وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۲۱ام تیر ۱۳۹۷

علایم سرطان معده

salamatmag 2 23 300x150 پيشگيری از سرطان معده

 

در این مقاله در سلامت مگ به راه های  پيشگيری از سرطان معده می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

سرطان معده از طرق مختلف گسترش خواهد یافت. مي‌تواند از طريق ديواره خود معده به بافت‌ها و اعضاي مجاور راه پیدا کند. و نیز مي‌تواند از راه غدد عروق لنفاوي گسترش پیدا کند. در مراحل پيشرفته نيز خواهد توانست از راه خون، بقیه اندام و اعضا را درگير بكند.

 

سرطان معده ناشي از رشد خارج از كنترل‌ سلول‌هاي‌ بدخيم‌ در معده‌ می باشد. اين سرطان از دسته سرطان‌هايي بوده است كه طي ساليان و به آرامي ‌رشد کرده است، ولي پیش از اين كه سرطان به معناي واقعي به وجود اید، تغييراتي در لايه‌هاي معده به وجود می اید.

 

متاسفانه در مراحل ابتدايي علائم چنداني ديده نخواهد شد و شايد به‌همين علت، سرطان معده در مراحل اولیه به سختي تشخيص داده شده باشد. سرطان معده در مردان ۲ برابر زنان مشاهده شده و در سنين بالاتر از ۵۰ سال بشدت زیاد میشود.

 

سرطان معده از راه های گوناگون گسترش خواهد یافت. مي‌تواند از طريق ديواره خود معده به بافت‌ها و اعضاي مجاور راه پیدا کند. و نیز مي‌تواند از راه غدد عروق لنفاوي گسترش پیدا کند. در مراحل پيشرفته نيز خواهد توانست از طريق خون، ساير اندام و اعضا را درگير بکند

 

 

مواردی که باید از آن‌ها دوری بکنید

 

فراورده‌های گوشتی: فرآورده گوشتی از عوامل اصلی سرطان معده و دستگاه گوارشی می باشند.

غذاهای شور: بدن تنها به میزان اندکی نمک نیاز خواهد داشت، اما خیلی از ما بیش از مقدار مورد نیازمان نمک دریافت خواهیم کرد. غذاهای شور با سرطان معده ارتباط دارند. پس از غذاهای کنسروی، چیپس و نمکدان نیز پرهیز بکنید.

 

هلیکوباکتر پیلوری: آخرین چیزی که باید از آن دوری بکنید هلیکوباکتر هست. این باکتری که باعث زخم معده شده است، در بدن خیلی از افراد امکان دارد وجود داشته است. در نتیجه در حالی که مبتلا بودن به این باکتری طی یک دوره استفاده آنتی بیوتیک تجویز شده این باکتری را از بین خواهد برد

 

salamatmag 1 29 300x225 پيشگيری از سرطان معده

 

عوامل خطر را شناسایی بکنید

 

اساسا افراد بالای ۴۰ سال، بیماران ابتلا شده به پولیپ معده، استفاده از سیگار و الکل و اشخاصی که سابقه فامیلی اول به سرطان یا سابقه جراحی معده داشته اند اکثرا افراد دیگر در معرض سرطان معده می باشند. البته پولیپ ها بیشتر خطرناک نبوده اند، اما یک درصد آنها امکان دارد به سرطان تبدیل بشود. حتی شیوع این سرطان در مردان و انسان های که گروه خونی A دارند، هم بیشتر گزارش شده هست. به گفته دکترهای هر چند اصولا این بیماری زمانی تشخیص داده شده است که شرایط بیمار وخیم هست، اما گروه های در معرض خطر حتما باید از طرف پزشک مورد معاینه منظم و دوره ای قرار گرفته باشند، زیرا در حالی که سرطان در مراحل ابتدایی شناسایی شده باشد، امکان درمان وجود خواهد داشت.

 

 

نشانه های سرطان معده

 

کم شدن اشتها و کمبود وزن، درد معده، علائم سوءهاضمه مثل آروغ زدن و تهوع، احساس پری معده حتی پیش از خوردن مقادیر اندک غذا، تهوع و استفراغ، سوزش سردل و نشانه های شبیه به زخم معده، ورم معده، مدفوع سیاه، کم خونی و توده قابل لمس در بالای شکم شامل علائم بروز سرطان معده هست، اما امکان دارد همه این نشانه ها در بیمار مبتلا قابل دیدن نباشد. و نیز این احتمال وجود داشته است که بیمار با نشانه های گفته شده به متخصص مراجعه بکند و تشخیص پزشک مریضی ها و مشکلات خوش خیم مثل گاستریت یا ورم معده ساده یا حداکثر زخم گوارشی بوده است. با وجود این توصیه شده است در صورت بروز این نشانه ها بعد از به مراکز درمانی مراجعه بکنید.

 

 

آیا سرطان معده قابل پیشگیری هست

 

به گفته های دکترها، پیروی از یک رژیم غذایی صحیح، تامین ویتامین های ضروری بدن، استفاده روزانه میوه و سبزی، پرهیز از خوردن غذاهای آماده و کم کردن نمک مصرفی، استفاده نکردن دخانیات و الکل، داشتن تحرک و انجام چکاپ های دوره ای تا حد بسیاری مانع از بروز سرطان معده شده است، اما ایمنی ۱۰۰ درصدی وجود نداشته است.

 

salamatmag 1 300x115 پيشگيری از سرطان معده

 

از تشخیص تا درمان

 

صحیح ترین روش تشخیص سرطان معده، آندوسکوپی هست، اما عکسبرداری از معده به شیوه دبل کنترهست» نیز می تواند به تشخیص این بیماری کمک بکند. اگر سرطان معده به موقع تشخیص داده شده باشد، درمان پذیر هست، اما با پیشرفت بیماری احتمال بهبودی کاهش خواهد یافت

 

 

عوامل خطر را شناسایی بکنید

 

به طور اساسی اشخاص بالای ۴۰ سال، مریضی ها الوده به پولیپ معده، مصرف سیگار و الکل و اشخاصی که سابقه فامیلی ابتلا به سرطان یا سابقه جراحی معده داشته اند اکثرا از افراد دیگر در معرض سرطان معده می باشند. البته پولیپ‌ها بیشتر خطرناک نبوده هست اما یک درصد آنها امکان دارد به سرطان تبدیل بشود.

حتی شیوع این سرطان در مردان و اشخاصی که گروه خونی A دارند، هم بیشتر گزارش شده هست. به گفته دکتر ها هر چند اصولا این بیماری زمانی تشخیص داده شده است که شرایط بیمار وخیم می باشد، اما گروه‌های در معرض خطر حتما باید از سوی پزشک مورد معاینه منظم و دوره‌ای قرار گرفته باشند، چون در صورتی که سرطان در مراحل ابتدایی شناسایی بشود، امکان درمان وجود خواهد داشت.

 

 

علائم سرطان معده

 

کاهش اشتها و کمبود وزن، درد معده، علائم سوءهاضمه مثل آروغ زدن و تهوع، احساس پری معده حتی بعد از خوردن مقادیر کم غذا، تهوع و استفراغ، سوزش سردل و علائم شبیه به زخم معده، ورم معده، مدفوع سیاه، کم‌خونی و توده قابل لمس در بالای شکم ازجمله نشانه های بروز سرطان معده هست، اما امکان دارد همه این نشانه هایی در بیمار مبتلا قابل مشاهده نشده است.

 

و نیز این احتمال وجود داشته است که مریض با نشانه های گفته شده به متخصص مراجعه بکند و تشخیص پزشک بیماری‌ها و مشکلات خوش‌خیم مثل گاستریت یا ورم معده ساده یا حداکثر زخم گوارشی بوده است. با وجود این توصیه شده است در صورت بروز این نشانه های بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه بکنید

 

نوشته پيشگيری از سرطان معده اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.