مراقبت

استفاده از ماسک در چه مکان هایی اجباری می شود؟/کرونا مرگبارتر از آنفلوانزا – بیماری – مراقبتاستفاده از ماسک در چه مکان هایی اجباری می شود؟/کرونا مرگبارتر از آنفلوانزا - بیماری - مراقبت

سلامت نیوز: سخنگوی وزارت بهداشت عنوان کرد:«ممکن است در برخی مکان ها که فاصله گذاری اعمال نمی شود یا اعمال آن دشوار باشد استفاده از ماسک اجباری باشد. استفاده از ماسک در مکان های عادی داوطلبانه است و مردم می توانند ماسک های خانگی را تهیه کنند و در مواقعی که تردد ضروری دارند، استفاده کنند.»

دکتر کیانوش جهانپور در نشست خبری با خبرنگاران گفت در واکنش به اینکه مصرف داروی لوزارتان و والزارتان باعث تشدید کرونا در بیماران قلبی مبتلا به کرونا می شود، گفت:« در مورد داروهای لوزارتان و مانند آن بحث هایی از ابتدای شیوع کرونا مطرح بود ولی مقالاتی که در این زمینه وجود داشت به نوعی ضد و نقیض بود و در نهایت آنچه که می توان اظهار کرد این است که قطع مصرف این داروها به هیچ وجه توصیه نمی شود و موضوع تشدید علایم کرونا با مصرف این داروها را نداریم و عوارض قطع ناگهانی این داروها ممکن است برای بیماران بیشتر باشد لذا بیماران باید داروهایشان را با نظر پزشک خود مصرف کنند.»

وی افزود:« البته موضوع علوم پزشکی و علوم تجربی مبتنی بر تجربیات و شواهد است و ممکن است مستندات جدی، اطلاعات قبلی را نقض کند. مثل همان اطلاعاتی که درباره ماسک زدن برای جمعیت عادی وجود داشت که در گذشته توصیه ای برای زدن ماسک برای جمعیت عادی نمیشد اما در ۴۸ ساعت اخیر توصیه به زدن ماسک می شود و طبق مستندات و شواهد ارائه شده به نظر می رسد حتی استفاده از ماسک های خانگی جلوی انتشار بیماری را بگیرد.»
وی در پاسخ به اینکه میزان بیماری زایی و مرگ بر اثر آنفلوانزا با کرونا چقدر است، گفت:« یافته های قبلی خیلی ها را در دنیا به این نتیجه رسانده بود که انفلوانزا به خصوص نوع H1N1 ممکن است بیماری زایی بیشتری نسبت به کرونا داشته باشد ولی کرونا سریع الانتشار تر است اما اطلاعات جدیدی که ما داریم وقتی اطلاعاتمان را با اپیدمی انفلوانزا در پاییز گذشته مقایسه می کنیم می بینیم که کرونا هم بیماری زایی شدیدتری نسبت به انفلوانزا در سال گذشته داشته هم سریع الانتقال تر و سریع الانتشارتر نسبت به آنفلوانزا است.»

وی در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت نیوز درباره پیشنهاد اجباری شدن ماسک در تهران گفت:« ما مرحله به مرحله که جلو می رویم می توانیم این توصیه ها را داشته باشیم. قبلا استفاده از ماسک برای جمعیت عادی توصیه نمیشد اما آنچه که امروز درباره آن صحبت می کنیم این است که این عدم توصیه کنار رفته و استفاده از ماسک برای جمعیت عادی می تواند به پیشگیری از بیماری در جامعه کمک کند. اجباری شدن استفاده از ماسک موضوع دیگری است. ممکن است در برخی مکان ها که فاصله گذاری اعمال نمی شود یا اعمال آن دشوار باشد استفاده از ماسک اجباری باشد. استفاده از ماسک در مکان های عادی داوطلبانه است و مردم می توانند ماسک های خانگی را تهیه کنند و در مواقعی که تردد ضروری دارند، استفاده کنند.»

وی درباره ترافیک تهران و اینکه آیا مربوط به بازگشت افراد به مشاغل است، گفت:« ترافیکی که ممکن است روز شنبه مشاهده کرده باشید هیچ ارتباطی به مصوبات ستاد مبارزه با کرونا ندارد و تا ۲۳ فروردین ماه مصوبات بر قوت خود باقی است. این رفتاری است که برخی شهروندان اتخاذ کرده اند که معتقدیم بخشی از آنها ضرورتی نداشته است و یک تغییر رفتار در بخشی از جامعه بوده که بعد از چندین هفته در خانه ماندن بیرون آمده اند. اطلاعات اولیه ما حاکی از آن است که تعداد زیاد ترددها ارتباطی با شغل و اشتغال نداشته و اطمینان داریم که اگر چنین روندی ادامه داشته باشد با پیک بیماری ظرف ده روز آینده مواجه خواهیم بود.»

وی درباره حواشی بوجود آمده از اظهارات درباره آمار ارائه شده از سوی چین، گفت:«ما طبق رویه ای که همیشه در وزارت بهداشت و با تاکید وزیر بهداشت داشته ایم تمام تلاشمان این بود که قطار سلامت را به لوکوموتیو سیاست گره نزنیم. ما نمی توانیم جلوی تعابیر و تفاسیر دیگران را بگیریم اما انچه که مشهود است تمام تلاشمان را به کار می گیریم که حوزه سلامت رنگ و بوی سیاسی به خود نگیرد، این به این معنا نیست که سیاست را بلد نیستیم ولی وارد این حیطه نمی شویم چون عملکرد ما تحت الشعاع قرار می گیرد. »

وی خاطرنشان کرد:« همیشه نباید تهدیدها را نگاه کرد، فرصت ها را هم باید دید. اگر نیمه پر لیوان را نگاه کنیم، این مباحث حداقل سودمندی که داشت، این بود که همه ما به این نتیجه رسیدیم که باید اصول دیپلماسی را رعایت کنیم و به آن احترام بگذاریم. اینکه بسیاری از دوستان بعد از سال‌ها به این نتیجه رسیدند و برای اصول دیپلماسی هم حرمت و اولویت قائل شدند، قابل تقدیر است. ان شاالله عزیزانی هم که به ما چنین توصیه‌ای داشتند، بیش از گذشته این موضوع را رعایت می‌کنند و در کنار دولت، دستگاه دیپلماسی و در راستای سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی خواهند بود، خواهند نوشت و گام برخواهند داشت.»

وی در پاسخ به سوالی درباره تحویل جسد قربانیان کرونا به خانواده‌هایشان بدون توجه به پروتکل بهداشتی در برخی مناطق، گفت:« در همه جا مراکز و آمبولانس‌های مخصوص انتقال جسد، آن را در کاوری که آغشته به محلول رقیق‌شده هیپوکلریت سدیم است، تحویل گرفته و در غسالخانه و آرامستان‌های مجاز دفن می‌کنند. حال ممکن است در برخی آرامستان‌های غیررسمی در برخی مناطق روستایی، اشکالی وجود داشته باشد. به هر حال کارشناس بهداشت محیط بیمارستان باید این موضوع را ثبت کرده و به شبکه بهداشت منطقه‌ای که جسد باید به آنجا منتقل شود، اطلاع دهد تا کارشناس بهداشت محیط هنگام دفن جسد برای رعایت پروتکل بهداشتی حاضر شود. احتمالا اگر در جایی تخلفی رخ داده و اگر همه چیز صادقانه بوده و خانواده متوفی آدرس دقیق داده باشند، این ارتباط برقرار نشده است.»

وی درباره شاخص فوت شدگان بر اثر کرونا نسبت به مبتلایان در ایران و دنیا گفت:« وضعیتی که در کشورهای دیگر وجود دارد متفاوت است. فکر می کنیم آمار ایالات متحده قابل اطمینان نیست. امروز شاخص موارد فوت ناشی از کرونا نسبت به افراد بهبودیافته و ترخیص شده در جهان ۲۱ درصد است.برای فرانسه این عدد ۳۳ درصد است که بالاتر از میانگین جهانی است و در آلمان این عدد ۵ درصد است که عدد پایین تری نسبت به میانگین جهانی است که قابل توجه است. برای بلژیک نیز این عدد ۲۹ درصد است. اگرچه ما جزو سه چهار کشوری که وضعیت خوبی دارند نیستیم اما شاخص ما عدد قابل قبولی است و نشان دهنده این است که ما در فاز مدیریت بیماری هستیم. »

وی درباره سلامت روان کادر درمان گفت:« پروتکل هایی در اداره سلامت روان وزارت بهداشت آماده شده و سلامت روان کادر درمان در دستور کار است و همکاران در دانشگاه های علوم پزشکی هم از باب ارتقای وضعیت بهداشت روان و هم برای تشخیص و مداخله زودهنگام برای درمان کادر درمان این مسئله را پیگیری می کنند.»

وی درباره تحریم های دارو و تجهیزات پزشکی علیه ایران گفت:« ما همچنان که امروز هم دوستانمان در دستگاه دیپلماسی اعلام کردند، ظلم بزرگی به مردم ایران به نام تحریم های یکجانبه می شود و در اوج همه گیری کرونا به مردم ما تحمیل می شود اما کشورهایی بودند که در کنار کشور ما ایستادند از جمله دولت و ملت چین که پشتیبانی را در زمینه ارسال دارو و تجهیزات پزشکی و انتقال تجاربشان برای مقابله با کرونا برای مردم ما داشته اند.»

وی درباره طرح فاصله گذاری اجتماعی و هوشمند گفت:« از روز نخست که فاصله گذاری اجتماعی در کشور ما شروع شد افرادی با اغراض مختلف سعی می کردند با مطرح کردن مسئله قرنطینه کامل و حکومت نظامی، این تدبیر را تحت شعاع قرار دهند تا زمانی که بیماری در فاز مدیریت قرار گرفت. قرنطینه اجباری به مانند فاصله گذاری معتدل نتوانسته بیماری کرونا را مدیریت کند. الان بحث ها به این سمت رفته که فاز سوم فاصله گذاری که خلاقیت ایران است را تحت شعاع قرار دهند همانطور که فاز اول و فاز دوم موثر واقع شد ان شاالله فاز سوم با تدابیر همکاران در معاونت بهداشتی موثر واقع خواهد شد و تمام تلاش دولت و ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت این است که فاصله گذاری را در فاز سوم به بهترین نحو پیش ببریم و امیدواریم با جلب مشارکت عمومی و حمایت بین بخشی که در ۴۵ روز گذاشته حاصل شد در مسیر تداوم مدیریت بیماری کرونا گام بلندی برداریم.»

وی درباره مشکلات ناشی از عدم قبول پول از مردم از سوی بانک ها، گفت:« برای پول گرفتن بانک ها بعید می دانم مشکل داشته باشند البته پروتکل هایی برای رفع خطر از اسکناس‌هایی که تحویل بانک‌ها می‌شود وجود دارد و قاعدتا بانک مرکزی هم ابلاغیه‌های لازم را در این زمینه خواهد داشت و پروتکل‌های لازم هم از سوی وزارت بهداشت ابلاغ می‌شود. از آن جایی که داریم وارد فاز فاصله گذاری اجتماعی هوشمند می‌شویم، نیازمند پروتکل‌هایی خواهیم بود. در سایتی به آدرس Markazsalamat.behdasht.gov.ir پروتکل‌های بهداشتی جدید بارگذاری می‌شود.»

وی درباره ضدعفونی کردن مترو و اتوبوس و ماشین های اسنپ، گفت:« ضدعفونی ناوگان حمل و نقل عمومی از سوی شهرداری ها انجام می شود اما زمانی که اولین گروه از افراد وارد واگن های مترو یا اتوبوس می شوند تاریخ انقضای آن می رسد. چیزی به این معنا که یک ماشین بارها و بارها ضدعفونی شود نداریم در پروتکل ها هم نیست.»منبع مطلب

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن