بزرگ شدن اندام جنسیتغیرات ناشی از بلوغدانستنیهای جنسیغریزه جنسی

بلوغ جنسی


در اوایل نوجوانی ، ذهن افراد خیلی به خود مشغول می شود ، آن ها وقت های زیادی را صرف بررسی بدن خود می کنند ، گاهی یک جوش صورتشان را بررسی می کنند ، گاهی از بزرگ تر شدن پستان هایشان متعجب می شوند .

آن ها در خلال این دوره خواهان و نیازمند داشتن حریم شخصی بیشتری هستند ، اغلب در حمام یا اطاق خواب را قفل می کنند و مواظب اند که قسمت های حساس بدنشان در معرض دید والدین یا بردار و خواهر هایشان نباشدبلوغ در دختران زودتر از پسران رخ میدهد و اولین مرحله بلوغ در این جنس با جوانهزدن پستانها در سنین ۱۰ تا ۱۱ سالگی رخ آغاز شده و با رشد موهای زهار و زیربغل ادامه مییابد. جهش رشدی معمولاً نسبت به پسران زودتر رخ میدهد و با اولین عادت ماهانه که در سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی رخ میدهد کامل میشود. فاصله بین آغاز بلوغ و اولین قاعدگی ۲ تا ۵/۲ است.

در میان تغییرات ناشی از بلوغ، تغییرات ایجاد شده در اعضاء تناسلی و میلجنسی آشکارترین تحولات این دوره هستند.نوجوانان نیازمند سازگاری با تغییرات پدید آمده در اعضاء بدن و ایجاد تصویری جدید از خود در ذهن هستند و باید هماهنگی لازم بین نقشهای دوگانه فعالیت جنسی، یعنی لذتبخش بودن این امر و نقش آن در تولیدمثل و بقای نسل را در ذهن ایجاد نمایند.اغلب جوامع تلاش میکنند محدودیتی را برای فعالیت جنسی نوجوانان در دوران پیش از ازدواج فراهم نمایند. این محدودیتها به ارزشهای مذهبی و فرهنگی جامعه بستگی دارد و انتقال این ارزشها به نوجوانان، نیازمند درک صحیح از فیزیولوژی بلوغ و برقراری ارتباط مناسب و ایجاد حس اعتماد در آنها است.

غریزه جنسی طی بلوغ در نوجوانان به حداکثر خود میرسد. بسیاری از پسران از بزرگ شدن اعضاء تناسلی خود در این دوران نگرانند و آن را زشت و خجالتآور میدانند. اگر چه توانائی نعوظ در نوزادان پسر وجود دارد اما طی بلوغ، توانائی انزال را تجربه میکنند. اولین انزال، اغلب در خواب و بهصورت خودبهخود یا طی رؤیاهای شهوانی (Wet dreams) روی میدهد.اغلب نوجوانان برای این تجربه آمادگی لازم را ندارند و ین امر، نگرانکننده و مشکلساز و برای اغلب نوجوانان خجالتآور است مگر اینکه پیش از بلوغ، آمادگیهای لازم به آنها داده شده باشد.نوجوانانی که راهنمائیهای لازم را در این موارد از والدین خود دریافت نکردهاند، با رو آوردن به دوستان و همسالان خود اطلاعات غلطی دریافت میکنند.

طبقه بندی میزان بلوغ جنسی در پسران
مراحل بلوغ جنسی

SMR 1 مو های شرمگاهی ندارد .

SMR 2 مو ها کم و پراکنده ، دراز و کمی تیره هستند .

SMR 3 مو ها تیره تر ، فردار و حلقه حلقه هستند و مقدارشان کم است .

SMR 4 موها فردار و حلقه حلقه و زبر و خشن هستند . شکل و حالت آن ها مشابه افراد بالغ هستند ، اما با مقدار کمتر .

SMR 5 مو ها به شکل و حالت مو های افراد بالغ هستند و تا داخل ران ها گسترش پیدا کرده اند .

طبقه بندی میزان بلوغ جنسی در دختران
مراحل بلوغ جنسی

SMR 1 مو ها به حالت پیش از بلوغ هستند .

SMR 2 مو ها مستقیم کم و پراکنده و کمی تیره هستند ، روی قسمت داخلی لب های اندام تناسلی روییده اند .

SMR 3 مو ها تیره هستند ، حالت فر دار و حلقه حلقه شدن را شروع کرده اند و مقدارشان در حال افزایش است .

SMR 4 مو ها زبر ، خشن ، فر دار و حلقه حلقه شده اند ، مقدار آن ها بیشترشده ، اما از بالغین کمتر است .

SMR 5 مو ها مثل زن های بالغ یک مثلث تشکیل داده اند و به سطوح داخلی ران گسترش پیدا کرده اند .منبع مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن