نظام سلامت

به دنبال تغییر ساختار دانشگاه‌های علوم پزشکی هستیم – دانشگاههای علوم پزشکی – نظام سلامتبه دنبال تغییر ساختار دانشگاه‌های علوم پزشکی هستیم - دانشگاههای علوم پزشکی - نظام سلامت

سلامت نیوز:وزیر بهداشت گفت: به عنوان فردی که دردآشنای عرصه فرهنگ در کشور هستم و در سال‌های گذشته چندین سال بخش فرهنگ و دانشگاه را در سازمان برنامه و بودجه اداره کردم، دغدغه بخش فرهنگ را دارم و معتقدم که فرهنگ زیرساخت تحول یک جامعه است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، سعید نمکی در نشست سراسری مسئولان دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها که در مشهد مقدس برگزار شد، اظهار کرد: در برنامه‌های توسعه قبل و بعد از انقلاب اسلامی، جایگاه انسان توسعه‌یافته فراموش شده است. بر اساس تعریف امروزی، انسان دیگر ابزار توسعه نیست، بلکه انسان توسعه‌یافته، هدف غایی توسعه است و انسان توسعه‌یافته نیز جز با پرداختن به عرصه فرهنگ غنی‌سازی فرهنگی، محقق نخواهد شد.

وی تصریح کرد: هجمه‌هایی علیه دو گروه مرجع روحانیت و جامعه پزشکی شکل گرفته که گرچه هر دو گروه نقصان‌هایی دارند، اما باید بر روی هجمه به دو گروه مرجع علمی و دینی کشور، تعمق بیشتری صورت گیرد که چه جریانی است که این دو گروه را مورد هجمه قرار می دهد.

وزیر بهداشت یادآور شد: اولین انتظار بنده این است که دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها بعد از خدا، اولین پناهگاه و مرجع تمامی گروه‌های دانشگاهی شامل دانشجویان، اساتید و کارمندان شود؛ همانگونه که هر زمانی به نقاط تاریک می‌رسیم، محضر مقام معظم رهبری حضور می‌یابیم و ایشان با رویی‌گشاده و پدرانه، همه را آرام می‌کنند، دفتر ایشان در دانشگاه‌ها باید مرجعی برای همه گروه‌ها باشد و نباید یک یا دو گروه سیاسی خاص تصور کند که این دفتر فقط جایگاه آنهاست و این چتر باید فراگیرتر باشد.

یک خیمه می‌شناسم و آن هم خیمه مقام معظم رهبری است
نمکی افزود: در نخستین روزهای حضورم در وزارت بهداشت بیان کردم که یک خیمه می شناسم و آن هم خیمه مقام معظم رهبری است و نباید مدیران ما به عرصه های سیاسی کاری و بازی های سیاسی مکارانه ورود کنند و نباید از درون خیمه رهبری، پای خود را بیرون بگذاریم و این خیمه یک عمود دارد و آن هم مقام معظم رهبری است و هر کسی خارج از این محدوده عمل کند، بازی را باخته است.

برخی دانشجویان و اساتید دچار بی‌خویشتنی شده‌اند
وزیر بهداشت با بیان اینکه امروز متاسفانه برخی از دانشجویان و اساتید، دچار بی خویشتنی شده اند، افزود: اساتیدی که از سال اول، دانشجویان خود را به مهاجرت و ترک کشور، ترغیب می کند و علاقه ای به این آب و خاک ندارد، چگونه می تواند معلمی برای دانشجویان باشد؟ این فضا نیازمند یک انقلاب فرهنگی است. احادیث و روایات بسیار زیادی از علم، عالم و تفکر و تعقل داریم که باید آنها را جمع آوری کنیم. تا نسل جوان ما بداند که امامان و پیشوایان بزرگوارشان در آن دوران چگونه سخن گفته و چگونه عمل کرده اند. چرا دانشجویان رشته های پزشکی باید هاریسون، نلسون، شوارتز را بشناسند، اما زکریای رازی، سعدی، فردوسی، حافظ و ابوعلی سینا را نشناسند؟

نشاط، روح امید است
نمکی با اشاره به عدم وجود نشاط در دانشگاه های کشور، یادآور شد: نشاط، روح امید است و مقام معظم رهبری بارها توصیه کردند که نگذارید دانشگاه ها دچار یاس و سرخوردگی شوند. دانشجوی بی نشاط، ممکن است افسرده شده و گرفتار بسیاری از آسیب های اجتماعی شود. بنابراین نیازمند فضای با نشاط در دانشگاه ها هستیم.

وی ضمن انتقاد از عدم جامعه محور بودن آموزش در دانشگاه ها، گفت: خوشبختانه طرح جامعه محور کردن آموزش ها در علوم پزشکی که ۳۰ سال پیش آن را نوشتیم به زودی اجرا می شود تا دانشجویان به جای آموزش در بیمارستان، در جامعه آموزش ببیند و در کنار مردم باشد. از اوایل مهرماه، طرح ” هر خانه یک پایگاه سلامت” را اجرا می کنیم و در این طرح به دنبال این هستیم که حل مشکلات بهداشتی و درمانی هر ۱۰ خانواده توسط یک دانشجوی پزشکی در طول تحصیل، انجام شود.

بنا به اعلام وبدا، وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: امروز، مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت بیش از گذشته تاثیر دارند. روزی با یک واکسن، ۶ بیماری مسری را مهار می کردیم، اما امروز دیگر نمی توان با واکسن از بروز سرطان ها، حوادث جاده ای، اعتیاد و بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری کرد.
نمکی افزود: امروزه، مهارت های دانشجویان مبتنی بر نیازهای نظام ارائه خدمت نیست و آنچه می آموزد، متناسب با نیازمندی هایی نیست که در آینده باید در نظام ارائه خدمت به آن پاسخ دهند. متاسفانه دوره های آموزشی طولانی مدت و هزینه های آموزشی، زیاد است، لذا نیاز است که در نظام آموزشی، انقلابی را آغاز کنیم.

همه باید کمک کنیم که به فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی خود بازگردیم
وی عنوان کرد: بخش فرهنگ نه در وزارت بهداشت و وزارت علوم، بلکه در کل کشور، فراموش شده است و همگی باید کمک کنیم که به فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی خود بازگردیم، اما این کار بسیار ظریفی است، چون کار کردن در حوزه فرهنگ مانند، ساخت پل نیست که طبق برنامه زمان بندی شده بتوان آن را ساخت و راه اندازی کرد؛ بنده در وزارت بهداشت تلاش خود را در جهت مستقل شدن بودجه بخش فرهنگ کرده و مدیری را در این حوزه به کار می گیرم که فراخور این ساختار باشد.

وزیر بهداشت خطاب به مسئولان و مدیران دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها گفت: به شما قول می دهم در مسیری حرکت کنم که قطعا رضایت خدا و بعد رضایت رهبر معظم انقلاب را در پی داشته باشد.

به دنبال تغییر ساختار دانشگاه‌های علوم پزشکی هستیم
نمکی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: دغدغه بهداشت و درمان، روسا و مدیران دانشگاهی را از توجه به آموزش، پژوهش و فرهنگ دور کرده است. در دوران گذشته، سازمان منطقه ای بهداشت و درمان در مناطق مختلف کشور وجود داشت و رییس دانشگاه اقدام به کارهای دانشگاهی و رییس این سازمان که قائم مقام رییس دانشگاه بود به حل مشکلات بهداشتی و درمانی می پرداخت که این ساختارها در یکدیگر ادغام شدند، اما بنده به دنبال ایجاد تغییر ساختار در دانشگاه های علوم پزشکی هستم که رییس دانشگاه به حوزه آموزش و پژوهش بپردازد و کار سخت و پرمشغله بهداشت و درمان را یک مدیر اداره کند.
وی درخصوص جذب گروه معارف در دانشگاه ها گفت: از مجوزهایی که برای به کارگیری دو هزار عضو هیات علمی داریم، بخشی را برای جذب گروه معارف اختصاص می دهیم.

سندی غنی‌تر از بیانیه گام دوم انقلاب ندیده‌ام
وزیر بهداشت از بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان بزرگترین و ارزشمندترین سند بالادستی یاد کرد و افزود: یکی از پربارترین و پرمغزترین اسناد بالادستی جمهوری اسلامی در تمام سالهای بعد از انقلاب، بیانیه گام دوم انقلاب است که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد و سندی از این غنی تر ندیدم، در روزهای اول ابلاغ این سند به تمام معاونین وزارت بهداشت ابلاغ کردم که برای اجرایی شدن بندهای این سند، کارگروه تشکیل دهید و از شما می خواهم که در اجرایی شدن این سند بسیار مهم، ما را یاری کنید.

نمکی خاطرنشان کرد: برای اولین بار در کشور قصد داریم تکنسین زن برای اورژانس و فوریت های پزشکی جذب کنیم، چراکه در تمام سال های بعد از انقلاب، تکنسین زن اورژانس نداشتیم تا زنان در موارد مصدومیت و بیماری، احساس راحتی داشته باشند، البته تکنسین های مرد اورژانس بسیار ارزنده و برازنده هستند.
وی گفت: اخیرا بنده به تمام بیمارستان‌ها ابلاغ کردم که حتما باید در بیمارستان‌ها نمازخانه و روحانی داشته باشید، چراکه تسکین بخش و آرامش بخش بیماران و همراهان آنها است و می‌تواند در کاهش درد و آلام بیماران می تواند موثر باشد.منبع مطلب

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن