مراقبت

بیش از ۴۵ میلیون ایرانی غربالگری شده‌اند – پیشگیری – مراقبتبیش از ۴۵ میلیون ایرانی غربالگری شده‌اند - پیشگیری - مراقبت

سلامت نیوز: معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از غربالگری بیش از ۴۵ میلیون ایرانی خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: از افرادی که به سفر رفتن و قصد بازگشت به شهر خود را دارند خواهش می‌کنم در هر شرایطی که هستند یک بار دیگر در سایت salamat.gov.ir علائم و مشخصات خود را وارد کنند تا بتوانیم نظارت بهتری بر سلامت افراد و مسافران داشته باشیم.

وی افزود: در طرح بسیج ملی بیش از ۴۵ میلیون نفر از هموطنان مشارکت داشتند و غربالگری شده‌اند و بسیج بیش از ۳۰ هزار تیم تشکیل داده تا بتوانند غربالگری افراد را با سرعت بیشتری انجام دهند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در سایت بهداشت جهانی در خصوص محدودیت‌ها گفته است، اظهار داشت: بستن مدارس و دانشگاه‌ها تأثیر مثبتی در کاهش پیک بیماری دارد، اما وقتی اوج آن کاسته شود اگر کشوری بیش از ۷۰ درصد فاصله گذاری اجتماعی انجام دهد خیلی تأثیر دارد. بر اساس این استراتژی‌ها خروج از شهرستان‌های آلوده ممنوع می شود، یا ورود به شهرستان‌ها و استان‌های غیر آلوده ممنوع می شود. یعنی این توصیه می شود.

رئیسی با اشاره به اینکه با توجه به اینکه ویروس در حال گردش در جهان است و باید همه در شهرها و استان‌های آلوده خروج و ورود را ممنوع کنیم و این گام اول است که امروز تصویب شد، اظهار داشت: اگر درون یک استان این استراتژی مشخص شود و سختگیرانه تر اجرا شود باید همه شهرهای استان هم تحت این پروتکل قرار بگیرند. براساس مایحتاج ضروری باید تامین شود.

وی افزود: در داخل شهر بهترین استراتژی در خانه ماندن است، بستن فروشگاه‌های محل تجمع، پارک سینما، زیارت گاه‌ها و … خود به خود درصدی ما را رو به جلو می اندازد. ما در خانه بمانید را به عنوان تعهد اجتماعی برگزیدیم چون قطع زنجیره کرونا با تعهد اجتماعی به دست می‌آید نه تحکم اجتماعی.

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره ماندگاری ویروس گفت: اطلاعات ما درباره این ویروس بسیار کم است و روز به روز اطلاعات بالاتر می‌رود، اینکه عوارض آن باقی می‌ماند درست نیست اما با توجه به درگیری بالای ریه و کلیه باید گفت این ویروس می‌تواند به بافت ریه و کلیه و قلب آسیب بزند که می‌تواند این آسیب ها ماندگار باشد اما درصد بالایی از بیماران به این علائم دچار نمی شوند.

وی افزود: بررسی ۱۳ هزار بیمار چینی تا ۴۰ هفته نشان می‌دهد که آنتی بادی این ویروس در بدن فرد می‌ماند و یک محافظت نسبی از این بیماری می‌تواند داشته باشد. و امکان اینکه افراد دوباره درگیر شوند، بسیار سخت است و ۹۹ درصد افراد دوباره مبتلا نشده‌اند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی همچنین گفت: بزرگترین کمک آمریکا برداشتن تحریم‌ها است چون متأسفانه آمریکایی ها هم تا هفته آینده شیوع بیشتری را تجربه خواهند کرد.

رئیسی در خصوص آمار پزشکان شهید گفت: اینکه رهبر معظم انقلاب این افراد را به عنوان شهید راه خدمت پذیرفتند بسیار جای قدردانی دارد. همکاران من جان بر کف بیش از ۱۴ روز حتی به منزل خود نرفته‌اند، به تبع در کانون ویروسی هستند که سرایت بالایی دارد و کوچک‌ترین غفلت باعث ابتلاء می‌شود چون این ویروس به راحتی از مخاط چشم و بینی وارد بدن می‌شود.

وی ادامه داد: ارائه خدمت و برخورد فیزیکی با بیمار باعث شده همکاران بسیاری در کشور مبتلا شوند و بسیاری از آنها بیماری‌های زمینه‌ای دارند اما اعلام کرده‌ایم که افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند در بیمارستان حضور پیدا نکنند. ولی برخی فداکارانه می‌آیند چون در بعضی شهرها نیروها محدود است.

معاون وزارت بهداشت گفت: آمار دقیقی از شهدا ندارم اما باید بگوییم نه تنها در بیمارستان بلکه در آزمایشگاه‌ها و بخش بهداشت محیط هم بسیاری مبتلا و تعدادی شهید شده‌اند.

وی در پاسخ به اینکه منشأ اولیه این بیماری در قم بوده یا گیلان گفت: علاوه بر احتمال شیوع از استان قم، در گیلان اطلاعات ما کامل نیست اما به سرنخ‌هایی رسیدیم که تعدادی از دانشجویان که در ووهان بودند قبل از قرنطینه به این استان برگشتند و احتمال می‌دهیم که این مورد هم امکان داشته باشد.

وی در خصوص پروتکل جدید درمانی و ابلاغ آن گفت: ما پروتکل خود را ابلاغ کرده ایم. به طور کلی چون آنفولانزا نادر شده است، درمان سرپایی حذف شد و هیچکدام از درمان‌های جدید ابلاغ نشده است چون امتحان خود را پس نداده است.

رئیسی در خصوص اظهاراتی که برخی از افراد در زمینه استرداد پزشکان بدون مرز داشتند گفت: آمدن این افراد در شرایطی که نیازی به تخت اضافی در کشور نیست و با تقدیر تصمیم بر این شد که نیازی به این تخت‌ها نیست.

وی با اشاره به شائبه‌های بیمار شدن حیوانات گفت: در تیم بیمارهای واگیر ۳ یا ۴ دامپزشک حضور دارند و بیماری‌های مشترک انسان و حیوان را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

معاون وزیر بهداشت افزود: برای بیماری‌های نوپدید مثل زیکا، ابولا و … هم برنامه‌هایی داریم.

رئیسی در پاسخ به این سوال که آمارهای تفکیکی حذف شده است و اینکه ارائه آمارهای تفکیکی در راستای مجاب کردن مردم موفق نبوده است توضیح داد: ما حتی در شهر و شهرستانی که حتی یک مورد بیماری مشاهده نشده باشد آن را به معنی این نمی گیریم که خیالشان راحت باشد، چون ویروس در حال گردش است و ممکن است آلودگی به ویروس اتفاق افتاده باشد.

وی ادامه داد: ۳ هفته پیش که کشورهای معدودی درگیر بودند گفتم مطمئن باشید تا ۳ هفته دیگر نداشتن کرونا افتخار نیست بلکه مدیریت آن افتخار است، در مورد شهرهای مختلف هم همین است و نباید خوشحال باشیم.

رئیسی در خصوص آمارها گفت: اینکه خیلی به دلیل سیاستگذاری باشد، واقف بر آن نیستم اما فکر می‌کنم اگر تعداد داده شود، چون ویروس در گردش است این آمار استانی ارزشی ندارد.منبع مطلب

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن