Postpartum depressionافسردگيافسردگیافسردگی بعد از دوران حاملگیافسردگی بعد از زایمانافسردگی پس از زایماندانستنی های بعد از ازدواجدانستنی های بعد ازدواجروانشناسیزایمانزناشوییسلامتی و بهداشتعلائم افسردگی پس از زایمانمقالات ویکی سرا

افسردگی پس از زایمان ( علل + علائم + درمان سریع )

[ad_1]

تولد نوزاد می تواند آغازگر احساساتی قدرتمند در یک مادر شود . از هیجان و شادی گرفته تا ترس و اضطراب . اما همچنین می تواند منجر به چیزی شود که ممکن است انتظار آن را نداشته باشید ، افسردگی . بیشتر مادران جدید بعد از به دنیا آمدن نوزاد دچار نوعی ناراحتی پس از زایمان می شوند . این ناراحتی شامل نوسانات خلقی ، تمایل به گریه ، اضطراب و مشکل در خواب است . این علایم به طور معمول در طی دو یا سه روز اول پس از زایمان شروع می شوند و ممکن است تا دو هفته ادامه یابد . برخی از مادران جدید حالت افسردگی شدید تر و طولانی تری دارند که تحت عنوان افسردگی پس از زایمان ( Postpartum depression ) شناخته می شود . به ندرت نیز ممکن است ، یک اختلال خلقی شدید به نام روان پریشی پس از زایمان ایجاد شود .

افسردگی پس از زایمان یک نقص یا ضعف شخصیت نیست . بعضی اوقات به سادگی عارضه زایمان است. اگر دچار افسردگی پس از زایمان هستید ، درمان سریع می تواند به شما در مدیریت علائم و ایجاد پیوند عاطفی با نوزادتان کمک کند . مشخص نیست که چرا PPD یا افسردگی بعد از زایمان رخ می دهد . با این حال ، افسردگی نشانه این نیست که شما عاشق نوزاد تازه متولد شده خود نیستید . این یک اختلال روانشناختی است که می تواند با کمک گروه های حمایتی ، مشاوره و گاهی داروها به طور مؤثر درمان شود .

این نوع افسردگی تنها بر مادران تأثیر نمی گذارد . بر اساس پژوهش های تیم تحقیقاتی ویکی سرا ما دریافتیم که حدود ۱۰ درصد از پدران جدید نیز افسردگی پس از زایمان یا دوران بارداری را تجربه می کنند . بیشترین میزان این نوع افسردگی را می توان ۳ تا ۶ ماه پس از به دنیا آمدن نوزاد مشاهده کرد .

 

افسردگی پس از زایمان ممکن است در ابتدا با ناراحتی پس از زایمان اشتباه گرفته شود . اما علائم و نشانه های افسردگی شدیدتر و طولانی تر هستند و ممکن است در نهایت توانایی شما برای مراقبت از کودک و انجام سایر کارهای روزانه اختلال ایجاد کند . علائم معمولاً در چند هفته اول پس از زایمان بروز می کند ، اما ممکن است زودتر در دوران بارداری یا تا یک سال پس از تولد شروع شود . علائم و نشانه های افسردگی پس از زایمان می تواند شامل موارد زیر باشد :

 • حالات افسردگی و نوسانات شدید خلقی
 • تمایل به گریه کردن
 • نداشتن پیوند عاطفی با نوزاد
 • منزوی شدن از جمع خانواده و دوستان
 • از دست دادن اشتها یا خوردن خیلی بیشتر از حد معمول
 • کم خوابی بی خوابی یا خوابیدن بیش از حد
 • خستگی زیاد و بی حالی
 • کاهش علاقه به فعالیت هایی که قبلاً از آن ها لذت می بردید
 • حساس شدن و زود رنجی
 • ترس اینکه مادر خوبی نیستید در شما وجود دارد
 • ناامیدی و احساس بی ارزش بودن ، شرم ، گناه یا عدم کفایت
 • کاهش توانایی در تفکر صحیح ، تمرکز یا تصمیم گیری
 • بی قراری و اضطراب شدید
 • داشتن افکار آسیب رساندن به خود یا نوزادتان افسردگی پس از زایمان ( علل + علائم + درمان سریع )
 • فکر مرگ یا خودکشی

 

افسردگی پس از زایمان ( علل + علائم + درمان سریع )

علائم روان پریشی پس از زایمان

روان پریشی پس از زایمان یک بیماری نادر است که به طور معمول در هفته اول پس از زایمان ایجاد می شود . علائم و نشانه های آن شدید است و ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • سردرگمی و بی نظمی
 • داشتن افکار وسواسی در مورد نوزاد
 • توهم و هذیان
 • اختلالات خواب
 • انرژی و اضطراب بیش از حد
 • پارانویا یا اختلال توهم
 • تلاش برای آسیب رساندن به خود یا نوزاد

روان پریشی پس از زایمان ممکن است به افکار یا رفتارهای تهدید آمیز منجر شود و نیاز به درمان فوری دارد .

 

چه عواملی باعث افسردگی پس از زایمان می شوند ؟

تغییرات هورمونی ممکن است علائم افسردگی پس از زایمان را به وجود آورد . هنگامی که باردار هستید ، سطح هورمون های زنانه استروژن و پروژسترون در بالاترین سطح آنها قرار دارد . در ۲۴ ساعت اول پس از زایمان ، سطح هورمون ها به سرعت به سطح عادی و قبل از بارداری برمی گردد . محققان فکر می کنند که این تغییر ناگهانی در سطح هورمون ممکن است به افسردگی منجر شود .

سطح هورمون های تیروئید نیز ممکن است بعد از زایمان کاهش یابد . تیروئید غده کوچکی در گردن است که به تنظیم نحوه استفاده و ذخیره انرژی بدن از مواد غذایی کمک می کند. سطح پایین هورمون های تیروئید می تواند باعث علائم افسردگی شود . یک آزمایش خون ساده می تواند بگوید که آیا این بیماری باعث ایجاد علائم شما می شود یا خیر . اگر جواب مثبت باشد در این صورت پزشک شما می تواند داروی تیروئید را تجویز کند . احساسات دیگر ممکن است در افسردگی پس از زایمان نقش داشته باشد . این عوامل ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • خستگی پس از زایمان
 • خستگی به دلیل کمبود خواب یا بی خوابی
 • استرس و دستپاچگی به دلیل ورود نوزاد جدید
 • تردید در توانایی مادری کردن برای فرزند
 • استرس از تغییر در کار های روزمره و خانگی
 • احساس کمتر جذاب بودن نسبت به قبل
 • ناراحتی از کمبود وقت آزاد

این احساسات در بین خانم های تازه مادر شده متداول است . اما باید بدانید افسردگی پس از زایمان یک وضعیت سلامتی جدی است و باید درمان شود .

 

افسردگی پس از زایمان ( علل + علائم + درمان سریع )

 

افسردگی پس از بچه دار شدن در مردان

پدران جدید نیز می توانند افسردگی پس از زایمان را تجربه کنند . ممکن است آنها احساس ناراحتی یا خستگی کنند ، دچار اضطراب شوند و یا در الگوهای معمول خوردن و خوابیدنشان دچار تغییر شوند . این ها همان علائم مادران با افسردگی پس از زایمان هستند . پدرانی که جوان هستند ، سابقه افسردگی دارند ، دارای مشکلات در روابط زناشویی خود هستند و یا از نظر مالی در مضیقه می باشند ، بیشتر در معرض افسردگی پس از زایمان قرار دارند .

افسردگی پس از زایمان در پدران می تواند تأثیرات منفی بر روابط با شریک زندگی و رشد کودک داشته باشد . همانطور که افسردگی پس از زایمان در مادران نیز همین مشکلات را ایجاد می کند . اگر به تازگی پدر شده اید و در دوران بارداری شریک زندگی خود یا در اولین سال پس از تولد فرزندتان علائم افسردگی یا اضطراب را تجربه کردید ، با پزشک یا مشاور در این باره صحبت کنید . درمان های مشابه و حمایت هایی که برای مادران مبتلا به افسردگی پس از زایمان انجام می شود در درمان افسردگی پس از زایمان در پدران نیز می تواند مفید باشد .

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

اگر بعد از تولد کودک احساس افسردگی کردید ، ممکن است کنار آمدن با این موضوع برایتان دشوار باشد . اما اگر علائم افسردگی پس از زایمان را تجربه کردید ، حتماً به پزشک مراجعه کنید . اگر علائم افسردگی پس از زایمان را دارید و آن ها دارای ویژگی های زیر هستند در اسرع وقت به پزشک و یا مشاور مراجعه نمایید :

 • علائم بعد از دو هفته همچنان ادامه داشته باشند
 • علائم بدتر می شد
 • مراقبت از نوزاد برایتان سخت شده است
 • دشواری در انجام کارهای روزانه
 • داشتن افکار مربوط به آسیب رساندن به خود یا کودک
 • داشتن افکار خودکشی افسردگی پس از زایمان ( علل + علائم + درمان سریع )

تیم تحقیقات ویکی سرا بر اساس آمار موجود دریافت که بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی ممکن است ، افسردگی را تشخیص ندهند یا نخواهند که آن را بپذیرند و یا ممکن است آن ها از علائم و نشانه های افسردگی آگاهی نداشته باشند . اگر گمان می کنید که کسی از دوستانتان یا اعضای خانواده شما دچار افسردگی پس از زایمان است به آن ها کمک کنید تا تحت نظر پزشک قرار بگیرند و در روند درمانی آن ها یاری رسان باشید .

 

درمان افسردگی بعد از زایمان

انواع متداول درمان افسردگی پس از زایمان عبارتند از :

روان درمانی : شما با یک روان درمانگر ، روانشناس یا مددکار اجتماعی صحبت می کنید تا راهکارهایی را برای تغییر نحوه فکر ، احساس و عمل خود بیاموزید .
داروها : انواع مختلفی از داروها برای افسردگی پس از زایمان وجود دارد . همه آن ها باید توسط پزشک تجویز شوند . شایع ترین نوع داروهای ضد افسردگی است . داروهای ضد افسردگی می توانند به تسکین علائم افسردگی کمک کنند و بعضی از آنها را می توان در حین شیردهی مصرف کرد . داروهای ضد افسردگی ممکن است چندین هفته زمان ببرند تا اثر خود را نشان دهند .

سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) دارویی به نام برکزانولون را برای درمان افسردگی پس از زایمان در زنان بزرگسال تأیید کرده است . به دلیل خطر عوارض جانبی ، این دارو در حالی که شما تحت مراقبت پزشک یا پرستار هستید در کلینیک یا بیمارستان میتوانید آن را مصرف کنید . مصرف Brexanolone  هنگام بارداری یا شیردهی مجاز نمی باشد . نوع دیگری از داروهای موسوم به اسکتامین می تواند افسردگی را درمان کند و به عنوان اسپری بینی در مطب یا کلینیک پزشک تجویز می شود . اسکتامین می تواند به نوزاد متولد نشده آسیب برساند . در صورت بارداری یا شیردهی ، نباید از این دارو مصرف کنید .

 

افسردگی پس از زایمان ( علل + علائم + درمان سریع )

چه کسانی در معرض خطر بیشتری قرار دارند ؟

هر مادر جدیدی می تواند افسردگی پس از زایمان را تجربه کند و ممکن است بعد از تولد هر کودک و نه فقط اولین کودک این افسردگی خود را نشان دهد . با این وجود بعضی افراد در معرض خطر بیشتری قرار دارند مانند کسانی که سابقه افسردگی دارند ، دارای اختلال دو قطبی هستند ، در بارداری قبلی سابقه افسرگی پس از زایمان را داشته باشند ، به تازگی در زندگی خود حوادث استرس زا را تجربه کرده باشید ، نوزاد شما دارای مشکلات سلامتی باشد ، داشتن دو قلو و یا سه قلو ، مشکل داشتن در شیر دهی ، مشکلات زناشویی با همسرتان ، داشتن مشکلات مالی و یا بارداری بدون برنامه ریزی و ناخواسته .

 

عوارض افسردگی بعد از زایمان

افسردگی پس از زایمان می تواند در پیوند مادر و فرزند اختلال ایجاد کند و باعث ایجاد مشکلات خانوادگی شود . برای مادران افسردگی پس از زایمان درمان نشده ممکن است ماه ها یا بیشتر طول بکشد ، و گاهی اوقات به یک اختلال افسردگی مزمن تبدیل می شود . حتی در صورت درمان افسردگی پس از زایمان ، خطر ابتلای مادر به افسردگی های حاد تر را بیشتر می کند .
برای پدران افسردگی پس از زایمان می تواند باعث ایجاد فشار عاطفی برای همه افراد خانواده شود . هنگامی که مادر جدید افسرده است ، ممکن است خطر افسردگی در پدر کودک نیز افزایش یابد . کودکان مادرانی که دچار افسردگی پس از زایمان شده اند ، بیشتر دچار مشکلات عاطفی و رفتاری مانند بد خوابی و مشکلات خوردن غذا ، گریه بیش از حد و تأخیر در حرف زدن هستند .

 

پیشگیری افسردگی پس از حاملگی

اگر سابقه افسردگی و خصوصاً افسردگی پس از زایمان دارید و قصد بارداری مجدد دارید یا به محض این که مطلع شدید باردار هستید ، به پزشک خود موضوع را اطلاع دهید . در دوران بارداری ، پزشک می تواند شما را از نظر علائم افسردگی کنترل کند . گاهی اوقات افسردگی خفیف با گروه های پشتیبانی ، مشاوره یا سایر روش های درمانی قابل کنترل است . در موارد دیگر ، ممکن است دارو های ضد افسردگی حتی در دوران بارداری نیز توصیه شود . بعد از به دنیا آمدن کودک ، پزشک ممکن است برای بررسی علائم افسردگی پس از زایمان ، معاینه زودرس پس از زایمان را انجام دهد . هرچه زودتر افسردگی تشخیص داده شود ، درمان اولیه می تواند موثر تر باشد . اگر سابقه افسردگی پس از زایمان دارید ، پزشک ممکن است بلافاصله پس از زایمان ، درمان ضد افسردگی یا روان درمانی را توصیه کند .

 

 

 

 

 

منبع : تیم تحقیقاتی ویکی سرا

نویسنده : وحید مهدوی

تاریخ ثبت مقاله در ویکی سرا : ۵ دی ماه ۹۸

این مقاله به محض دریافت اطلاعات جدید بروز خواهد شد !

[ad_2]

منبع مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن