برانگیختگی جنسیدانستنی های روابط جنسیناهنجاری های جنسی

انواع مختلف ناهنجاری های رفتاری جنسی


انواع مختلف ناهنجاری های رفتاری جنسیافراد مبتلا به نابهنجاری های جنسی خیال پردازی های برانگیختگی جنسی مکرر و شدید، تمایلات یا رفتارهای جنسی دارند که به طور کلی شامل این موارد می شوند:

۱- اشیای غیر انسان

۲- رنج کشیدن یا تحقیر خویش یا همسر خویش

۳- کودکان یا سایر افراد ناراضی

این الگوها برای برآورده ساختن ملاک های DSM-IV-TR باید حداقل ۶ ماه دوام داشته باشند. طبق DSM-IV-TR صرفا اگر کسی طبق خیال پردازی ها یا امیال خود عمل کرده باشد حتی اگر ناراحتی یا آشفتگی قابل ملاحظه ای را تجربه نکند پنج مورد از این اختلال ها را می توان تشخیص داد. این تغییر بر این امر تاکید دارد که برخی از نابهنجاری های جنسی مانند عورت نمایی را حتی اگر فرد از آنها ناراحت نباشد باید تشخیص داد. ب اینکه شکل های خفیف این اختلال ها احتمالا در زندگی بسیاری از افراد بهنجار یافت می شوند فرد مبتلا به نابهنجاری جنسی با تاکید وی بر اعمال یا اشیای مورد نظر و انحصاری بودن نسبی تمرکز جنسی او مشخص می شود که بدون آن ارگاسم اغلب غیر ممکن است. نابهنجاری های جنسی اغلب ویژگی جبری نیز دارند و برخی افراد مبتلا به نابهنجاری های جنسی به اندازه چهار تا ده بار در روز به تخلیه ارگاسمی نیاز دارند. افراد مبتلا به نابهنجاری های جنسی ممکن است به تغییر دادن ترجیح جنسی خود تمایل داشته یا نداشته باشند. چون تقریبا تمام این افراد مرد هستند ما از ضمایر مردانه برای اشاره به آنها استفاده می کنیم.

با اینکه داده های مناسبی درباره میزان شیوع نابهنجاری های جنسی وجود ندارد تا اندازه ای به این علت که افراد مایل نیستند چنین رفتار منحرفی را برملا کنند اما تصور می شود که بسیار نادر هستند. DSM-IV-TR هشت نابهنجاری جنسی را مشخص می کند:

۱- یادگار پرستی

۲- یادگار پرستی همراه با مبدل پوشی

۳- تماشاگری جنسی

۴- عورت نمایی

۵- سادیسم جنسی

۶- مازوخیسم جنسی

۷- بچه بازی

۸- مالش دوستی (مالیدن خود به فردی که رضایت ندارد).

طبقه دیگری به نام نابهنجاری های جنسی که به گونه ای دیگر مشخص نشده اند چند اختلال نادر مانند هرزه گویی تلفنی، مرده پرستی (میل جنسی به جسدها)، حیوان خواهی (میل جنسی به حیوانات)، قطع عضوخواهی (برانگیختگی و میل جنسی در مورد قطع عضو بدن) و مدفوع خواهی (برانگیختگی جنسی نسبت به مدفوع) را شامل می شود. با اینکه نابهنجاری های جنسی مختلف اغلب با هم روی می دهند ما درباره هر یک از آنها به جز مالش دوستی، طبقه ای که نسبتا جدید است و هنوز به طور رضایت بخشی در مورد آن تحقیق نشده است به طور جداگانه بحث خواهیم کرد. بحث ما درباره بچه بازی، تا قسمت بعدی درباره بهره کشی جنسی به تعویق می افتد.منبع مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن