مراقبت

ضعیف ترین آمار غربالگری را در تهران داشتیم/مردم در مترو و اتوبوس ماسک بزنند – بیماری – مراقبتضعیف ترین آمار غربالگری را در تهران داشتیم/مردم در مترو و اتوبوس ماسک بزنند - بیماری - مراقبت

سلامت نیوز:سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه:«ما ضعیف ترین آمار غربالگری را در تهران داشته ایم و پایگاه های سلامت به خاطر محدودیت ها در تهران پوشش خوبی نداشته است.»تاکید کرد:« ما از امکانات موجود مثل سرای محله ها که در اختیار شهرداری است برای غربالگری استفاده خواهیم کرد تا بتوانیم در تهران جمعیت بیشتری را غربالگری کنیم.»

هشدار می دهیم مردم خودمراقبتی و دیگرمراقبتی کنند
دکتر کیانوش جهانپور در نشست خبری با خبرنگاران گفت:« روز گذشته در تهران گزارشاتی داشتیم مبنی بر ترددهایی که ممکن است ضروری نبوده و حتی در برخی مناطق ترافیک را مشاهده کردیم. ما بیم آن را داریم که برخی تصور کنند با پایان تعطیلات، کرونا پایان یافته است. به مردم هشدار می دهیم کرونا موضوع جدی است و این بیماری صرفا مدیریت شده است. هشدار می دهیم مردم خودمراقبتی و دیگرمراقبتی کنند موضوع جدی تر از آن است که برخی تصور می کنند با رفع تعطیلات رسمی باید زندگی عادی را شروع کنیم. نمی توانیم زندگی عادی را در پیش بگیریم و این موضوع خاص کشور ما نیست و خاص همه کشورهای درگیر بیماری کرونا است.»

ضعیف ترین آمار غربالگری را در تهران داشتیم
وی در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت نیوز درباره الزامی شدن غربالگری در تهران با همکاری شهرداری تهران و با استفاده از سرای محلات گفت:« ما در تهران محدودیت هایی در نظام شبکه ارائه خدمت داریم و ساختار جمعیتی تهران با یک سرانه منطقی تحت پوشش خانه های بهداشت و مراکز خدمات سلامت نیست، این خلاء یک جمعیتی برای ما است و غربالگری در تهران دشواری های بیشتری داشته است. ما ضعیف ترین آمار غربالگری را در تهران داشته ایم و پایگاه های سلامت به خاطر محدودیت ها در تهران پوشش خوبی نداشته است لذا ما از امکانات موجود مثل سرای محله ها که در اختیار شهرداری است برای غربالگری استفاده خواهیم کرد تا بتوانیم در تهران جمعیت بیشتری را غربالگری کنیم.»

ارائه خدمات به اتباع خارجی

وی گفت:« رویکرد نظام جمهوری اسلامی و جامعه ایرانی رویکرد انسانی است و موضوع سلامت جزو حقوق عامه انسان هاست و هر فردی که در مرزهای ایران تحت پوشش نظام سلامت ایران است از این حق بهره مند است. اتباع خارجی از جمله افاغنه که هزاران نفر از آنها میهمان کشور ما هستند از این حق بهره مند هستند ما یک نظام اسلامی هستیم و اخلاق اسلامی حکم می کند هرآنچه که برای مردم خود جاری می دانیم برای اتباع افغانی و اتباع خارجی محفوظ داریم لذا هر اقدام بهداشتی درمانی که برای مردم ایران انجام شود برای آنها هم انجام شود قاعدتا در تحریم ها دشواری هایی خواهیم داشت ولی در این دشواری ها با اتباع خارجی شریک خواهیم بود و حتی اگر بدانیم نیازهای حداقلی مردم خودمان رفع شده می توانیم اقداماتی را برای کشورهای دیگر به اشتراک بگذاریم.»

وی گفت:« معتقدیم هر پاندمی زمانی قابل رفع خواهد بود که در غالب اقدامات مشترک باشد کرونا هم مستثنی از آن نخواهد بود. در مورد فاصله گذاری اجتماعی، در تمامی جلسات دولت و وزارت بهداشت، فاصله ها رعایت می شود و حتی استفاده از ماسک هم قابل استفاده خواهد بود البته تعداد جلسات باید حتی المقدور از طریق ویدئوکنفرانس باشد.»

نباید انتظار داشته باشیم پزشک بدون اقلام محافظتی در مطب ارائه خدمت کند
وی در پاسخ به اینکه روند درمان بیماران غیرکرونایی چه زمانی به حالت عادی برمی گردد، گفت:« این موضوع که اغلب پزشکان و دندانپزشکان مایلند کلینک ها و مطب های خود را بازگشایی کند بحثی نیست ولی باید به صورت تدریجی باشد و اقلام حفاظتی در اختیارشان قرار گیرد. به تناسب فراهم آمدن اقلام بهداشتی و با ترتیب اولویت مطب ها و کلینیک ها بازگشایی می شوند.نباید انتظار داشته باشیم پزشک بدون اقلام محافظتی در مطب ارائه خدمت کند، ولی این موضوع در دستور کار قرار گرفته است. در روزهای اخیر که بخشی از سرویس های بیمارستانی ما خالی بوده با اولویت بندی امکان بستری بیماران فراهم شده است.»

جمع آوری معتادان در صورت غربالگری بلامانع است
وی درباره جمع آوری معتادان گفت:« اگر معتادان از نظر بیماری سالم بودند و غربالگری شدند جمع آوری ها آنها بلامانع است ولی اگر جمع آوری شان موجب تجمع افرادی شود که اطلاعی از ابتلایشان نداریم منطقی نخواهد بود. استانداری تهران اعلام کرده که معتادان جمع آوری و از آنها تست تشخیصی گرفته می شود و افرادی که مبتلا نیستند در کمپ ها بعد از جمع اوری نگهداری می شوند. موضوع جمع آوری معتادان خارج از کار وزارت بهداشت است ولی بهزیستی و وزارت کشور موضوع را در دستور کار قرار خواهند داد.»

لزوم استفاده از ماسک در مترو و اتوبوس
وی درباره لزوم استفاده از ماسک با توجه به توصیه های اخیر سازمان بهداشت جهانی گفت:« با توجه به تغییرات اطلاعات درباره کرونا که سازمان بهداشت جهانی و مرکز مدیریت بیماری های واگیر ایالات متحده عنوان کرده این موضوع زدن ماسک به افراد عادی توصیه نمیشد، برداشته شده و افراد باید در صورت حضور در جاهایی مثل مترو و حمل و نقل عمومی از ماسک استفاده کنند. البته رعایت فاصله گذاری (فاصله دو متری) و شستن دست ها و رعایت بهداشت فردی بر سر جای خود است. ولی اگر به هر دلیلی افراد مجبور به خروج از خانه هستند استفاده از ماسک های پارچه ای را توصیه می کنیم و موضوع عدم توصیه قبلی به استفاده از ماسک با مطالعات جدید برداشته شده است. روش تهیه ماسک خانگی را هم به صورت کلیپ استاندارد منتشر می کنیم.اولویت استفاده از ماسک های سه لایه و N95 ،کادر درمانی هستند. برای اینکه مشکل پیدا نکنیم جامعه عادی باید به سمت تهیه ماسک های خانگی بروند.»

انجام ۱۸۹ هزار و ۷۹۰ تست پی سی آر

دکتر جهانپور در مورد تست های آزمایشگاهی ، گفت:« تا امروز به تعداد تست های آزمایشگاهی ما به بیش از ۱۸۹۷۹۰ تست پی سی ار رسیده است. ایران به لحاظ تعداد تست های ازمایشگاهی یازدهمین کشور در جهان است. از نظر موارد ابتلا به بیماری رتبه هفتم را در دنیا داشته ایم و اگر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت حساب کنیم رتبه ایران ۲۹ در جهان از این نظر است. در مورد مرگ و میر ششمین کشورجهان هستیم ولی سیزدهمین کشور از لحاظ ثبت تعداد مرگ و میر هستیم و از لحاظ موارد بهبود یافته پنجمین کشور دنیا هستیم.بالاترین آمار مبتلایان را در حال حاضر ایالات متحده داشته و بالاترین آمار مرگ و میر را ایتالیا دارد.»

بی اطلاعی از نامه رییس جمهور به وزیر بهداشت درباره بازگشت مشاغل به چرخه کار
وی در پاسخ به سوالی درباره نامه رییس جمهور به وزیر بهداشت درباره بازگشت مشاغل به کارگفت:« اطلاعی از نامه خاصی نداریم. آنچه باید عملیاتی شود مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا است که به تایید رییس جمهور رسیده است که تا ۲۳ بر سر جای خود باقی است از ۲۳ فروردین ماه به بعد در شهرستان ها برخی مشاغل به تدریج به کار برمی گرددند این روند تدریجی است. چیزی به نام اینکه همه به وضعیت عادی برگردند، نداریم. ادارات دولتی با دو سوم نیرو به کار خود ادامه می دهند.»

هیچ استانی در وضعیت سفید نیست
وی در پاسخ به اینکه گفته شده برخی استان ها وضعیت سفید از نظر ابتلا به کرونا دارند، گفت:« هیچ استانی در وضعیت سفید نیست، هیچ جای ایران عاری از کرونا نیست ،ممکن است بین وضعیت زرد و قرمز تفاوت هایی بین استان ها باشد ولی وضعیت سفید نداریم بعید می دانم در جایی از دنیا هم بتوان وضعیت سفید اعلام کرد. ممکن است برخی روستاها بدون مورد ابتلا باشند ولی نمی توانیم آنها را مبنا قرار دهیم. بعضا ممکن است موارد ابتلا از آن مناطق گزارش نشده باشد البته موارد ابتلا در روستاها کمتر از شهرها بوده است.»

درمان اتباع خارجی رایگان است
وی در پاسخ به اینکه آیا درمان اتباع خارجی و از جمله اتباع افغان رایگان است یا خیر، گفت:« درمان افاغنه و اتباع خارجی با توجه به رویکرد اخلاقی و انسانی و دستور وزیر بهداشت از محل منابع ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در سراسر کشور رایگان خواهد بود و هرآنچه که سرویس به مردم ایران ارائه می شود از اتباغ افغان دریغ نخواهد شد.»

زمان بازگشت به کار پزشکان
وی در واکنش به اینکه نامه هایی از معاونت درمان منتشر شده درباره بازگشت پزشکان به کار که به صورت سلیقه ای بوده و حتی عمل های الکتیو را ازاد کرده اند،گفت:« وضعیت استان ها در جزییات ممکن است متفاوت باشد. استان هایی که تخت های بیمارستانی برای مبتلایان اشغال است یک وضعیت دیگری دارند و استانی که تعداد تخت بیشتر نسبت به سرانه جمعیتی دارند ممکن است سیاستگذاری ها متفاوت باشد، این منطقی است ولی بازگشایی مجدد بخش ها و بازگشت آنها به روال عادی مرحله ای و تدریجی است و موارد الکتیو هم باید اولویت بندی شود و سرویس ها در بخش های مختلف مرحله ای و تدریجی است موضوع اقلام حفاظتی و بهداشتی که قابل تامین هستند چه برای پزشک و پرستار چه بیمار اجرایی خواهد شد.»

بخش خصوصی در گیلان قوی تر است
وی در پاسخ به اینکه در گیلان گفته شده عمل های الکتیو آزاد است، گفت:« می دانیم زیرساخت درمان در بخش خصوصی در استان گیلان به نسبت سرانه جمعیت بیشتر است در مواردی که تصمیم گیری نشده معاونت درمان می تواند تصمیم گیری داشته باشد.در برخی استان ها مثل گیلان بخش خصوصی قوی تر است و بعضا ممکن است برای بازگشت به سرویس بخش عمده ای از بخش خصوصی استان تصمیم گیری شده باشد.»

مجوز استخدام ده هزار نیرو به وزارت بهداشت
وی در پاسخ به اینکه مجوز استخدام ده هزار نیرو در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته که ۴۵۰۰ نفر از آنها باید پرستار باشند مابقی از چه مشاغلی قرار است در ردیف استخدام قرار گیرند، گفت:« موضوع ده هزار استخدامی که مطرح شده موضوعی است که در اسنفند ماه دستور رییس جمهور بوده و و ۴۵۰۰ نفر سهم پرستاری است و بقیه پزشکان و کادر مامایی و … هستند.»

آمار غربالگری در کشور
وی درباره آمار غربالگری در کشور گفت:« آمار غربالگری در کشور از ۷۰ میلیون نفر عبور کرده است و در این سربالایی و سراشیبی که می رویم تعداد غربالگری و مراقبت کاهش پیدا می کند.همکاران در سامانه ۴۰۳۰ با افرادی که در غربالگری شرکت کرده اند ارتباط گرفته و در موارد لزم افراد به مراکز خدمات سلامت ارجاع داده می شوند. دو دهم درصد فیتلر شده اند و تعدادی را به بیمارستان ها ارجاع داده اند که ۳۱ درصد انها در بیمارستان ها به عنوان موارد مشکوک بودند.»
دکتر جهانپور گفت:« رعایت بیشتر نکات بهداشت فردی و افزایش فاصله گذاری اجتماعی و دیگری بیماریابی فعالی که انجام شد هر دو منجر به این شد که بار مستقیم مراجعه به بیمارستان ها کاهش یابد و کاهش موارد بستری در بیمارستان به این دو علت بود. »

انجام غربالگری ها به مدد ۳۴ هزار بهورز و مراقب سلامت
وی با تاکید براینکه متاسفانه خدمات بخش بهداشت را در پیشگیری از کرونا فراموش می کنیم، گفت:« اگر اتفاقات خوبی در هفته های اخیر افتاد به دلیل این است که قریب به ۷۰ میلون نفر از سوی ۳۴هزار تیم بهداشتی متشکل از بهورزان و مراقبین سلامت غربالگری شده اند. موضوع مبارزه با بیماری ها بدون کمک این افراد امکانپذیر نخواهد بود. اگر امروز راهروهای بیمارستان های ما مملو از بیمار نیست به دلیل تلاش های بهورزان و مراقبین سلامت بوده و مهمترین اقدام ایران که قابل تمایز است نسبت به کشورهای دیگر همین موضوع مراقبین سلامت و بهورزان و غربالگری و اقدام زودهنگام بوده است.»

تعدیل نیرو در برخی بیمارستان های خصوصی
وی درباره تعدیل نیرو از سوی برخی بیمارستان های خصوصی گفت:« بسیاری از بیمارستان های خصوصی تلاش کردند به وضعیت تعدیل نیرو نرسند که قطعا بسته حمایتی دولت به اینها تعلق پیدا می کند اما باید گفت که در حوزه بیمارستان های خصوصی با توجه به اینکه امکان پذیرش بیمار نداشته اند اقتصاد شکننده ای داشته اند. اینها تحت فشارهای اقتصادی این تصمیم را گرفته اند امیدواریم پرستارانی که تعدیل شده اند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند قطعا در جاهایی که نیاز به نیرو باشد حتی در غالب قرادادهای ۸۹ روزه از انها استفاده خواهد شد و می توانند مشمول این ۴۵۰۰ مورد استخدام نیز شوند.»

در فاز طغیان کرونا هستیم
وی درباره اپیدمی در کشورها گفت:« در مورد ژاپن اپیدمی اتفاق نیفتاد در خود ایران هم در فاز همه گیری نیستیم و شاید در فاز طغیان باشیم و نمی توانیم اعلام کنیم اپیدمی کرونا داریم . سه مرحله داریم مرحله تک گیری که ممکن است پوشش جمعیتی ۳۲ میلیون نفر زندگی می کنند و هنوز بیماری کرونا در آنها مرحله تک گیری است. در قسمت عمده کشور در فاز طغیان هستیم و در برخی شهرها در فاز اپیدمیک هستیم.»

آمارهای چین شوخی تلخ بود
وی افزود:« در چین موضوع متفاوت بود بخصوص در شهر ووهان که تجربه یک اپیدمیک داشت آمارهایی که منتشر شد از چین به نظر می رسد امارهایشان یک شوخی تلخ بوده است و دنیا به استناد همین منابع فکر کردند کرونا مرگ و میر کمتری خواهد داشت. تا یک ماه و نیم پیش اقدامات مبتنی بر امارهایی بود که از چین منتشر می شد و یک شوخی تلخی با ارائه امارها داشت. قطعا عمر بیماری کرونا بیش از دو ماه خواهد بود. ما روزانه ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ ابتلا را داریم ولی بیماری تحت مدیریت قرار گرفته و به این زودی ها وارد فاز مهار و کنترل بیماری نخواهیم شد و کوچکترین اتفاقی در فاصله گذاری و عدم رعایت بخشی از جامعه و ساده گرفتن موضوع باعث خواهد شد یک پیک مجدد را تجربه کنیم. هشدارها بر سر جای خود باقی است البته محدودیت ها و معضلات اجتماعی و اقتصادی ناشی از طرح فاصله گذاری اجتماعی می تواند دولت ها را به سمت کاهش نسبی این محدودیت ها ببرد که برای ما این قابل درک است.»

تعطیلی تهران امکانپدذیر نیست
وی درباره طرح سه فوریتی مجلس داده اند برای تعطیلی تهران گفت:«جزئیات طرحی که مجلس به دنبال آن هستند را نمی دانیم ولی تعطیلی تهران امکانپدذیر نیست. البته برای اعمال محدودیت بیشتر قاعدتا باید منابع مالی و اقتصادی را در نظر گرفته باشند و ممکن است طرح قابلیت اجرایی پیدا نکند. امیدواریم هر طرحی که در نظر دارند بحث بار مالی را هم در نظر داشته باشند تا در شورای نگهبان با سدی به نام قانون مواجه نشوند.»

تهران در وضعیت قرمز قرار دارد
وی در پاسخ به اینکه تهران به لحاظ شیوع کرونا چه شرایطی دارد و چند درصد از مبتلایان در تهران هستند، گفت:« تهران در وضعیت قرمز قرار دارد گرچه در دو هفته اخیر با کاهش مراجعه به بیمارستان ها و موارد بستری و مرگ و میر مواجه بودیم ولی تا زمانی بود که مردم در خانه مانده بودند.ما هنوز با بازگشت مسافرین و بازگشایی مشاغل مواجه نشده ایم. در مورد بوشهر که وضعیت سفید دارد باید گفت چندین روز است که موارد مرگ و میر نداشته است البته امیدوارم کسی به سمت بوشهر مسافرت نکند. باید گفت این شرایط شکننده است و کرونا انقدر سریع الانتقال است که این وضعیت شکننده را از بین می برد شاید جاهای دیگری هم در کشور باشد که وضعیت سفید داشته باشد اما ما نام آنها را نخواهیم برد.»

۶۰۰ روز نیاز است که از تمام مردم تهران تست گرفته شود!
وی گفت:« ظرفیت ازمایشگاهی امروز ما برای ار تی پی سی ار اختصاصی ده هزار تست است که قابلیت افزایش به ۲۰ هزار تست را داریم ۶۰۰ روز نیاز است که از تمام مردم تهران تست گرفته شود و ممکن است از ده دقیقه تا یک ساعت بعد از انجام تست فرد مبتلا به کرونا شود لذا مسیر پیشگیری از کرونا را بر پایه تست قرار نداده ایم. ما به دنبال کار شدنی هستیم اگر غربالگری بخواهد انجام شود از مسیر بسیج ملی کرونا است باید فرایندهایش ارتقا پیدا کند تست همگانی از مردم تهران میسر نیست.»

آغاز به کار مشاغل کم خطر در شهرستان ها و تهران

وی درباره اغاز به کار برخی مشاغل به صورت زیرزمینی گفت:« کل کاری که وزارت بهداشت انجام می دهد تعریف همین مشاغل پرخطر و کم خطر است ما دو فاکتور را برای این کار مد نظر قرار می دهیم. کم خطر بودن نوع شغل که کمترین مواجهه را با افراد داشته باشد و دوم ضرورت شغل است که ممکن است کم خطر نباشد ولی ضروری باشد مصادیق مشاغل پرخطر و کم خطر به اصناف اطلاع رسانی می شود. مشاغل کم خطر از ۲۳ فروردین ماه در شهرستان ها و از ۳۰ فروردین ماه در تهران بازگشایی خواهند شد چون گریزی از آن نیست اما موارد خلاف را در سامانه سجام می توان اطلاع رسانی کرد.»

ضدعفونی معابر آسیب زننده است؟
وی درباره احتمال آسیب زا بودن مواد ضدعفونی کننده در خیابان ها و معابر گفت:« اقدامات جهادی که در این زمینه از سوی سازمان های مردم نهاد و خیرین سلامت و سازمان بسیج مستضعفین انجام شده اقدام قابل توجهی است هرکاری وقتی جهادی باشد ممکن است ایراداتی داشته باشد ما بعضا با کانون هایی مواجهیم که فقط ایرادات را می بینند و کلیت مطلوب را نمی بینند. »

به اندازه کافی کیت تشخیص کرونا داریم
وی درباره انجام آزمایش کرونا در برخی آزمایشگاه های خصوصی و تعرفه آن،‌گفت:« حدود ۳۳ ازمایشگاه خصوصی داریم که نمونه گیری شخصی ندارند. الان کیت چیزی نیست که در دنیا نایاب باشد. ما به اندازه کافی کیت داریم و خرید تضمینی از تولیدات داخلی می کنیم ممکن است بخش خصوصی از کشورهای همجوار کیت ها را خریداری کرده باشند اما ارزان ترین کیت حداقل ۳۰۰ هزارتومن هزینه دارد. ما برای آزمایش کرونا تعرفه خاصی نداریم چون توصیه ای برای مراجعه مستقیم مردم به ازمایشگاه ها نداریم این روش مراجعه به ازمایشگاه و تست پی سی ار فقط اعتماد به نفس کاذب در افراد ایجاد می کند.»منبع مطلب

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن