عمومی

اصول مشاوره و روان درمانی جنسی

فروید “بنیانگذار روانکاوی” فکر می کند که شخصیت از عقده های ادیپ فرد و خواسته های جنسی خفه شده ناشی می شود، که بر هویت، نفس و ابرقهرمان حاکم است.

با این حال، درمان مشاوره جنسی بهداشت روان معمولاً مربوط به علاقه یا تمایلات جنسی نیست.

حتی در این صورت ، صمیمیت یک بخش اساسی زندگی است خصوصاً صمیمیت جنسی.

وقتی علاقه جنسی و برانگیختگی باعث ایجاد روابط در روابط یا هویت می شود، ملاقات با یک متخصص جنسی ممکن است مفید باشد.

یک درمانگر جنسی می تواند به مراجعه کنندگان کمک کند تا بینش در مورد درایوهای اساسی و احساسات خود را درک کنند و از ماهیت جنسی خود احساس راحتی کنند.

رابطه جنسی درمانی تقریباً مانند سایر اشکال مشاوره در زمینه سلامت روان است زیرا نوعی گفتگوی درمانی است.

نوعی مشاوره در زمینه سلامت روان، از بسیاری از همان روشهای درمانی رفتاری شناختی استفاده می کند.

همکاری با یک متخصص روان درمانی می تواند به افراد در رفع نگرانی در مورد برانگیختگی و عملکرد جنسی کمک کند، که می تواند روابط جنسی را با همسران فعلی خود یا شرکای بالقوه بهبود بخشد.

مشاوره جنسی چیست ؟

وقتی به سن بلوغ می رسیم نیاز های جنسی ما همراه با اندام های جنسی مان رشد می کنند و برای جوابگویی صحیح به آن ها به آموزش هایی نیاز داریم.

در اغلب کشورها مدارس با گرفتن اجازه از والدین به بچه های ۹ سال به بالا با توجه به توانایی درک و فهم آنها آموزش هایی می دهند.

این آموزش ها در آغاز با آشنایی آنها با اندام های جنسی بدنشان و کاربرد آنها شروع می شود و با اصول صحیح و کاربردی حفاظت از این اندام ها و همچنین برقراری روابط درست و بی خطر ادامه می یابد.

سکس تراپی یا مشاوره جنسی در دهه ۱۹۶۰ آغاز شد، زمانی که پژوهشگران مسائل جنسی؛ ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون نشان دادند که ترکیبی از آموزش جنسی، ماساژ بدن و تکنیک‌های جنسی خاص ممکن است بسیاری از مشکلات جنسی را حل کند.

امروزه مشاوره جنسی ترکیبی از ایده‌های زوج درمانی مسترز و جانسون و تکنیک‌های معاصر است.

برخی مشکلات جنسی مانند انزال زودرس مستقل از رابطه هستند، اما بیشتر مسائلی که در جلسات مشاوره جنسی مطرح می‌شوند همزمان هم رابطه میان‌فردی و هم رابطه جنسی را دربرمی‌گیرند.

سکس درمانی چیست؟

غالباً در رابطه با مشاوره سنتی در زمینه بهداشت روان مورد استفاده قرار می گیرد ، سکس درمانی نیز به عنوان یک روش پیگیری درمانی استفاده می شود. مسائل با علاقه جنسی، برانگیختگی یا عملکرد بعضی اوقات منجر به نگرانی های جدی تر در مورد سلامت روان مانند اضطراب یا افسردگی می شود.

یک مشاور بهداشت روان ممکن است در طول دوره درمان، رابطه جنسی را توصیه کند وقتی که مشخص شود که پرداختن به نگرانی های جنسی ممکن است آرامش خاطر را فراهم کرده و از روابط زوجین سود ببرد.

با استفاده از تکنیک های بحث و گفتگو هدفمند، جلسات جنسی درمانی به موارد اساسی عاطفی می پردازد که ممکن است بر رویکرد و احساسات فرد نسبت به رابطه جنسی تأثیر بگذارد.

برای درمان مؤثر، صداقت و ارتباط صمیمانه بین مشتری و درمانگر الزامات اساسی است.

در حالی که بعضی اوقات مشاوره جنسی آنلاین به عنوان نوعی از مشاوره زوجین ارائه می شود، معمولاً به عنوان ابزاری برای کمک به آنها در غلبه بر مهارهای مرتبط با زندگی جنسی به افراد ارائه می شود.

یک مشاوره جنسی چه می کند؟

رابطه جنسی درمانی نوعی بحث درمانی است. در حالی که برخی از متخصصین رابطه جنسی، استفاده از جانشینان را برای برخوردهای جنسی تشویق می کنند، اما معمولاً توصیه نمی شود که همسر درمانی جایگزین شود.

هر شخصی که دارای مجوز باشد، می تواند مشاوره جنسی را ارائه دهد، از جمله روانشناسان، مشاوران دارای مجوز بهداشت روان، روانپزشکان و حتی مددکاران بالینی اجتماعی.

سکس تراپی مانند:

  • هویت جنسی
  • رفتار جنسی انحرافی
  • صمیمیت
  • ترس های جنسی
  • مقاربت دردناک
  • مشکل در رسیدن به ارگاسم
  • اعتیاد جنسی
  • پارافیلیا

رابطه جنسی ناسازگار چیست؟

بسیاری از افراد بحث در مورد جنسیت خود را هم استرس زا و هم ناراحت کننده می دانند. هدف درمانگر فراهم کردن محیط درمانی است که در آن مراجعه کننده بتواند در مورد مشکلات خود به صورت آشکار و صریح صحبت کند.

در این نوع سناریو، درمانگر می تواند نگرانی های جنسی را با روشی غیر تهدید آمیز برطرف کند.

انجام این کار به بیماران این فرصت را می دهد تا هویت جنسی خود را تدوین کنند، به رشد شخصی برسند و از طبیعت جنسی خود احساس راحتی بیشتری کنند.

موضوعاتی که در طول درمان به آن پرداخته شده شامل موارد دلبستگی، ترس از صمیمیت و اضطراب جنسی است.

نگرانی های جنسی یکی از دلایل اصلی مشکلات روابط است که اغلب منجر به بیگانگی و تنش در روابط شخصی می شود.

این مشکلات بعضی اوقات باعث می شود افراد به عنوان وسیله ای برای کاهش ناراحتی های جنسی، جدا شوند یا منزوی بمانند.

کار با یک مشاور جنسی به بیمار کمک می کند تا با آگاهی بیشتر از مسائل شخصی ، اضطراب و حتی ترس در ارتباط با هویت جنسی و شکل گیری روابط، مسائل شخصی خود را با رابطه جنسی کنار بگذارد.

منبع: مشاوره جنسی رایگان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن