وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۱۷ام تیر ۱۳۹۷

علایم پوکی استخوان

salamatmag 3 10 300x154 علایم پوکی استخوان و راه های درمان آن

 

در این مقاله در سلامت مگ به علایم پوکی استخوان و راه های درمان آن می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

پوکی استخوان یک بیماری هست که با تراکم کم استخوان و از دست رفتن بافت استخوانی همراه هست و این شرایط می تواند موجب ضعیف و شکننده شدن استخوان ها بشود. در حالتی که به پوکی استخوان مبتلا میشوند، ریسک ایجاد ترک خوردگی و شکستگی استخوان به ویژه در نواحی لگن، ستون فقرات و مچ دست شما بطور مشخص بالا میرود.

پوکی استخوان اغلب بر زنان مسن اثر میگذارد. در هر صورت، آسیب ناشی از پوکی استخوان سال ها پیش از این شرایط آغاز شده است. به همین دلیل که حداکثر سطح تراکم استخوانی در حدود سن ۲۵ سالگی به دست بیاید، مهم هست که در این سنین استخوان های قوی در افراد ایجاد شود تا به این ترتیب استخوان ها برای بقیه سال های زندگی قوی باقی مانده اند. در این شرایط مصرف کافی کلسیم خواهد توانست یک بخش اصلی در فرآیند تشکیل استخوان های قوی بوده باشد. در ادامه به بحث نشانه ها و درمان پوکی استخوان خواهیم پرداخت

 

 

علل و علت

 

پوکی استخوان موجب میشود کم تراکم شدن و شکننده‌تر شدن استخوان‌ها بشود. برخی از اشخاص نسبت به افراد دیگر بیشتر در معرض ابتلا به این مریضی قرار میگیرند.

استخوان های شما  در یک وضعیت تجدید دائمی می باشند، استخوان جدید ساخته شده است و استخوان قدیمی از بین خواهد رفت. وقتی جوان می باشید، بدن شما عمل به وجود امدن استخوان را سریع تر از شکستن استخوان قدیمی انجام خواهد داد و در نتیجه جرم استخوان افزایش خواهد یافت. بیشتر افراد تا اوایل دهه ی سوم زندگی خود به حداکثر جرم استخوان خود خواهند رسید. با افزایش سن، تحلیل رفتن  جرم استخوان سریع تر از به وجود امدن استخوان جدید صورت می خواهد گرفت. احتمال ابتلا به پوکی استخوان به این بستگی داشته است که در دوران جوانی  جرم استخوان شما به چه حدی رسیده است. هر چه جرم استخوان بیشتر باشد، استخوان ذخیره بیشتری خواهید داشت و با بالا رفتن سن کمتر به پوکی استخوان دچار خواهید شد.عواملی که موجب بالا رفتن احتمال ابتلا به پوکی استخوان شده است از جمله سن، قومیت، سبک زندگی و بیمارها و روش های درمان آن خواهند شد. برخی از عوامل خطر مبتلا شدن به این بیماری که از کنترل شما خارج می باشد و شامل موارد زیر هست:

 

جنسیت: پوکی استخوان در خانوم ها اغلب از مردان وجود داشته اند.

 

سن: هر چه سن شما افزایش یابد، احتمال ابتلا بیشتر خواهد شد.

 

قومیت: در حالی که سفید پوست یا آسیایی می باشید، بیشتر در معرض مبتلا شدن به این بیماری قرار میگیرید.

 

سابقه خانوادگی: در حالتی که والدین یا خواهر بردار شما به پوکی استخوان مبتلا می باشند،احتمال ابتلای شما به آن بیشتر میشود، خصوصا اگر پدر یا مادر شما دچار شکستگی لگن می باشد و  در صورت عدم درمان شکستگی لگن امکان دارد شکستگی ها جوش نخواهند خورد یا بد جوش میخورند.

اندازه بدن: اقایان و خانوم ها که کوچک اندام می باشند، بیشتر دچار این بیماری خواهند شد، زیرا جرم استخوان کمتری داشته اند.

پوکی استخوان در بین اشخاصی که هورمون های مشخص  خیلی اندکی یا خیلی زیادی در بدن خود دارند،رایج می باشد. از نمونه های این هورمون ها که می تواند از علت پوکی استخوان بوده باشد، می توان به موارد زیر اشاره بکنیم:

 

هورمون های جنسی: کم بودن سطح هورمون های جنسی موجب تحلیل رفتن استخوان ها خواهد شد که از علت پوکی استخوان بوده است. کم بود سطوح استروژن در یائسگی یکی از محکم ترین عوامل خطر برای ابتلا به پوکی استخوان هست. خانوم ها نیز در طول برخی از روش های درمانی مخصوص سرطان دچار کم بود سطح استروژن شده اند. مردان با بالا رفتن سن دچار کاهش سطح تستوسترون خواهند شد. و برخی از روش های درمانی خصوصا سرطان پروستات موجب کاهش سطوح تستوسترون در بین مردان بشود.

 

salamatmag 2 15 300x150 علایم پوکی استخوان و راه های درمان آن

 

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده است که عمل رباط  زانو چگونه انجام می شود ؟ برای اینکه جزییات دقیق و مراحل دقیق عمل رباط زانو را بدانید می توانید به پست عمل های جراحی که بر روی رباط زانو انجام می شود مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

مشکلات تیروئید: هورمون تیروئید بیش از اندازه موجب تحلیل استخوان و پوکی استخوان خواهد شد. این اتفاق زمانی پیش خواهد امد که تیروئید شما پرکار بوده است، یا برای معالجه کم کاری تیروئید، داروی هورمون تیروئید بیش از حدی را استفاده بکنید.

 

غده های دیگر: این بیماری با پرکاری غده پاراتیروئید و غدد فوق کلیوی ارتباط دارد.

 

افرادی که شرایط زیر را داشته اند، بیشتر به پوکی استخوان دچار خواهند شد:

 

 

جذب کم کلسیم

 

کمبود دائمی کلسیم نقش اساسی در ابتلا به این بیماری داشته است جذب کم کلسیم موجب کم شدن تراکم استخوان، تحلیل اولیه استخوان و بالا رفتن احتمال شکستگی خواهد شد.

اختلالات غذایی: انسان هایی که دچار بی اشتهائی می باشند اغلب در معرض پوکی استخوان قرار خواهند گرفت. جذب کم کلسیم موجب کم شدن میزان کالری، پروتئین و کلسیم هضم شده خواهد شد. در بین خانوم ها، بی اشتهایی موجب توقف قاعدگی و در نتیجه تحلیل استخوان شده است. در بین اقایان، بی اشتهایی میزان هورمون های جنسی در بدن را کاهش خواهد داد و باعث تحلیل استخوان ها خواهد شد.

جراحی معده و روده: کم شدن اندازه شکم یا یک مسیر فرعی یا جدا شدن بخشی از معده باعث کاهش مساحت سطح موجود برای جذب کردن مواد غذایی از جمله کلسیم شده است

 

salamatmag 1 19 300x150 علایم پوکی استخوان و راه های درمان آن

 

درمان پوکی استخوان با گیاهان دارویی و طب سنتی

 

سنجد درمانگر آرتروز و پوکی استخوان

در بروز آرتروز و پوکی استخوان، تنها کمبود کلسیم و ویتامین D نقش نداشته اند زیرا فقدان گروهی از املاح و عناصر به‌ شکل هم‌زمان فرآیندهای مربوط به پوکی استخوان و آرتروز را اسان میکند. میوه سنجد و گل بهاره سنجد، شامل منابع قابل‌توجهی از املاح و عناصر می باشند که مانع پوکی استخوان خواهند شد که از آن جمله می‌توان به عناصر روی، مس، کروم و منیزیم اشاره بکنیم.

میوه سنجد و نیز شامل اسیدفولیک فراوان و ویتامین c زیاد هست. بعلاوه این، این میوه حاوی ترکیبات گیاهی هست که گیرنده‌های هورمونی را فعال کرده است و در نتیجه مانع از دست رفتن کلسیم در دوران یائسگی در خانم‌ها خواهد شد.

استفاده پودر سنجد به همراه شیر که غنی از کلسیم هست،‌ در جلوگیری از بروز و یا پیشرفت این بیماری و آرتروز خیلی کمک‌کننده هست. ضمن اینکه افراد باید تحت نظر پزشک متخصص،‌ در صورت لزوم از دارودرمانی کمک میگیرد.

استفاده پودر سنجد به همراه شیر که غنی از کلسیم هست،‌ در جلوگیری از بروز و یا پیشرفت پوکی استخوان و آرتروز بسیار کمک‌کننده هست.

 

نوشته علایم پوکی استخوان و راه های درمان آن اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.