش گرفتن می باشد و همچنین در یکی از احادیث آمده است که مردی که قبل از نزدیکی با همسرش ملاعبه کند ، مورد نظر و رحمت های الهی نیز قرار می گیرد .

 

ماساژ زناشویی قبل از رابطه جنسی سبب آماده شدن زن برای رابطه جنسی می شود . ماساژ جنسی ارتباط جسمی زن و مرد را کاملا بیشتر می کند و همچنین باعث می شود تا آن ها لذت خیلی بیشتری از رابطه ی جنسی با همدیگر ببرند. در زنانی که مشکل ارگاسم دارند و دیر به ارگاسم می رسند ، ماساژ واژن زن نیز نقش به سزایی در تسهیل ارگاسم دارد و کمک شایانی نیز می تواند داشته باشد .

تحریک کلیتوریس چیست ؟

Clitoris همانند واژن ناحیه کاملا حساسی می باشد که ممکن است پر از اعصاب باشد که با به وجود آوردن لذت جنسی نقش بسیار مهمی در تحریک زنان دارند . عده ی زیادی از خانم ها از طریق دخول به ارگاسم نیز نمی رسند و فقط با تحریک ناحیه ی کلیتوریس به ارگاسم می رسند . همچنین اگر تحریک بیشتر از حد بشود نه تنها باعث ارگاسم نمی شود بلکه ممکن است سبب ایجاد درد نیز شود . طبق یافته های محققان بسیاری از زنان تنها زمانی به ارگاسم می رسند که Clitoris و به خصوص برآمدگی آن تحریک شده باشد . در واقع پژوهش های اخیر نیز نشان داده اند زنانی که ارگاسم های دشوار تری دارند ، ارگاسم واژینال یا ارگاسم از طریق تحریک نقطه جی ، در حقیقت از طریق کلیتوریس به این ارگاسم ها نیز می رسند .

مشکلات کلیتوریس

از جمله مشکلاتی که امکان دارد در ناحیه کلیتوریس به وجود بیاید عبارت اند از :

 • درد در ناحیه کلیتوریس : به دلیل خود ارضایی زیاد یا رابطه جنسی و ضربه یا عفونت است .
 • خارش در کلیتوریس : به دلیل حساسیت به صابون و لوسیون و …  خارش واژن  یا خارش و درد در ناحیه کلیتوریس به دلیل سرطان ، بیماری های مقاربتی و عفونت می باشد .
 • بیماری نعوظ دائم کلیتوریس ( Clitoral Priapism ) : بنا بر تحقیقات ویکی سرا و سایت ScienceDirect این بیماری از هر ۵۰ هزار نفر یک نفر را در بر میگیرد که در نبود تحریک جنسی ، کلیتوریس حالت نعوظ دارد و عمدتا با درد نیز همراه است ، معمولا این حالت ممکن است از ۱۰ ذقیقه تا ۲ ساعت زمان ببرد . [۱]

آیا کلیتوریس آلت تناسلی زنانه می باشد ؟

 • گاهی اوقات نیز امکان دارد کلاهک لابیا مینور یا همان کلیتوریس Clitoris به عنوان آلت تناسلی زنانه نیز دیده شود و این عموما به علت پدیده ای است که می تواند به عنوان همولوژی بیولوژیک اشاره کرد ، این پدیده به این نکته اشاره می کند که تمامی جنین ها با اندام های یکسانی به دنیا می آیند ولی این اندام ها به اشکال مختلفی در کنار هم قرار گرفته اند .
 • همچنین به همین علت است که مردان ، با وجود اینکه نمی توانند مثل زنان شیر تولید کنند و شیردهی داشته باشند ، سینه دارند . با این حال سینه ها به این دلیل در مردان رشد می کنند که همانند بسیاری از اعضای بدن در مراحل اولیه رشد جنین به وجود می آیند .
 • به طور کلی زنان و مردان از لحاظ فیزیولوژیک خیلی زیاد شبیه هم هستند . کلیتوریس به همین صورت شکل می گیرد ، کلیتوریس خانم ها و آلت تناسلی مردان نیز همسان هسنتد .
 • حدودا ۱ماه و نیم بعد از اینکه تخمک بارور شده در رحم لانه گزینی می کند ، هورمون های مردانه در بدن ترشح می شوند . بلاستوتیت مردانه ( گروهی از سلول ها که جنین را به وجود می آورد ) در واکنش به این هورمون ها شروع به ایجاد دستگاه تناسلی مردانه از جمله : آلت ، بیضه ها و کیسه بیضه می کند . بلاستوتیت زنانه به این گونه هورمون ها واکنشی نشان نمی دهد ولی در عوض اندام های جنسی زنانه مثل کلیتوریس ، تخمدان ها و لابیا را به وجود می آورد.

آلت تناسلی زن ، آثار تکامل یا استخوان های جنسی ؟

با این وجود اینکه آلت تناسلی زن و مرد همسان است ولی آلت تناسلی مردان نقش های زیادی بسیار زیادی دارد ، تحریک کننده جنسی ، تولید مثل و دفع کننده ، در حالی که Clitoris فقط یک کار انجام می دهد و آن هم این است که تحریک جنسی که ممکنه به ارگاسم ختم شود . همچنین از نظر بعضی از پژوهشگران ، ارگاسم زنان محصول فرعی تجانس بیولوژیکی می باشد و لازم است آن را به صورت یک پاداش خیلی ارزشمند در نظر گرفت . انزال زودرس مردان یا انزال طبیعی که رابطه کاملا نزدیکی با ارگاسم دارد ، برای تولید مثل ضروری می باشد و در نهایت ارگاسم در دستگاه تناسلی زنان نیز قرار گرفته است .

اما محققان بر این باورند که امکان دارد ارگاسم زنان همواره یک پاداش نیز به حساب نیاید . ولی در عوض آنها فکر می کنند که همانند ارگاسم مردان ، که با آزاد شدن مایع منی همراه است . امکان دارد ارگانسم زنان محرک آزاد شدن تخمک باشد . برای مثال محققان در سال ۲۰۱۶ به این نتیجه رسیدند که در زنان بلافاصله بعد از به ارگاسم رسیدن ، موجی از هورمون ها ترشح می شود که موجب بهبود حالت روحی شخص می شود . ولی طبق گفته ی دانشمندان مواد که در بدن آزاد می شوند با موادی که در بدن پستانداران ماده ترشح می شوند  متفاوت نیستند .

 

تحقیق بر روی موش ها

برای مثال بدن موش ها در هنگام دخول ، بیشترین تخمک هایی را ترشح می کند که می توانند بارور شوند . و در بدن انسان ها تخمک گذاری یک اتفاق خود به خودی است و به دخول بستگی ندارد . اما از نظر بعضی از محققان که به نظریه تکامل معتقد هستند ، این احنمال وجود دارد که در گذشته هنگامی که عملکرد بدن انسان همانند دیگر پستانداران بوده است ، ارگاسم زنان موجب تحریک آزاد شدن تخمک ها شده باشد .

چرا در مورد کلیتوریس زیاد صحبت نمی شود ؟

چرا صحبت کردن دانشمندان درباره ی Clitoris انقدر دیر رخ داده است و چرا تاکنون کسی به فکر تحقیق و بررسی دقیق Clitoris و بافت های آن نیافته اند ؟ کلیتوریس همواره یا سکوتی عجیب و قریب همراه بوده است . کسی تمایلی به صحبت کردن درباره ی آن را نداشسته اند و این مشکل ریشه کاملا در خود افراد دارد . از آنجایی که تنها عملکرد کلیتوریس فقط لذت میل جنسی می باشد ، والدین نیز دلیلی نمی بینند که درباره ی آن صحبتی کنند . همچنین محققان و متخصصانی که در مورد دستکاه تناسلی زنانه با این والدین گفنگو کرده اند ، از عبارت دیگری برای برای اشاره به Clitoris استفاده کرده اند .

پس با این حال عدم صحبت درباره ی دستگاه تناسلی زنانه و اوج لذت جنسی در زنان ، امکان دارد بر چگونگی آگاهی زنان از سلامت جنسی و حتی مسائل جنسی آن ها اثر گذار باشد .  شناسایی کلیتوریس Clitoris می تواند به زنان کمک کند لذت جنسی خود را پیدا کرده و در این زمینه کاملا مستقل تر می باشند .

 

عمل زیبایی کلیتوریس و لابیا مینور :

در حال حاضر عمل های جراحی بسیاری در میان زنانی که تمایل به تغییر شکل لابیوم مینور خود دارند در حال انجام است و عموما این عمل ها لابیاپلاستی و یا عمل تنگ نمودن واژن  یا عمل زیبایی واژن و اینگونه عمل ها نامیده می شود . دقت نمایید لابیا پلاستی شاید بتواند کمی زیبایی را به اندام تناسلی شما ببخشد اما فراموش نکنید در بسیاری از موارد میتواند عصب های بسیاری را از بین برده و علاوه بر صدمه به ظاهر دستگاه تناسلی زنان میتواند سبب صدمه به میلیون ها سلول عصبی که بر روی کلیتوریس واقع شده است گردد .

 

 

 


نام مقاله : کلیتوریس چیست ؟ نقش بسیار مهم کلیتوریس در بدن را میدانید ؟

منبع : ویکی سرا

نام نویسنده : بهناز سادات میر محمدی

تاریخ ثبت مقاله در ویکی سرا ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۹

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید به روز خواهد شد .

 منبع مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن