وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۲۳ام خرداد ۱۳۹۷

علت اصلی نازایی و کم شدن اسپرم مردان چیست ؟

salamatmag 1 37 300x150 علت کم شدن اسپرم در مردان چیست

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه علت کم شدن اسپرم در مردان چیست می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

اگر بعد از مدت‌ها زندگي مشترک حالا آمادگي لازم را پيدا کرده می باشید كه بچه‌دار بشويد، بهتر هست بدانيد هزار و يك چيز وجود دارد که مي‌تواند باعث شود اين كار به درستي انجام نگرفته باشد؛ از ضعف تخمك تا بي‌اثري اسپرم همه و همه مي‌تواند نگذارد فرآيند لقاح درست انجام یشود. واقعيت اين هست كه از هر ۱۰ زوج يك زوج نابارورهست و در ميان زوج‌ها هم در ۳۰دصد موارد اقایان به تنهايي ۳۰ درصد از موارد، عامل اين ناباروري می باشند.

 

اگرچه اقایان در طول روز ميليون‌ها اسپرم توليد خواهند کرد كه در مقايسه با زنان كه ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخمك در طول عمرشان آزاد کرده اند بسيار زياد می باشند، اما عوامل خارجي مي‌تواند سلامت آنها را تحت تاثير قرار بدهد. از آنجا كه سلول‌هاي اسپرم ۷۵ روز براي رسيدن به بلوغ زمان لازم داشته اند آسيب آنها مي‌تواند باروري را تحت تاثير قرار بدهد. بهتر هست با هم قاتلان اسپرم را شناسایی خواهیم کرد

وقتي گرما بيش از حد مي‌شود توليد اسپرم متوقف مي‌شود

بيضه نخواهد توانست فرایند طبیعی خود را انجام بدهد؛ مگر اينكه دمایش کمتر از بقيه قسمت‌هاي بدن بوده باشد. خوشبختانه آناتومي بدون مردان طوري طراحي شده كه فاصله‌اي بين بيضه‌ها و درجه حرارت مركزي بدن به وجود می اورد. اگر درجه حرارت بيضه‌ها به ۳۷ درجه  سانتی‌گراد برسد توليد اسپرم متوقف خواهد شد. وقتي توليد اسپرم دچار اختلال بشود، مي‌تواند براي ماه‌ها نهفته باقي بماند. فكر کرده اید اگر بيضه در معرض گرما قرار بگيرد چه اتفاقي خواهد افتاد؟ تعداد اسپرم کم میشود ضمن آنكه تحرك آنها هم کم بشود و این اولین گام به سوی اختلال در باروری مردان می باشد

 

 

برای مقابله با این وضع کافی هست تا حد امکان پلاستیک را از زندگی خود خارج بکنیم، هر روز دست کم ۲۰ دقیقه پیاده‌روی سریع (در حدی که به نفس‌نفس زدن افتاده باشیم) داشته باشیم و در خانه و محل کار به بهانه‌های گوناگون از صندلی خود بلند بشویم، بیشتر راه رفته ایم و کارهای خانه را خودمان انجام بدهیم. پرداختن به انجام امور روزمره زندگی و کم شدن هرچه بیشتر مصرف فست‌فودها و مواد غذایی حاوی بعضی نگهدارنده‌های شیمیایی که منجر به تولید مواد مضر و سرطان‌زا در سلول‌های بدن هستند از افزایش چربی و فشار خون و مبتلا شدن به دیابت و در اخر کاهش غلظت و تعداد اسپرم در بدن مردان پیشگیری کرده است.

در مورد لزوم کنارگذاشتن استفاده از سیگار، نوشابه، مواد قندی و فست‌فود هم قطعا گوش‌تان پر هست و توصیه‌ای نمی‌کنم، چون اگر قرار بوده باشد این توصیه‌ها کارساز باشد و برای سلامت خود ارزشی قائل باشید، حتما تا امروز کنارشان خواهید گذاشت! در غیر این صورت برای رونق‌بخشی به کار پزشکان، بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها و افزایش اشتغال در این بخش از شما متشکریم

 

salamatmag 3 30 300x150 علت کم شدن اسپرم در مردان چیست

 

بدن طی فرآیندی تخصوصی که بیضه ها، غده هیپوفیز و غده هیپوتالاموس شامل آن شده است، اسپرم تولید کرده است. پس از تولید اسپرم، لوله هایی ظریف اسپرم را از طریق آلت تناسلی به بیرون میفرستت. تعداد اسپرم ها می تواند به واسطه مشکل در هر یک از این سیستم ها کم بکند.

به طور اصولی زمانی به عنوان شخصی دارای تعداد اسپرم پایین در نظر گرفته شده است که کمتر از ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی متر از مایع منی وجود دارد. با کم شدن تعداد اسپرم ها، امکان دارد با مشکلاتی در زمینه باروری روبرو میشود.

کاهش میزان اسپرم می تواند به معنای این باشد که از شانس کافی برای بارورسازی تخمک برخوردار نمی باشید. در حالتی که مردان دارای تعداد اسپرم پایین همچنان می توانند بچه‌دار بشوند، اما آشنایی هر چه بیشتر با این شرایط می تواند خوب و مثبت باشد.

 

سوالی که این روزها ذهن همه را به خود مشغول کرده است این است که چه زمانی برای رابطه جنسی مناسب است شما مخاطبین عزیز برای رسیدن به جواب این سوال می توانید به پست چه زمانی برای رابطه جنسی مناسب است مراجعه کنید

 

دلایل تعداد پایین اسپرم چیست

 

بدن طی فرآیندی پیچیده که بیضه ها، غده هیپوفیز و غده هیپوتالاموس شامل آن شده است، اسپرم تولید خواهد کرد. پس از تولید اسپرم، لوله هایی ظریف اسپرم را از طریق آلت تناسلی به بیرون میفرستت. تعداد اسپرم ها می تواند به واسطه مشکل در هر یک از این سیستم ها کم کرد. با این وجود، شناسایی دلیل تعداد کم اسپرم گاهی اوقات سخت میشود.

 

salamatmag 2 32 300x150 علت کم شدن اسپرم در مردان چیست

 

 

دلایل پزشکی

 

تعدادی از بیماری ها و درمان های پزشکی خواهد توانست تاثیر منفی روی تعداد اسپرم ها به وجود بیاورد. از آن جمله می توان به مورد زیر اشاره بکنیم:

 

 

واریکوسل

 

بعضی سیاهرگ ها مسئول تخلیه بیضه می باشند. گاهی اوقات تنظیم دمای غیر طبیعی بیضه امکان دارد موجب تورم این سیاهرگ ها بشود که می تواند کاهش چشمگیر در تعداد اسپرم ها را موجب بشود. این یک بیماری برگشت‌پذیر هست

 

 

عفونت

 

مبتلا شدن به یک عفونت می تواند بر سلامت یا تولید اسپرم تاثیرگذار بوده باشد. بعضی اوقات عفونت موجب شکل گیری زخم هایی شده است که مسیر اسپرم را مسدود کرده. این شرایط به طور معمول زمانی که به یک عفونت مقاربتی مبتلا شده اید، اتفاق می افتد و التهاب بیضه ها یا اپیدیدیم می تواند بر تعداد اسپرم تاثیر منفی داشته است.

نوشته علت کم شدن اسپرم در مردان چیست اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.