بارداریبارداری سریعتخمدانتقویت تخمدانتقویت تخمدان هاداروی گیاهی تقویت تخمداندانستنی های بعد از ازدواجدانستنی های بعد ازدواجدرمان ناباروریزناشوییسلامت و بهداشت زنانسلامتی و بهداشتقرص تقویت تخمدانمقالات ویکی سراناباروری

تقویت تخمدان و بارداری سریع با آخرین متدها و روش ها


درصورتی که یک زوج به مدت ۱۲ ماه رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشند و باردار نشوند ، نابارور هستند . حدود یک سوم موارد ناباروری به علت مشکلات بهداشتی زنان و ضعیف بودن تخمدان ایجاد می شود . راهکار این مشکل تقویت تخمدان است . اما بهترین داروی تقویت تخمدان چیست ؟ بسیاری از عوامل هستند که ممکن است بر روی سلامت تخمدان و تخمک ها تاثیر داشته باشند ، از جمله عوامل محیطی ، هورمون های موجود در رژیم غذایی ، استرس و …

ممکن است از خود بپرسید از کجا باید متوجه شوید که تخمک های شما سالم هستند ؟ برای این سوال پاسخ مشخصی وجود ندارد . زیرا عوامل متعددی بر کیفیت تخمک تولید شده و سلامت آن تاثیر گذار است . در ادامه این مقاله تیم تحقیقات ویکی سرا آخرین متدها و روش های تقویت تخمدان و تخمک را برای شما به صورت کامل شرح خواهد داد .

 

تقویت تخمدان

امروزه مباحث مربوط به باروری چیزی حدود ۱۵% از زوج ها را تحت تاثیر قرار داده است . تقویت تخمدان یکی از روش های کمک به زوج هایی می باشد که تصمیم به بچه دار شدن دارند . تحقیقات نشان می دهند سلامت تخمک ها ، همان گونه که می تواند روی بارداری تاثیر بگذارد ، می تواند بر روی عدم لقاح نیز تاثیر بگذارد . همچنین ۷۰% زنان با مشکل ناباروری ، به مشکل تخمدان دچار مقاومت نسبت به انسولین دچار هستند که همین امر سبب اختلال در تخمک گذاری و قاعدگی آن ها می شود . خوشبختانه ، امروزه راه های طبیعی برای افزایش باروری وجود دارد که در واقع با تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی خود می توانید به تقویت تخمدان و تخمک ها کمک کنید .

 

افزایش شانس بارداری

جالب است بدانید چند فاکتور مهم و روش های انجام فاکتور ها هستند که شانس بارداری را افزایش می‌دهد . مهم ترین عوامل بالا بردن شانس بارداری عبارتند از :

 • داشتن تخمک های سالم و تخمک گذاری منظم هر ماه
 • داشتن اسپرم کافی و با کیفیت
 • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده تقویت تخمدان و بارداری سریع با آخرین متدها و روش ها

در صورتی که همه این موارد وجود داشته باشد شانس باردار شدن در هر بار اقدام ، چیزی حدود ۲۵‌درصد افزایش می‌یابد .

 

روش های تقویت تخمدان و افزایش کیفیت تخمک ها

تخمدان باید بتواند فضای مناسبی را برای تخمگ گذاری مناسب فراهم نماید . برای داشتن یک تخمدان سالم شما باید رژیم غذایی مناسب داشته باشید ، از مکمل ها استفاده کنید و گردش خون در سیستم تولید مثلی را افزایش دهید . یک چرخه ۹۰ روزه برای یک تخمک طول می کشد تا برای تخمک گذاری آماده شود . قبل از این که تخمک به حد رشد کامل برسد ، عوامل مخرب آن را تحت تاثیر قرار می دهند . پس باید با انجام اقداماتی تا حد امکان تخمک را سالم نگه داری کنید . در ادامه این مقاله به روش ها و مواد غذایی اشاره می کنیم که برای تقویت تخمک گذاری توصیه می شود .

 

افزایش جریان خون و اکسیژن رسانی مناسب

کاهش جریان خون به علت عدم ورزش کافی ، کم آبی و غلظت خون می تواند باعث شود خون رسانی مناسب که برای سلامتی تخمک و تخمدان نیاز است تامین نشود . ننوشیدن آب کافی می تواند جریان خون را در سیستم تولید مثل کاهش دهد . هر روز آب بنوشید و یک برنامه منظم ورزشی داشته باشید . ورزش هایی مانند پیاده روی ، دویدن و ورزش یوگا برای خون رسانی و تقویت تخمدان ها و رحم مناسب است . یکی از بهترین روش های خون رسانی به اندام تولید مثل انجام ماساژ هایی است که خودتان در منزل قادر به انجام آن هستید . تیم تحقیقات ویکی سرا چند نمونه از بهترین ماساژ های بارداری را گرد آوری کرده است که در ادامه مقاله آن ها را مشاهده خواهید کرد .

 

تقویت تخمدان و بارداری سریع با آخرین متدها و روش ها

ماساژ های بارداری

ماساژ باروری یک درمان باروری طبیعی است که برای کمک به خانم ها در نظر گرفته شده است . این روش مجموعه ای از تکنیک های ساده ماساژ مانند چی نای تانگ ( ماساژ ارگان آسیایی ) ، طب فشاری ، رفلکسولوژی ، ماساژ بافت های عمیق و ماساژ درمانی برای حمایت از چرخه قاعدگی ، سلامت باروری و باروری شماست . هنگامی که بتوانید این تکنیک های ماساژ را برای خودتان استفاده کنید ، می توانید به تقویت تخمدان کمک کنید و توانایی خود برای باردار شدن را افزایش دهید .

گام اول برای داشتن یک ماساژ خوب باروری ، دانستن محل قرار گیری اندام های تولید مثل است . شما با استفاده از این تکنیک یاد می گیرید چگونه رحم و تخمدان خود در ماساژ باروری هدف قرار دهید . هدف اصلی این روش کمک به ترویج جریان بهینه خون غنی از اکسیژن به تخمدان ، اندام مسئول تامین تخمک برای باروری ، می باشد . برای دانستن محل قرار گیری اندام های تولید مثل به روش زیر عمل کنید :

رحم : انگشت شست خود را در ناحیه ناف قرار دهید و انگشتان باقی مانده را به سمت استخوان شکم تان بکشید . انگشتان دست باید یک شکل مثلثی را ایجاد کنند . رحم شما در جایی قرار دارد که انگشتانتان به یکدیگر می رسند .

تخمدان ها : ۱۰ سانتی متر پایین تر از ناف و ۷ سانتی متر به سمت چپ و راست را اندازه گیری کنید . این محلی است که تخمدان ها قرار دارند .

 

ماساژ اندام های تولید مثل

این نوع ماساژ باروری به منظور تحریک اندام های گوارشی و تولید مثل می باشد . این ماساژ را می توان هر روز صبح و عصر انجام داد .

 • بر روی یک سطح راحت ، اما محکم دراز بکشید . کمی زانوهای خود را خم کنید و یا آن ها را روی بالش بگذارید .
 • یک نفس عمیق بکشید و سپس نفس را بیرون بدهید .
 • حالا دست ها را مالش دهید تا پوست کف دست ها گرم شود و روغن ماساژ مانند روغن ارگان یا روغن زیتون یا ترکیبی از روغن بادام و روغن سیاهدانه استفاده کنید .
 • چشمان خود را ببندید و به آرامی تنفس کنید و دم و بازدم را سه بار انجام دهید .
 • خود را در محیطی تجسم کنید که به شما احساس آرامش می دهد .
 • کف دست خود را روی شکم خود قرار دهید . درست بالای ناف . کف دست دیگرتان را بالا قرار دهید و سه یا چهار نفس عمیق و آرام بکشید .
 • به آرامی با کف دست حرکات دایره ای انجام دهید و از شکم به سمت استخوان لگن حرکت کنید و سپس به شکم بازگردید . این کار را حداقل ۳۰ بار تکرار کنید .تقویت تخمدان و بارداری سریع با آخرین متدها و روش ها
 • حالا کف دست خود را روی هر طرف شکم درست زیر دنده های خود قرار دهید و به سمت معده تان ماساژ دهید . از ماساژ ملایم استفاده کنید و همیشه از بالا به پایین ماساژ دهید . می توانید این حرکات را هر چند بار که دوست دارید تکرار کنید ، اما مطمئن شوید حداقل ۱۰ را انجام می دهید .

نکته : این ماساژ باید فقط بین مراحل قاعدگی و تخمک گذاری انجام شود .

 

ماساژ برای باروری ( تقویت تخمدان )

این ماساژ را باید هر روز به مدت ۱۵ دقیقه انجام دهید . قبل از شروع این ماساژ ، مثانه خود را تخلیه کنید .

 • کف دست خود را به هم بمالید تا گرم شود و روغن ماساژ را بر روی دستانتان اعمال کنید .
 • محل رحم را تعیین کنید .
 • از نوک انگشتان خود استفاده کنید و به آرامی یک فشار ملایم بر روی شکم خود در لبه بالایی رحم اعمال کنید .
 • حالا از فشار متوسط تا شدید بر منطقه لگن خود اعمال کنید و به آرامی با حرکات دایره ای اطراف شکم خود را ماساژ دهید . در حال ماساژ دادن همیشه دست های خود را در جهت عقربه های ساعت حرکت دهید .
 • مکان هایی را پیدا کنید که احساس سفتی دارند . عمیقا نفس را داخل بدهید و اجازه دهید منطقه لگن شل شود . سعی کنید رحم ، لوله های فالوپ ، و تخمدان های خود را مجسم کنید و انرژی مثبت به سمت آنها بفرستید . حالا دهان خود را باز کنید و فک خود را شل کنید . این امر کمک خواهد کرد که تمام استرس هایی که در لگن شما ایجاد شده است برطرف شود .
 • این ماساژ را به آرامی با فشار دادن به پایین و بالا برای حداقل ۲۰ مرتبه ادامه دهید .

نکته : این ماساژ باید فقط بین مراحل قاعدگی و تخمک گذاری انجام شود . این ماساژ نباید در طول پریودی ، در طول مرحله لوتئال پس از تخمک گذاری و یا در دوران بارداری انجام شود . در صورت احساس درد و یا ناراحتی در هنگام ماساژ دادن ، فورا ماساژ را متوقف کنید .

 

تقویت تخمدان و بارداری سریع با آخرین متدها و روش ها

ماساژ رحم

این ماساژ فواید زیادی دارد . زیرا در بسیاری از زنان رحم به خاطر شیوه نادرست زندگی و عدم ورزش به مکان نامناسب منتقل شده است .

 • روی یک سطح صاف و راحت دراز بکشید و یک بالشت کوچک زیر زانوی خود قرار دهید تا پشتتان آرام شود .
 • به آرامی نوک انگشتان خود را روی استخوان شکم تان قرار دهید . درست زیر موی شرمگاهی .
 • از استخوان شکم خود شروع کنید ، به آرامی با استفاده از انگشتان دست خود فشار دهید و به آرامی با ماساژ به سمت رحم حرکت کنید .
 • حالا به آرامی رحم خود را به سمت ناف بکشید . این موقعیت را حفظ کنید و قبل از اینکه استراحت کنید تا ۱۰ بشمارید . این کار را حداقل سه بار تکرار کنید .

نکته : این ماساژ باید فقط بین مراحل قاعدگی و تخمک گذاری انجام شود . این ماساژ نباید در طول پریودی ، در طول مرحله لوتئال پس از تخمک گذاری و یا در دوران بارداری انجام شود . در صورت احساس درد و یا ناراحتی در هنگام ماساژ دادن ، فورا ماساژ را متوقف کنید .

 

 ماساژ تقویت تخمدان

این تکنیک ماساژ فوق العاده است و باعث می شود خون غنی از اکسیژن به تخمدان ها برسد . با بهبود گردش خون ، احتقان در این منطقه حیاتی سیستم تولید مثل درمان می شود .

 • کف دست خود را به هم بمالید تا گرم شود .
 • روی یک سطح مسطح و راحت دراز بکشید و یک بالش کوچک زیر زانوی خود قرار دهید و منطقه لگنی خود را شل کنید .
 • به آرامی نفس خود را حبس کنید و  آزاد کنید . فک خود را شل کنید .
 • چشمانتان را ببندید و سعی کنید خود را در محیطی مناسب تصور کنید . ذهن خود را آرام کنید و نگران نباشید .
 • محل تخمدان ها را تعیین کنید .
 • مناطق تخمدانی ، هر دو طرف سمت چپ و سمت راست خود را با استفاده از حرکات ملایم دورانی ماساژ دهید . در صورت احساس تنش در این مناطق ، با افزایش فشار تنش را کاهش دهید . اگر احساس ناراحتی یا درد می کنید ، اطمینان حاصل کنید که بیش از حد فشار اعمال نکنید .
 • نفس عمیق بکشید و به آرامی آن را آزاد کنید .

نکته : این ماساژ باید فقط بین مراحل قاعدگی و تخمک گذاری انجام شود . این ماساژ نباید در طول پریودی ، در طول مرحله لوتئال پس از تخمک گذاری و یا در دوران بارداری انجام شود . در صورت احساس درد و یا ناراحتی در هنگام ماساژ دادن خود ، فورا ماساژ را متوقف کنید . اگر علائم و نشانه های کیست تخمدان را دارید ، ممکن است احساس ناراحتی کنید . در این صورت باید با پزشک متخصص مشورت کنید .

 

تعادل هورمونی

دقت نمایید استرس های روزانه ، رژیم غذایی نامناسب و بروز برخی بیماری ها باعث بهم خوردن تعادل هورمونی می شود . عدم تعادل هورمونی باعث می شود که تخمک خنثی شود ، چرخه باروری اش قطع گردد و تخمک گذاری اتفاق نیفتد . سعی کنید استرس و اضطراب زیاد را از خود دور کنید و رژیم غذایی سالم و مغذی داشته باشید تا تعادل هورمونی حفظ شود و به بارداری راحت تر شما کمک نماید .

 

تقویت تخمدان و بارداری سریع با آخرین متدها و روش ها

 

برای تقویت تخمدان و افزایش باروری چه غذاهایی بخوریم ؟

رژیمی که غنی از اسید فولیک و آنتی اکسیدان باشد ، تخمدان را حمایت می کند و همچنین تخمک های سالم تولید می کند . مطمئن شوید که سبزیجات برگ دار ، محصولات لبنی و ماهی را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا  سلامت تخمک هایتان حفظ گردد . در ادامه لیستی از مواد مغذی و مفید برای تقویت تخمدان و سالم سازی تخمک ها را برای شما خوانندگان گرامی بیان خواهیم کرد .

 

 آنتی اکسیدان و اسید فولیک داروی تقویت تخمدان

شاید بتوان به آنتی اکسیدان ها به چشم داروی تقویت تخمدان نگاه کرد ! آنها مانند اسیدفولیک تا حد زیادی باروری برای مردان و زنان را بهبود می بخشد . اسیدفولیک که با نام های فولات و ویتامین B9 شناخته شده است . با انجام آزمایش بر روی مردان بالغ ، به این نتیجه رسیده اند که خوردن ۷۵ گرم گردو در طول یک روز که سرشار از آنتی اکسیدان است ، کیفیت و تعداد اسپرم را بهبود می بخشد و ۲۳% شانس لقاح تخمک در زنان را افزایش می دهد .

 

میوه ها ، سبزیجات و آجیل ها سرشار از آنتی اکسیدان های مفید مانند ویتامین E ، C ، فولات ، بتا کاروتن و لوتئین می باشند . بتاکاروتن، بیشتر در میوه ها یافت می شود که دارای ویتامین آ می باشد و لوتئین به عنوان آنتی اکسیدان در سبزیجات برگ دار و تیره مانند کلم برگ و کاهو یافت می شود . در مجموع تمامی موارد بالا در حکم داروی تقویت تخمدان تلقی می گردند .

 

صبحانه مفصل و کامل نوش جان کنید

خوردن یک صبحانه کامل تا حد زیادی به زنانی که مشکل ناباروری دارند کمک می کند . مطالعات نشان می دهد که خوردن صبحانه کامل و مفصل می تواند یکی از علل عمده ناباروری از جمله اثرات هورمونی سندروم تخمدان پلی کیستیک را بهبود ببخشد . خوردن کالری زیادتر تر در صبحانه برای زنان با وزن طبیعی و مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک ، سبب کاهش سطح انسولین تا ۸% و سطح تستوسترون تا ۵۰% می شود که در نهایت می تواند ناباروری را بهبود بخشد .

 

کربوهیدرات کمتر استفاده نمایید

به طور کلی یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات برای زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک توصیه می شود . کربوهیدرات یا مواد قندی از اتم های کربن ، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده اند که در واقع کربوهیدرات در بدن بیشتر به عنوان ملکول های ذخیره انرژی عمل می کند که در نهایت به نظم قاعدگی کمک میکند . رژیم های غذایی کم کربوهیدرات باعث تناسب اندام ، کاهش سطح انسولین و کاهش وزن می شود که در نهایت منجر به بهبود نظم قاعدگی می گردد . در یک مطالعه بر روی زنان مشخص شد که مصرف کربوهیدرات زیاد ، خطر ناباروری را افزایش می دهد و زنانی که کربوهیدرات زیادی مصرف می کنند ۷۸% بیشتر خطر ناباروری نسبت به زنانی که کربوهیدرات مصرف نمی کنند دارند .

 

فیبر داروی تقویت تخمدان

فیبر کمک می کند تا بدن شما سطح هورمون متعادل داشته باشد و قند خون شما در حد اعتدال نگه میدارد . برخی از مواد غذایی داری فیبر بالا عبارت اند از : غلات سبوس دار ، میوه ها ، سبزیجات و حبوبات . انواع خاصی از فیبر می توانند به حذف استروژن اضافی از طریق روده ها کمک کنند و یک داروی تقویت تخمدان است . طبق تحقیقات انجام شده از سوی ویکی سرا، خوردن ۱۰ گرم فیبر غلات در طول روز ، ۴۴% خطر ناباروری تخمک گذاری در زنان مسن تر از ۳۲ سال را ، کاهش می دهد . علاوه بر موارد گفته شده ، یکی دیگر منابع فیبر عناب است ، عمدتا کسانی که در فکر تقویت تخمدان خود هستند از خواص عناب بهره می برند .

 

مواد غذایی مفید برای تقویت تخمدان ، تخمک و بارداری سریع

 1. بهره گیری از خواص روغن آووکادو
 2. استفاده از گوشت و ماهی
 3. استفاده از حبوبات و عدس
 4. افزودن آجیل و میوه های خشک به سبد غذایی
 5. مصرف دانه کنجد و تخم کدو
 6. مصرف انواع توت ها
 7. مصرف ریشه ماکا
 8. بهره گیری از فواید زنجبیل و زردچوبه
 9. استفاد از گیاه دارچین یا دمنوش دارچین
 10. مصرف آب زیاد
 11. افزودن ژل رویال یا غذای ملکه زنبور عسل به سبد غذایی خود
 12. گیاه کلم بروکلی

 

راه های بارداری سریع

در صورت طولانی شدن عدم بارداری در ماه های اول صبور باشید و آرامش خود را حفظ کنید ، چون به‌طور طبیعی ممکن است بارداری طول بکشد . زنانی که کمتر از ۳۵ سال سن دارند به بارداری سریع فکر نکنند . چون لازم است به‌طور منظم یک سال بعد پایان قاعدگی یک شب در میان یا ۲ تا ۳ بار در هفته نزدیکی داشته باشند و  در صورت عدم بارداری به پزشک مراجعه کنند . در زنان بیشتر از ۳۵ سال اگر ۶ ماه به‌طور منظم بعد قاعدگی یک شب در میان نزدیکی داشتند و باردار نشدند ، به پزشک زنان مراجعه کنند . توجه داشته باشید که باردار شدن شما نیاز به زمان و صبر و حوصله دارد ، پس لطفاً عجول نباشید .

 

زمان تخمک گذاری و افزایش شانس بارداری

جالب است بدانید اگر شما از زمان دقیق تخمک گذاری خود آگاهی داشته باشید و در این زمان مقاربت و اقدام به بارداری نمایید ، شانس بارداری شما افزایش می یابد . اگر پریود شما منظم است معمولاً روز ۱۴ از اولین روز قاعدگی تخمک گذاری انجام می‌شود . اگر پریود شما نامنظم است می‌توانید از پزشک خود کمک بخواهید . پزشک با معرفی روش‌های گوناگون برای تعیین تخمک گذاری به شما کمک خواهد کرد . داشتن رابطه جنسی ۴ تا ۵ روز قبل از تخمک گذاری ، احتمال بارداری را افزایش می‌دهد . در صورتی که تخمک گذاری انجام نشود و اسپرم به اندازه کافی قوی نباشد و همچنین اگر لوله‌های فالوپ بسته باشند ، احتمال بارداری به شدت کاهش یافته و شانس حاملگی صفر است .

 

انجام مشاوره قبل از بارداری

مشاوره قبل از بارداری با پزشک پیش از اقدام به بارداری شانس بارداری را افزایش می‌دهد . بهتر است این مشاوره با حضور همسرتان صورت گیرد . پزشک با انجام یکسری آزمایش‌ های قبل بارداری و معاینه واژینال ( بررسی از نظر عفونت واژن که علائمی همچون خارش واژن و بوی بد واژن را به دنبال دارد )  و تجویز مکمل‌ ها و ویتامین های مورد نیاز پیش از بارداری ، بدن شما را آماده بارداری می کند . همچنین زمان نزدیکی و نحوه نزدیکی و زمان تخمک گذاری را برای شما توضیح می‌دهد . سلامتی بدنی شما برای باردار شدن ، شانس بارداری را افزایش می‌دهد .

 

تقویت تخمدان و بارداری سریع با آخرین متدها و روش ها

رابطه زمان تخمک گذاری برای بارداری

نکته اینجاست وقتی که تخمک آزاد می شود ، باید ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد بارور شود . در غیر این صورت فرصت بارداری و شانس بارداری کاهش می‌یابد . برای اینکه زمان دقیق تخمک گذاری قطعی نیست و مشخص کردن آن ناممکن است ، بهتر است قبل از آزاد شدن تخمک لقاح صورت بگیرد . طول عمر اسپرم در بدن یک زن حدود ۵ روز است . بهتر است چند روز قبل از تخمک گذاری ، اسپرم‌ها را ذخیره کنید که در رحم و لوله‌ های فالوپ حضور داشته باشند تا به‌محض آزاد شدن تخمک ، لقاح انجام شود و بارداری صورت گیرد . با این روش شانس بارداری افزایش می‌یابد .

 

برای بارداری سریع چه نکاتی را باید رعایت کنید

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا یکسری نکات کلیدی دیگر در ادامه توسط تیم تحقیقات ویکی سرا برای شما بیان میگردد که به شما در تسریع حاملگی بسیار یاری رسان است .

 • چاقی و اضافه‌ وزن مانع سریع باردار شدن هستند . اگر اضافه وزن دارید وزن خود را کاهش دهید .
 • از  مصرف کافئین ، الکل و سیگار فاصله بگیرید .
 • مواد مخدر دشمن بارداری است . به هیچ وجه اگر به مواد مخدر اعتیاد دارید سعی در بارداری نداشته باشید .
 • استرس مانع حاملگی است . استرس زیاد حتی میتواند باعث ناباروری گردد .
 • قبل از بارداری ورزش کنید . نرمش‌ ها و حرکات ورزشی مناسب و سبک ، باعث آرامش و ریلکس شدن شما می شود .
 • پوزیشن مناسب نزدیکی می‌تواند احتمال باروری را افزایش دهد . بهترین پوزیشن نزدیکی به روش سنتی است .
 • این تصور که بالا نگه‌ داشتن پاها باعث بارداری سریع و افزایش شانس باروری می شود کاملاً اشتباه است . این موضوع علمی نیست و عوام تصور می‌کنند این پوزیشن حرکت اسپرم را سریع‌ تر می‌کند . سرعت حرکت اسپرم ربطی به بالا نگه‌ داشتن پاهای خانم ندارد . فقط به خانم ها توصیه می‌شود ۲۰ تا ۳۰ بعد نزدیکی دراز بکشند .
  • برای تسریع بارداری قرص های محرک تخمک‌ گذاری و قرص تقویت تخمدان وجود دارد . اما توصیه می‌شود بدون اجازه‌ پزشک این داروها را مصرف نکنید . تقویت تخمدان و بارداری سریع با آخرین متدها و روش ها

 


 

 

منبع : تیم تحقیقاتی ویکی سرا

نویسنده : وحید مهدوی

تاریخ ثبت مقاله در ویکی سرا : ۲۲ دی ماه ۹۸

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید بروز خواهد شد !منبع مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن