وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۱۹ام تیر ۱۳۹۷

ایا عمل پیوند قرنیه خطرناک است ؟

salamatmag 1 25 300x150 عمل پیوند قرنیه چگونه انجام می شود ؟

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه عمل پیوند قرنیه چگونه انجام می شود ؟ می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

هم اکنون،سالانه حدود ۴۰۰۰۰مورد پیوند قرنیه در آمریکا انجام شده است. اولین پیوند موفق قرنیه چشم به وسیله ی ادوارد زرم ( جمهوری چک ) در سال ۱۹۰۵ انجام میشود. ابتدا پیوند قرنیه در ایران، در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی به وسیله ی شادروان پروفسور محمد قلی شمس در بیمارستان فارابی تهران انجام شده است. کم کم هر سال بر آمار این عمل اضافه میشود  و هم اکنون سالانه، حدود ۳۰۰۰ مورد پیوند در ایران انجام شده است. بعلاوه بر پیشرفت کمی در پیوند قرنیه؛ پیشرفت کیفی خوبی نیز در این عمل مشاهده شده است ؛به طوری که انواع تکنیک های پیوند لایه ای اختراع شده است که نه تنها موجب نتایج بهترمیشود ،بلکه احتمال رد پیوند نیز کمتر میشود. نابينايي ناشي از مریضی های قرنيه ، يكي از مشكلات عمده سلامت عمومي در كشورهاي در حال پیشرفت و با سطح بهداشتي پايين شده است. پيوند نفوذي قرنيه ، نیز روش انتخابي در درمان بيماران مبتلا به نابينايي ناشي از بيماريهاي قرنيه هست. اغلب پيوندهاي نفوذي قرنيه با اهداف اپتيكي انجام شده است تا ديد ضعيف ناشي از كدورت قرنيه ، بهبود می یابد. نتايج تحقيقات نشان داده شده است ، شيوع علت باعث شونده به پيوند نفوذي قرنيه در كشورهاي در حال پیشرفت با كشورهاي پيشرفته متفاوت است جوری هست كه در كشورهاي در حال توسعه، « كراتوپاتي تاولي سودوفاكي » ، نارسايي پيوند و يا قوز قرنيه از جمله علت های اصلي پيوند نفوذي قرينه به حساب می اید. تحقيقات انجام شده نشان داده است : قوز قرينه ، رایج ترین علت پيوند، در ايران هست.تحقیقات آمار بانك چشم ایران،در مورد بيماراني كه بين سالهاي ۱۳۷۳تا ۱۳۸۳ در مراكز چشم پزشكي سراسر كشور تحت پيوند نفوذي قرينه قرار میگیرد؛ نشان داده است كه تعداد ۱۹ هزار و ۶۶۸ مورد پيوند نفوذي قرينه ظی ۱۱ سال انجام شده باشد .

 

 

پیوند قرنیه چیست

 

قرنیه به لایه شفاف جلوی چشم نامیده می باشد که درست جلوی قسمت رنگی چشم (عنبیه) قرار گرفته است.  در واقع رنگ چشم وابسته به عنبیه هست که از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده است و قرنیه کاملا شفاف می باشد.قرنیه هم به نور اجازه ورود به چشم را خواهد داد و هم نور را طوری تغییر مسیر میدهد که تصاویر اشیاء دور و نزدیک روی پرده شبکیه متمرکز شده اند. پیوند قرنیه عملی هست که طی آن قرنیه ای که دچار کدورت میشود، با قرنیه شفاف تعویض شده اند.این عمل “کراتوپلاستی” نیز گفته میشود.

 

salamatmag 3 15 300x150 عمل پیوند قرنیه چگونه انجام می شود ؟

 

علل پیوند قرنیه

 

ضربه (شامل سوختگی های شیمیائی ) یکی از رایج ترین علت های کدورت قرنیه هست. سایر علل آن شامل :إسکار (محل جوش خوردن زخم)ناشی از عفونت موضعی ( از قبیل ویروس تبخال)،تورم قرنیه و عملکرد های ضعیف سلول های آن(دیستروفی های قرنیه) وتخریب و انهدام سلول های قرنیه توأم با اختلال شکل آن ( کراتوکونوس یا قوز قرنیه بارزترین فرم آن هست) .علامت اصلی کدورت قرنیه،کمبود تدریجی بینائی هست که پیوند قرنیه خواهد توانست کمک به بهبود بینائی یکند.

 

 

منبع تهیه قرنیه برای پیوند از کجاست

 

تهیه قرنیه به وسیله ی بانک چشم از اشخاصی که خود و یا بستگان آنها اجازه اهدای چشم پس ازمرگ را میدهند؛ صورت گرفته است. بانک چشم اصولا بافت را در ساعات اولیه بعد از مرگ؛ از بدن جدا میشوند و آن را برای انتقال به بیمارستان و یا کلینیک محل جراحی آماده میشوند. در بانک چشم قبل از فرستادن بافت برای پیوند؛ یکسری آزمایشات انجام گرفته است تا از انتقال بیماریهایی مثل

 

عمل پیوند قرنیه در مقایسه با بقیه اعمال جراحی چشم نیاز به مراقبت زیادتر و طولانی تری  خواهند بود. چرا که ۶ ماه تا یکسال طول کشیده است تا پیوند استحکام کافی پیدا بکند. در این مدت با برداشتن برخی از بخیه ها؛ آستیگماتیسم ناشی از عمل پیوند باید کنترل بشود. باید مراقبت بشود که عفونت؛ خشکی چشم؛ و پس زدن پیوند سبب از بین رفتن شفافیت نسج پیوندی نشود. چشم پیوندی باید در برابر ضربه بخوبی حفاظت بشود چرا که استحکام چشم پیوند شده هیچگاه برابر با چشم سالم نمی ماند.

 

salamatmag 2 20 300x113 عمل پیوند قرنیه چگونه انجام می شود ؟

 

به صورت عادی؛ برگشت دید بعد از پیوند نیز با تاخیر قابل ملاحظه ای مواجه هست. در ماههای اول بعد از عمل؛ بعلت آستیگماتیسم زیادی که وجود داشته است؛ بینایی کیفیت مناسبی نداشته است. کم کم در طی چندین ماه بعد از عمل؛ با برداشتن برخی از بخیه ها یا همه آنها؛ آستیگماتیسم کم میشود و بینایی بهبود می خواهد یافت. باید بدانیم که حتی در بیشتر پیوندهای موفق؛ هیچگاه آستیگماتیسم و شماره چشم بطور کامل اصلاح نشده است که فرد بی نیاز از عینک بوده باشد. اما در بیشتر آنها شماره چشم و آستیگماتیسم در حدی میشود که بیمار بتواند با عینک های عادی  بینایی قابل قبولی داشته است. در مواردی هم  بعد ازعمل امکان دارد آستیگماتیسم هیچگاه  در حد قابل قبول کاهش نیافته باشد که در این صورت بیمار برای بهبود دید باید به استفاده از عینکهای با شماره بالا یا لنز تماسی میگیرد.  حتی در مواردی برای کم کردن آوردن شماره آستیگماتیسم بعد از عمل پیوند؛ نیاز به اعمال جراحی اضافی مثل برش قرنیه؛ لیزیک؛ و لازک میشود.

 

البته استفاده از عمل جراحی لیزیک، لازک، و یا پی آر کی در کسانیکه تحت عمل پیوند قرنیه قرار میگیرد و بعد از عمل نزدیک بینی، آستیگماتیسم، و یا دوربینی قابل توجه ای داشته اند، می تواند بسیار کمک کننده خواهد بود. اکنون بیشترعمل جراحی لیزیک بعد از پیوند قرنیه توصیه شده است. اما به تازگی اعمال جراحی سطحی مثل لازک و پی ار کی بیشتر مورد توجه قرار میگیرند و نتایج این عملهای جراحی نیز بعد از پیوند قرنیه بهتراز نتایج عمل لیزیک بوده است.

پیوند قرنیه نیز مثل همه اعمال جراحی خواهند توانست عوارض ریز و درشتی را به همراه خواهید داشت. از اصلی ترین عوارض عمل جراحی پیوند قرنیه  می توان از عفونت؛ پس زدن پیوند؛ نگرفتن پیوند؛ آستیگماتیسم های بالا؛ و نیاز به اعمال جراحی تکمیلی؛ نام ببریمپ

………..

چه بیمارانی تحت جراحی پیوند قرنیه قرار گرفته اند؟

افرادی که دچار کم بود بینایی به علت ورم قرنیه، کدورت قرنیه و یا نازکی قرنیه بوده اند.

و نیز افرادی که عفونت های قرنیه مقاوم به آنتی بیوتیک ها را داشته است، به طور کلی پیوند قرنیه برای بازیافتن بینایی در شخصی که دچار قرنیه معیوب بوده است، بکار رفته است.

چشم فرد گیرنده باید شبکیه و عصب بینایی سالم بدارد و اگر دچار آب سیاه شده اند باید تحت درمان دارویی قرار بگیرد و فشار چشم عادی داشته است.

هر گونه التهاب فعال چشم درمان شده و اشک و پلک ها وضعیت عادی دارد.

بیمار باید مصرف داروهایی مانند آسپرین و وارفارین را به پزشک اطلاع بدهد.

.

 

نوشته عمل پیوند قرنیه چگونه انجام می شود ؟ اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.