وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۲۶ام اسفند ۱۳۹۷

وی هرت ایت – اروپا

وزارت دفاع روسیه روز شنبه خبر داد یک بمب افکن B-52H نیروی هوایی آمریکا در روز ۱۵ مارس (جمعه ۲۴ اسفند) بر فراز آب‌های بین‌المللی دریای بالتیک و به موازات آب‌های منطقه‌ای روسیه پرواز کرد.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، این هواپیما در فاصله ۱۵۰ کیلومتری با مرزهای آبی روسیه پرواز می‌کرد و زمانی که دفاع هوایی روسیه در حالت جنگی شروع به ردیابی این هواپیما کرد، بلافاصله از مسیر خود بازگشت.

پیشتر، منبع ردیابی آنلاین هواپیما، گزارش داده بود که بمب افکن B-52H نیروی هوایی آمریکا که قابلیت حمل بمب هسته‌ای را دارد و با شماره ۶۱-۰۰۰۹ ثبت شده، بر فراز دریای بالتیک به پرواز در آمده و به شبیه‌سازی بمباران پایگاه ناوگان بالتیک روسیه پرداخته است.

سال ۲۰۱۷ و آخرین باری که بمب افکن B-52H در نزدیکی مرزهای روسیه بر فراز دریای بالتیک به عملیات پرداخته، نیروی دفاع هوایی روسیه یک جنگنده سوخو-۲۷ را به پرواز در آورد و از پیشروی این بمب‌افکن جلوگیری کرده و آن را تا بیرون رفتن از منطقه، مشایعت کرد.

آمریکا و متحدان ناتویی آن، از سال ۲۰۱۴ و پس از بحران اوکراین، حضور مداوم خود در نزدیکی مرزهای روسیه، رزمایش‌های خود در منطقه و تعداد نیروهای خود در کشورهای بالتیک از جمله لهستان و رومانی را افزایش داده‌اند.

ارتش روسیه همواره پرواز هواپیماهای جاسوسی آمریکا و پهپادهای شناسایی در نزدیکی مرزهای خود در بالتیک و دریای سیاه و نزدیک مرزهای روسیه در دریای مدیترانه را زیر نظر دارد.

بر اساس آمارها، شبکه دفاع هوایی روسیه در سال ۲۰۱۸ پرواز بیش از هزار هواپیمای جاسوسی خارجی و پهپادهای خارجی در نزدیکی مرزهای روسیه را شناسایی کرده است.

فارس