وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۲۱ام تیر ۱۳۹۷

علت به وجود آمدن قوز قرنیه چیست ؟

salamatmag 2 22 300x150 درمان بیماری قوز قرنیه

 

 

در این مقاله در سلامت مگ به درمان بیماری قوز قرنیه می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

قوز قرنيه يا Keratoconus ‏ يک بيماری پيش رونده قرنيه هست که در جريان آن قسمت مرکزی يا فرامرکزی قرنيه دچار نازک شدگي کم کم پيش رونده و برآمدگی می گردد.. به طوری که قرنيه به شکل قوز (‏Cone‏) در می آيد. قوزقرنیه بیماری رایج هست بطوریکه یک نفر از هر دو هزار نفر مبتلا به این بیماری میباشند. کراتوکونوس هميشه دو طرفه می باشد ولی بیشتر در يک چشم، بيماری دشوارتر و ديد آن کمتر هست.‏ نازک شدگی قرنيه در دوران بلوغ و دهه دوم وسوم زندگی پيشرفت بیشتری خواهد کرد اگرچه پس از اين دوران نيز میتواند پیشرفت بکند و آستيگماتيسم نامنظم ناشی از آن تشديد و دید بیمار کم خواهد شد

در معاینات چشم پزشکی بیشترقوز قرنیه قابل تشخیص میباشد ولی برای تشخیص موارد زیاد خفیف قوز قرنیه انجام توپوگرافی قرنیه الزامی است

 

 

تشخيص قوز قرنیه

 

در معاينه با دستگاهي به اسم اسليت لامپ به وسیله ی چشم پزشك، كراتوكونوس در مراحل متوسط تا پيشرفته قابل تشخيص می باشد، ولي در مراحل اوليه بيماري با وسايلي مثل كراتومتري و توپوگرافي (تعيين نقشه قرنيه )، پاكي متري (تعيين ضخامت قرنيه )، خواهد توانست قوز قرنيه را تشخيص بدهد.

در كراتوكونوس يا قوز قرنيه، قدرت قرنيه به طور دقیق يا نامنظم افزايش می یابد و نقشه توپوگرافي قرنيه اين مساله را تاييد کرده است و ضخامت قرنيه نيز به تدريج کم میشود كه با پاكي متري مي توان آن را مشخص میکند.

 

 

درمان کراتوکونوس

 

عینک یا لنز نرم: در انواع خفیف بیماری، عینک یا لنز نرم امکان دارد کمک کننده باشد، ولی با پیشرفت بیماری و نازک تر شدن و تغییر شکل اغلب قرنیه، این درمان‌ها دیگر چندان کارساز نمی باشد.

لنزهای سخت: درمان بعدی مریضی، مصرف لنزهای سخت دارای قابلیت نفوذ گاز هست. این لنزها قابلیت زیادی برای اصلاح آستیگاتیسم نامنظم ناشی از کراتوکونوس (قوز قرنیه) خواهند داشت. قرار گیری صحیح لنز بر روی قرنیه مبتلا به کراتوکونوس (قوز قرنیه) کاری ظریف و زمان بر هست.

به همین علت مراجعات زیاد برای تنظیم لنز و اصلاح نسخه، غیر قابل اجتناب هست. این فرایند با نازک تر شدن و تغییر شکل زیادتر قرنیه، نیاز به تکرار داشته و نسخه بیمار باید مجددا تغییر داده شده باشد

 

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده است که عمل پیوند قرنیه چگونه انجام می شود ؟ برای اینکه از چگونگی عمل پیوند قرنیه مطلع شوید می توانید به پست عمل پیوند قرنیه چگونه انجام می شود ؟ مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

علل کراتوکونوس

 

عملکرد غیرعادی آنزیم های نگهدارنده قرنیه ( لینزوزیم ومهارکننده های پروتئولیتیک) همراه با اختلال در ساختار فیبرهای کلاژن امکان دارد در به وجود امدن این مریضی نقش داشته باشند.

 

 

آیا کراتوکونوس ارثی هست

 

اغلب موارد کراتوکونوس موردی تشخیص داده شده است ولی به طور ارثی هم منتقل خواهد شد.

 

 

علائم و نشانه های کراتوکونوس

 

اصولا مریض ها کراتوکونوس در بچگی نشانه ای نداشته اند وعلائم بیماری در سنین بلوغ ظاهر میشود و ایجاد تاری می کندکه امکان دارد با عینک قابل اصلاح نبوده باشد. مشکلات ایجاد شده برای مریض هم حساسیت به نور احساس اعوجاج دید وتاری دید خواهد بود. مریض های مبتلا به کراتوکونوس بیشتر در هر بار معاینه چشم پزشکی نیاز به تغییر شماره عینک خود داشته اند.

 

salamatmag 1 27 300x225 درمان بیماری قوز قرنیه

 

روشهای پیشگیری از پیشرفت بیماری :

 

 

CCL

 

درمراحل ابتدایی بیماری در حالتی که بیمار به موقع مراجعه میکند وزود هنگام تشخیص کراتوکونوس برای بیمار قطعی می باشد در مواردی لازم هست که برای پرهیز از پیشرفت میزان شدت قوزقرنیه از تکنیکی به نام CCL استفاده می باشد. این تکنیک در مریض های جوانی که بیماری آن ها به تازگی تشخیص داده شده است هنور دید نسبتا بهتری با عینک یا لنز سخت داشته اند و با بیمارانی که شخصا ثابت بشود که در مرحله پیشرفت قوزقرنیه می باشند بسیار ارزشمند هست. توجه داشته باشید که این روش برای صفر کردن شماره چشم بیمار یا بی نیاز کردن شخص به عینک نیست روشی هست که برای بیمار انجام خواهد شد تا شدت بیماری قوزقرنیه پیشرفت نکرده باشد چون در صورت پیشرفت grade و شدت قوزقرنیه دید بیمار افت میکند و امکان دارد جراحی های سنگین تری مانند پیوند قرنیه برای مریض مورد نیاز هست. توجه بکنید حتی بعد از CCL هم بهتر هست از خارش و مالش چشم جلوگیری بکنند.

روش CCL به وسیله دستگاه uv-x انجام شده است. این عمل یک عمل سرپایی عارضه بوده است وحدود یک ساعت طول خواهد کشید.

 

 

روش های درمان بیماری قوزقرنیه

 

به یاد داشته باشید که اکنون با توجه به مراحل های خیلی پیشرفته عکسبرداری از قرنیه چشم تماما می توان شدت مریضی قوزقرنیه را تشخیص بدهد.چون شدت بیماری قوزقرنیه در هر فردی با فرد دیگر متفاوت هست به یادداشته باشید که درمانی که برای یک فرد با یک شماره چشم مناسب بوده است امکان دارد برای فرد دیگری با همان شماره چشم مناسب نبوده باشد چون میزان شدت قوزقرنیه که براساس میزان نازکی قرنیه و میزان بالا رفتن انحنای قرنیه تقسیم بندی شده است حتی در چشم چپ و راست یک بیمار هم تفاوت دارد.

پس درمان در هر فردی براساس سن بیمار و شدت قوزقرنیه و مرحله به مرحله صورت خواهد گرفت.

گفتیم اصلی ترین ویژگی های بیماران قوزقرنیه این هست که امکان دارد بیمار با درست ترین عینکی که برای او تجویز شده است دید کامل ۱۰/۱۰ را نداشته است پس هدف درمان در یک بیمار قوزقرنیه این می باشد که روشی برای او انتخاب بشود که کمک بکند تا بیمار دید نزدیک تر به دید کامل را پیدا کرده باشد. ( پس هدف درمان در یک مریضی که قوزقرنیه داشته است بی عینک کردن بیمار نبوده است)

البته با بررسی‌های که انجام داده ایم، فهمیده ایم که زمینه ژنتیک در بروز این بیماری بسیار مطرح بوده است. و نیز وجود بعضی بیماری‌ها نیز زمینه ابتلای افراد به بیماری قوز قرنیه را بالا میبرد؛ کودکان سندرم داون و افراد آتوپی امکان دارد اغلب در معرض ابتلا به این بیماری بوده اند.

به طور اساسی هر عاملی که باعث بشود فرد در بلندمدت مالش مداوم سطح چشم داشته است در به وجود امدن قوز قرنیه تاثیر داشته است. و نیز در افرادی که حساسیت‌های شدید فصلی مثل حساسیت‌های بهاره داشته اند، بروز این بیماری بسیار دیده شده اند. در مجموع می‌توان تاکید بکند که مالش و سایش سطح قرنیه اغلب از بقیه عوامل، بروز این بیماری را به دنبال میکند. البته کسانی که در طولانی مدت از لنزهای سخت و نیمه سخت استفاده کرده اند نیز مستعد ابتلا به بیماری قوز قرنیه می باشند.

 

نوشته درمان بیماری قوز قرنیه اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.