وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۱۱ام تیر ۱۳۹۷

آیا می توان با اسپرم اهدایی باردار شد ؟

salamatmag 1 4 300x150 اهدای اسپرم برای باروری

 

در این مقاله در سلامت مگ به اهدای اسپرم برای باروری می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

بعضی از آشنایان نادان موقع بروز اختلاف با زوجین بدون فرزند ، برای سرکوفت زدن به آنها مسئله نداشتن فرزند را با الفاظ رکیک (مثل اجاق کور بودن و غیره) به رخ آنها کشیده و باعث ناراحتی انها میشوند. امید به آینده در اینگونه زوجها کمرنگ شده اند ، در عده ای طلاق روحی یا عاطفی به وجود می اید و در عده ی کمتری طلاق رسمی اتفاق می افتد. اینگونه زوجها در سن زیاد مانند بقیه مردم حامی مناسب ( فرزند ) نداشته اند و این مسئله نیز آنها را زجر داده اند.

پس به منظور از بین رفتن درد و رنج زوجهای فاقد فرزند با درنظر داشتن مسائل شرعی – قانونی – پزشکی واجتماعی ، این زوجین را صاحب فرزند خواهند کرد.در اینجا راجب نحوه ی درمان یک از علت های ناباروری که آزوسپرمی ( فقدان اسپرم ) بوده است ، توضیحاتی خواهیم داد .

 

 

کار برد تلقیح اسپرم اهدائی در موارد زیر بوده است

 

زمانی که با هیچیک از راه های درمانی موفق به دریافت اسپرم از مرد نشده اید.

موقعی که موفق به دریافت اسپرم شده ایم ولی اسپرمها مرده و نا کارآمد بوده اند.

در مواردی که شوهر اسپرم زنده داشته ولی به دلیل ابتلا به یک بیماری ارثی صعب العلاج می خواهند از بروز بیماری در فرزندشان جلوگیری کنند.

زمانی که مرد ناقل یک ناهنجاری کروموزومی بوده است.

لازم هست زوج نابارور علت ناباروری خود را دانسته و اطمینان حاصل بکند که بدون دریافت اسپرم اهدائی صاحب فرزند سالم نشده است و اینکار پس از بررسیهای کامل پزشکی تشخیص داده میشود.

 

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که علت اصلی کم شدن اسپرم مردان چیست ؟ شما مخاطبین عزیز برای رسیدن به پاسخ این سوال می توانید به پست علت کم شدن اسپرم در مردان چیست مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

salamatmag 4 1 300x150 اهدای اسپرم برای باروری

 

شرایط اهدا کنندگان اسپرم

 

سن اهدا کننده گان زیر۳۵ سال و مجرد یا متاهل می توانند بوده باشند.

قدرت باروری اهدا کننده ی اسپرم باید خوب یا بسیار خوب و عالی باشد ( ضعیف یا متوسط امکان پذیر نیست ) که با انجام آزمایش اسپرم مشخص میشود.

فاقد هر نوع بیماری ارثی ( مانند تالاسمی ) یا واگیردار ( مثل ایدز هپاتیت و … ) یا اعتیاد بوده است که با آزمایش خون مشخص میشود.

آگاهانه رضایت به اهداء اسپرم داشته اند که در جلسه مشاوره ارزیابی خواهند شد

دارای تناسب اندام بوده است وتمام اجزا صورت بدون عیب هست و ضریب هوشی زیاد از میانگین جامعه داشته است .

از نظر روحی – روانی و اجتماعی کاملا عادی باشد .

در فامیل اوهیچ نوع بیماری ژنتیک نظیر منگولیسم و غیره نباید وجود داشته باشد .

 

و نیز از نظر مذهبی فرهنگی و اجتماعی متناسب با دریافت کنندگان انتخاب شده باشد . در حال حاضر چون معمولا تمام متقاضیان گرفتن اسپرم مسلمان شیعه ی ایرانی بوده اند ، اهداکنندگانی که ما انتخاب می کنیم نیز مسلمان شیعه و می باشند . خصوصیات ارثی قابل منتقل کننده مانندرنگ چشم و رنگ مو و اندازه قد با زوج گیرنده هماهنگ میشود . به اهدا کننده ی اسپرم هیچ نوع اطلاعاتی در مورد زوج گیرنده ی اسپرم داده نشده است . تنها نکته ای که اهدا کننده داسنته است این می باشد که می داند نطفه اش برای زوجی عقیم و ناشناس مورد مصرف قرار میگیرد. و نیز به گیرنده ی اسپرم نیز اسم و آدرس دهنده ی اسپرم داده نشده است ، ولی چنانچه دوست دارید گروه خون و رنگ چشم واندازه ی قد و سن تقریبی اهدا کننده گفته خواهد شد

 

salamatmag 2 2 300x150 اهدای اسپرم برای باروری

 

اهدای تخمک برای زنانی سفارش شده است که دارای رحم سالم با قابلیت نگهداری جنین بوده اما تخمدان‌های ایشان تخمک‌ مناسبی تولید نکرده است. این روش‌‌ درمانی برای زنانی که شرایط زیر را داشته اند مناسب هست:

تحت درمان سرطان بوده اند.

دچار نارسایی زودرس تخمدان می باشند یا در دوره پس از یائسگی قرار داشته اند.

دارای تخمدان‌های نابالغ می باشند یا به طور مادرزادی تخمدان نخواهند داشت.

دچار بیماری‌های ژنتیکی جدی وابسته به جنس و اتوزومی می بانشد.

و نیز در مواردی که تخمدانها بر اثر معالجه سرطان (به علت شیمی‌درمانی یا پرتو درمانی)، اندومتریوز یا عفونت لگنی، قادر است خود را در تولید تخمک سالم از دست داده است.

لازم به ذکر هست که در حالت ابتلای مادر به بیماری ژنتیکی، احتمال انتقال بیماری به کودک وجود خواهد داشت و در این نوع موارد نیز می‌توان به منظور پیشگیری از ابتلای کودک، از تخمک اهدایی استفاده بکنیم.

اهداء تخمک عبارتند از تهیه و جمع‌آوری تخمک از زن اهداءکننده، باروری آن در آزمایشگاه با اسپرم همسرش و انتقال جنین‌های حاصل به رحم گیرنده (زوج نابارور) بوده است.

 

زن اهداء کننده تخمک باید دارای شرایط سنی ویژه ای بوده باشد؛ ترجیحاً باروری وی پیش تر ثابت شده باشد و تیم درمانی با تشخیص های لازم، از سلامت جسمی و روحی وی مطمعن شوند. علت وجود شرط سنی اهداء کننده تخمک این می باشد که زنان جوان به داروهای هورمونی تجویز میوشد در طول درمان پاسخ بهتری داده اند و تخمک‌های سالم و بیشتری داشته اند. و نیز امکان بروز اختلالات ژنتیکی، کمتر و درصد موفقیت بارداری آنها زیاد تر است. € پس از انتخاب خانم مناسب جهت اهداء تخمک ، اهداءکننده تخمک توسط داروهای تحریک تخمک‌گذاری آماده میشود و تخمک‌ها با اسپرم شوهر زن نابارور€بارور میشود و جنین حاصله به رحم خانم زوج نابارور منتقل میشود

 

 

در ناباروری‌ سهم زنان بیشتر است یا مردان

 

اصولا اختلالات باروری به‌ طور مساوی بین زن و مرد توزیع شده است. یعنی فاکتورهای زنانه و مردانه به یک اندازه در این قضیه دخالت دارند. اصولا در فرهنگ ما زوج‌های نابارور با هم برای درمان مراجعه نکرده اند. هرچند درمان‌های جدید بر این اصل استوار هست که زن و مرد باید با هم برای درمان مراجعه یکنند. در خانوم ها، اختلالات باروری با اختلالات تخمک‌گذاری، اختلالات رحم، اختلالات لوله‌های رحمی و اختلالات هورمونی همراه می باشد این به معنیه اشکال یا ایراد در هر یک از این اعضا خواهد توانست موجب ناباروری زنان بشود. زنانی که اختلالات هورمونی، عادت ماهانه نامنظم و پرمویی داشته اند، اینها می‌تواند نشانه‌ای از امکان ناباروری در آنها بوده باشد.

 

نوشته اهدای اسپرم برای باروری اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.