وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۱۹ام تیر ۱۳۹۷

خطرات وحشتناک قلنج شکستن

salamatmag 3 14 300x150 آیا شکستن قلنج مفید است یا مضر است ؟

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه آیا شکستن قلنج مفید است یا مضر است ؟ می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

همه ما دارای عادتهایی می باشیم که اگر از عواقب آنها بی خبر بوده ایم و آسیب های جبران ناپذیری را به بدن خود وارد کرده باشیم که یکی از این عادت های غلط شکستن قولنج است که بین مردم بسیار مشهور هست و اغلب افراد در حالی از عوارض آن خبر داشته اند بازهم به انجام این عادت خطرناک ادامه خواهند داد .کش و قوس دادن به بدن بعد از چند ساعت نشستن متداول و فشاری که به انگشتان دست وارد می اوریم و یا کج و راست کردن گردن و شکستن قولنج کمر بعد از خستگی های روزمره احساس خوبی به ما خواهد داد ولیکن عوارض و صدمات جبران ناپذیری برای بدنمان به همراه داشته است

 

 

چند درصد از مردم قولنج خود را خواهد شکست

 

اکثر متخصصان عقیده داشته اند شکستن قولنج برای افراد سالم مضر نبوده هست و هیچ مشکلی از جمله آرتروز برای آنها بوجود نیاورده است اما درباره ی مریض هایی که از درد مفاصل رنج برده اند و دردهای مزمن استخوانی داشته اند شکستن قولنج خطرناک هست.اما بعضی دیگر از متخصصان مثل پرفسور راجر دیمن که متخصص طب فیزیکی هست مخالف این نظریه بوده است او گفته است:برخی از افراد برای شنیدن صدا قولنج فشار زیادی به مفاصل خود اروده است و این موضوع موجب بروز آسیب های جدی و ایجاد درد در بدن شده است و باید عادت قولنج شکستن در این افراد کنار گذاشته شده باشد. بعضی دیگر از افراد به کش و قوس بدن و شکستن قولنج اکتفا نکرده اند و از دیگران میخواهند تا قولنجشان را شکسته اند که این کار موجب ابه وجود اوردن آسیب های جدی بر ستون فقرات ، سردرد ، تاری دید و درد های مزمن کمر و گردن شده است.

 

 

اسپاسم های عضلانی می توانند به دلیل

 

کم آبی پس از انجام ورزش های سنگین، استفاده بسیاری و طولانی مدت از عضلات، آسیب های جسمی و نیز کمبود برخی مواد معدنی مانند منیزیم و کلسیم اتفاق می افتد. بعلاوه، اسپاسم عضلانی می تواند نشانه ای از یک بیماری اعصاب و روان بوده است، مخصوصا اگر به صورت متناوب و در شرایط خاص تکرار شده است. هر چند اسپاسم عضلانی در بیشتر اوقات ناشی از علت چندان خطرناکی نمی باشد، اما در صورت تکرار باید وجود آسیب های مغزی، فشار روی نخاع در ستون فقرات و حتی بیماری هایی چون ام. اس را از نظر دور نگه نداشت.

 

salamatmag 1 23 300x150 آیا شکستن قلنج مفید است یا مضر است ؟

 

این صدا از کجا امده است

 

تمام آنچه ما از قولنج شناخته ایم، به گرفتگی های عضلانی ختم نخواهد شد. در حقیقت اغلب اوقات، قولنج را با صدای شکستن قولنج شناخته ایم، اما این صدا از کجا امده است؟ و چرا ما از شنیدن آن احساس لذت و راحتی نکرده ایم؟

 

اولین بار در سال ۱۹۷۱ دو محقق آلمانی، پس از وارد آوردن یک نیروی کششی به مفصل در بین انگشت و کف دست، به وجود اوردن حباب های گازی را در مفصل اثبات میکنند. مفاصل بدن ما به وسیله یک بافت پوششی احاطه میشود که به آن کپسول مفصلی گفته ایم. در داخل این کپسول، مایعی وجود داشته است که با ایجاد حالت لغزندگی، موجب حرکت آسان تر استخوان ها در کنار هم شده است.

مواد معدنی و گازهای مختلفی در این مایع محلول می باشند. حرکات مفصلی در طی فعالیت های اصولی بدنی، باعث بالا رفتن حجم مفصل و کاهش فشار مایع مفصلی شده است. کمبود فشار موجب یک حالت مکش در داخل فضای مفصل میشود و گازهای محلول در مایع به صورت حباب در امده اند. به وجود امدن این حباب ها موجب تحریک گیرنده های عصبی داخل مفصل شده اند و به این صورت، مغز از به وجود امدن یک حالت غیرعادی در مفصل اطلاع پیدا کرده اند.

 

حال می توانید فهمید که چرا ما پس از زمانی فعالیت، دوست داریم قولنج مفاصل خود را شکسته. در واقع ما به طور ناخودآگاه تلاش کرده ایم پیام ناراحت کننده ای را که از مفاصل به مغزمان فرستاده میشود، رفع بکنیم.

 

salamatmag 2 18 300x150 آیا شکستن قلنج مفید است یا مضر است ؟

 

به این صورت با کشش مفاصل خود در حداکثر دامنه حرکت آن ها (شکستن قولنج) تلاش میکنیم که این حباب گازی را ترکانده باشیم و وقتی حباب گازی ترکید، همان صدای معروف و خوشایند شنیده شده است. به دلیل فرآیند تشکیل حباب هست که پس از شکستن قولنج و یا همان ترکاندن حباب، تا مدتی با هر حرکتی هم، هیچ صدایی از مفصل ما بیرون نیامده است، چون تشکیل دوباره حباب نیازمند گذشت وقت هست.

 

و اما ماجرا برای بعضی افراد به همین جا تمام نشده است. آرام آرام با تکرار این کار، بعضی از ما نه به خاطر روان تر شدن حرکت مفصل های خودمان، بلکه تنها برای لذت بردن از صدای شکستن، به جان مفاصل خود خواهیم افتاد، جوری که تا صدای جدیدی را مفاصل خود نشنویم، دست بردار نخواهیم بود

 

شکستن قولنج کمر مبتنی بر چند اصل مختلف هست. اول آن که باید بدانید که مهره‌های پشت بدن در گستره‌ی یک دامنه حرکتی مشخص حرکت خواهند کرد. برای نمونه، مهره‌های گردن به شما اجازه خواهد داد تا سر را از چپ به راست و از بالا به پایین چرخانده باشید. مفصل‌های بخش‌های پایینی پشت بدن به اندازه مهره‌های گردن حرکت نکرده است، اما در اصل به اندازه کافی حرکت خواهند کرد تا امکان چرخیدن یا خم کردن را فراهم بکنند. اگر ستون فقرات در شرایط عادی و سالم بوده است، این دامنه حرکتی، بسته به شرایط مهره‌ها، در یک حد مشخص تنظیم شده است. زمان مراجعه به دکتر فیزیوتراپی برای درمان قولنج کمر ، وی مفصل را در همه ی بازه حرکتی غیرفعالی حرکت کرده است که تنها اندکی بیشتر از دامنه حرکتی فعال هست. در برخی از تکنیک‌های درمان دستی از این دامنه برای تسکین کمر درد استفاده خواهد شد. قولنج شکستن در ناحیه‌ای بینابین، بین دامنه حرکتی غیرفعال و حرکت آسیب زننده، به خصوص رگ به رگ شدن و کشیدگی اتفاق می افتد. درمان درد قولنج با شکستن قولنج کمر زمانی رخ خواهد داد که مفصل در این فاصله باریک حرکت بکند. کناره‌های دو استخوان به یکدیگر نزدیک خواهد شد و کپسول مفصل را فشار داده اند. گازهای داخل مفصل (اصولا نیتروژن)، به سرعت با صدای ترق تروق از فضای مفصل خارج شده اند و موجب صدا دادن کمر می شود.

 

این فرایند موجب بالا رفتن طول و کشش تمام بافت‌های نرم درون این ناحیه یعنی عضله‌ها، رباط‌ها و اعصاب خواهد شد و توجیهی برای حس راحتی پس از شکستن قولنج کمر به شمار رفته است. اما مرز بین شکستن بی‌خطر قولنج کمر و کشش بیش از اندازه بافت نرم بسیار باریک هست صحیح هست فقط متخصصین مفصل را فراتر از دامنه حرکتی غیرفعال رو به جلو فشار میدهند تا گردن و پشت بدن آسیب ندیده باشد

 

نوشته آیا شکستن قلنج مفید است یا مضر است ؟ اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.