جامعه پزشکی

بیش از ۵۰ درصد سنجه‌های اعتباربخشی بیمارستان‌ها مربوط به ایمنی بیمار است – مراکز درمانی – جامعه پزشکیبیش از ۵۰ درصد سنجه‌های اعتباربخشی بیمارستان‌ها مربوط به ایمنی بیمار است - مراکز درمانی - جامعه پزشکی

سلامت نیوز: معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیش از ۵۰ درصد سنجه‌های اعتباربخشی بیمارستان‌های کشور مربوط به ایمنی بیمار است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، قاسم جان بابایی در مراسم بزرگداشت روز جهانی ایمنی بیمار در بیمارستان طالقانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: قسمت اعظم این سنجه‌ها فرآیندی است نه هزینه‌ای و با اصلاح فرآیندها در مراکزی که ایمنی بیمار پایین باشد، قابل دستیابی است.

وی ادامه داد: به زودی با تمهیداتی، دریافتی حقوق پرسنل درمان و کادر بیمارستان‌ها متاثر از اعتباربخشی‌ها خواهد شد و اقدام در این راستا در دستورکار معاونت درمان قرار دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: کاهش ایمنی ناشی از خطاهای پزشکی در سه زمینه تجویز دارویی، عفونت‌های بیمارستانی و فرآورده‌های خونی است.

وی با اشاره به این موضوع که فعل و انفعالات روی داده در بدن بیمار سیال و مداخلات درمانی مکانیکال هستند، گفت: بنابراین خطاهای پزشکی اجتناب ناپذیر است ولی مهم این است که این خطاها شناخته و گزارش شوند تا بتوان از رخ دادن آنها برای آینده پیشگیری کرد.

معاون درمان بیان کرد: به نظر می‌رسد مهم‌ترین بخش کار برای ارتقای ایمنی بیمار، گزارش درست همین خطاها است تا بتوان بر اساس آنها به قضاوت درستی رسید و برای کاهش خطاها برنامه‌ریزی کرد.

وی افزود: مراکزی که این خطاها را گزارش نکنند در اعتبارسنجی‌ها لحاظ می شوند و مدیرانی که ۴۸ ساعت بعد از گزارش خطا، اقدامی در جهت مداخله انجام ندهند، بازخواست می شوند.

جان بابایی خاطرنشان کرد: همه دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها باید هوشیار باشند که علت‌یابی خطاها مهم است. ایمنی، حق طبیعی بیمار است و از سال گذشته، شتاب برنامه‌ها و اقداماتی که از دهه قبل در جهت ارتقای ایمنی بیمار انجام شده، افزایش یافته است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در طرح تحول سلامت، ارتقای امکانات رفاهی بیمارستان‌ها روند افزایشی پیدا کرد و جزو حقوق بیمار محسوب شد.

این مقام عالی وزارت بهداشت اظهار کرد: زیرساخت‌ها و تغییراتی که در این راستا باید انجام شود مهم هستند و توجه به وضعیت اتاق عمل‌ها، پسماندها، استریل لوازم، کاهش بستری‌های غیرضروری و طولانی، تداخلات دارویی، کاهش تجویز آنتی بیوتیک‌ها و کورتون‌ها باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

معاون درمان تاکید کرد: آموزش کادر بیمارستانی در راستای درک مفاهیم ایمنی بیمار و به کار بستن شاخصه‌های آن‌ بسیار مهم است. انجام پژوهش در زمینه ایمنی بیمار در دانشگاه‌ها و به کار بستن داده‌های این پژوهش‌ها در بیمارستان‌ها به ارتقای ایمنی کمک شایانی می کند.

جان بابایی گفت: قسمت زیادی از عفونت‌های بیمارستانی مربوط به بخش‌های ویژه در بیمارستان‌هاست که با رعایت دستورالعمل‌ها و کدهای کاهش میزان بستری، می توان عفونت‌ها را کنترل کرد.منبع مطلب

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن