وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۱۵ام تیر ۱۳۹۷

ترنس به چه کسی گفته می شود ؟

salamatmag 4 3 300x150 ترنس چيست ؟

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه ترنس چيست ؟ می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

ترنس به اشخاصی میگویند که دارای هویت جنسیتی متناقض می باشند برای نمونه امکان دارد فرد اعضای جنسی مردانه داشته است در حالی‌که شخصیت جنسیتی‌اش زنانه می باشد یا برعکس. این تضاد امکان دارد در ذهن، رفتار خصوصی و یا رفتار اجتماعی قابل تشخیص باشد تراجنسی یک اصطلاح برای شناسایی افرادی هست که دارای هویت جنسیتی (Genderr) متناقض می باشد و یا تطبیق فرهنگی درستی با هویت جسمی خود نداشته اند. در واقع تراجنسی فردی هست که تشخیص روانی خود فرد از جنسیتش با اندام‌های جنسی زمان تولدش فرق میکند تراجنسی‌ها علاقه زیادی برای طی کردن مراحل تغییر و پیوستن به جنس مخالف را داشته اند. این مراحل می‌تواند شامل هورمون درمانی، تغییر در رفتار اجتماعی، پوشش و یا جراحی تغییر جنسیت بوده باشد عدم دسترسی به درمان می‌تواند موجب خودکشی ترا جنسی‌ها بشود

 

اف تو ام به لاتین: FTM یا تَرامَرد به لاتین: trans man به تراجنسی‌ها و دگرجنسگونه‌هایی گفته خواهد شد که در وثت تولد بااندام جنسی زنانه به دنیا می ایند ولی در جامعه به عنوان یک مرد می باشند. واژه تراجنسی زن به مرد را نمی‌توان به جای دگرجنسگونه زن به مرد به کار ببریم اگرچه اصولا این اشتباه انجام شده است و این دو کلمه را به جای هم به کار خواهند برد. تفاوت این دو کلمه از آنجا هست که دگرجنسگونه‌های زن به مرد تنها بر اساس رفتار اجتماعی به عنوان یک مرد شناخته خواهد شد ولی در تراجنسی‌های زن به مرد امکان دارد با جراحی تغییر جنسیت اندام‌های جنسی نیز به شکل اقایان تبدیل شده باشد. دگرجنسگونه‌های زن به مرد اصولا جراحی تغییر جنسیت را انجام نداده اند.

 

 

ترنس زن چیست

 

تَرازَن به لاتین: trans woman یا ام تو اف به لاتین: MTF به تراجنسی‌ها و دگرجنسگونه‌هایی می نامند که در زمان تولد با اندام جنسی مردانه متولد شده اند ولی در جامعه به عنوان یک زن هویت دارند.[۱] اصطلاح دگرجنسگونه مرد به زن را نمی‌توانیم به جای تراجنسی مرد به زن استفاده بکنیم البته این اشتباه رایج هست و اصولا بیشتر اشخاص این دو را به جای هم استفاده خواهند کرد. این تفاوت از آنجا هست که تراجنسی‌های مرد به زن در زمان تولد با اندام جنسی مردانه متولد میشوند ولی بر اساس تشخیص جامعه و رفتارهای اجتماعی به عنوان یک زن شناخته خواهند شد و این افراد اصولا مراحلی را برای تغییر جنسیت انجام خواهند داد که به آن مراحل تغییر گفته شده است اما دگرجنسگونه مرد به زن یک اصطلاح رایج می باشد که به تمام اشخاص گفته می‌شود که در زمان تولد به عنوان مرد میشناسیمشان اما در جامعه به عنوان زن شناخته شده اند که می‌تواند تراجنسی‌ها را نیز در بر گیرد حتما جراحی تغییر جنسیت و مراحل تغییر را انجام نداده اند. دگرجنسگونه مرد به زن می‌تواند شامل درگ کوئین‌ها، مبدل‌پوش‌ها، جنسیت عجیب و یا دوجنسیه‌ها بوده باشد.

 

salamatmag 1 14 300x150 ترنس چيست ؟

 

داشتن رابطه جنسی سبب تناسب اندام می شود برای اینکه متوجه شوید رابطه جنسی چگونه بر تناسب اندام تاثیر دارد می توانید به پست تاثير رابطه جنسی بر تناسب اندام مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

شرایط این بیماران چگونه است

 

برای فهم شرایط روحی این بیماران فرض بکنید فردی که ظاهرا مرد هست ولی از نظر روحی احساس کاملا زنانه داشته؛ به این معنی که با پوشیدن کت وشلوار موجب ناراحتی و بیقراری وی میشود. او شدیدا علاقه دارد به پوشیدن لباس باز و دامن در میهمانی ها و پوشیدن مانتو در جامعه خواهد داشت ولی امکان آن را نداشته. دیگر اینکه او در محل تحصیل و یا کار، در بین بقیه مردان و رابطه نزدیک با آنان زندگی خواهد کرد ولی تمایل شدید جنسی نسبت به آنان داشته درحالی که از لحاظ روحی در بین خانوم ها احساس آرامش و راحتی میکند ولی اجازه روابط نزدیک با آنان را نداشته است. چنین شرایطی موجب میشود فرد دچار اضطراب و اغتشاش در شرایط روحی شخص بشود.

پژوهش هایی پزشکی معاینه فیزیکی و کروموزومی و هورمونی ، سلامت کامل را نشان داده اند ولی بررسی های روانپزشکی اضطراب و بعضا افسردگی ناشی از احساس عدم رضایت از جنسیت و انکار جنسیت خود را داشته اند.

 

نارضایتی جنسی اصولا موجب مشکلاتی در سازگاری در مدرسه میشود واشخاص مبتلا ،مشاغلی پایین تر از سطح هوشی خود داشته اند.

اگر بیماران مرد ازدواج بکنند، نسبت به زنانگی همسر خود ،حاملگی وی ومادر بودن او حسادت خواهند کرد.

 

salamatmag 2 10 300x150 ترنس چيست ؟

 

این اشخاص از ظاهر دستگاه تناسلی خود بیزار می باشند منکر جنس زیست شناختی خویش خواهند شد. اشتغال ذهنی زیاد آنهابا حرفه های زنانه ،اکثرا کاریکاتوری از زنانگی می باشد ؛ودر خانوم ها بیمار نیز تظاهر به زنانگی غیر معمول خواهد داشت.آنها اگر از نظر زیست یک مرد بوده باشند  نوعی نگرش کلیشه ای مردانه نسبت به آنچه که زنانه هستند ،دارند .مانند شخصی که مبتلا به نارضایتی جنسی هست وظاهر یک مرد عضلانی را داشته با لذت شرح داده است که یک زیر پیراهنی نرم ولطیف دارد که به تنش چسبیده است یا فرد دیگری در فکر یک موجود ظریف می باشد که در منزل مینشست وبعدظهرها لباسهای پشمی پسرانه خواهد بافت.

 

ترانس سکشوال در گذشته ائونیسم گفته میشد. اولین شخص مبتلا را شوالیه ائون بیومانت مینامند. او لباسهای زنانه پوشیده و به کارهای زنانه علاقمند می باشد.زمانی که پادشاه لویی پانزدهم به راز او پی میبرد. دستور داد تا او را برای انجام یک ماموریت سری با لباس مبدل زنانه به روسیه بفرستند. بعد از انجام ماموریت با لباس مردانه به لندن برگشت و مجبور میشود تا مدتی را به صورت مردانه زندگی بکند. با مرگ پادشاه، در یکی از محله های لندن به صورت ناشناس، اما مانند یک زن تا آخر عمر زندگی میکند و در سن ۸۱ سالگی بر اثر بیماری در گذشته است. او ۴۹ سال را مثل یک مرد و ۳۴ سال را مثل یک زن زندگی کرده است

 

 

درپایان این شماره از گفت‌وگوهای بیماری اختلال هویت جنسی خوب است اشاره ای هم به اشخاص که دچار نوعی احساس ترنس کاذب می باشد، شده باشند.

 

به طور اساسی چنین احساسی که اتفاقا اغلب درجوامع سنتی  یا فرهنگ‌های بسته اتفاق می افتد، به علت مطلوب بودن جایگاه پسر درخانواده هست یا در خانواده‌هایی که مرد شدن را به انجام مهارت های خاص و سخت تعبیر کرده اند، فرزندان پسر اکثرا به آسایش زنان خانواده غبطه خواهند خورد و علاقه‌مندند آنها هم از حق مساوی زنان برخوردار بشوند. و نیز بیماران افسرده گاهی توهم ترنس بودن خواهند داشت یا بیماران دوقطبی که آنها هم بعضی موقع این احساس را داشته اند. زیرا شرایط محیطی و اجتماعی هم به نوبه خود در به وجود امدن احساس ترنس بودن نقش زیادی دارد.

نوشته ترنس چيست ؟ اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.