وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۱۰ام تیر ۱۳۹۷

ختنه کردن فایده دارد یا ضرر دارد ؟

salamatmag 1 300x150 فواید ختنه کردن

 

در این مقاله در سلامت مگ به فواید ختنه کردن می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

ختنه اکثرا در کشور های اسلامی انجام شده است. نظرات مختلفی در رابطه با فواید و مضرات این مسئله وجود داشته است. در حالت عادی زیر پوست آلت تناسلی کودک ماده سفید رنگی ترشح خواهد شد. این ماده خاصیت نرم کنندگی داشته است و از چسبیدن پوست به سر آلت جلوگیری به عمل می اورد ، لازم به ذکر هست که این ماده چرک نبوده است.

 

در برخی از مواقع این ترشحات عفونی شده است و پوست سر آلت نیز دچار عفونت میشود. در موارد نادر عفونت مزبور الخصوص در نوزادان و شیرخواران موجب عفونت کلیه‌ها شده است. آمار نشان میدهد که عفونت ادراری در پسر بچه‌های ختنه نمیشود به مراتب بیشتر از پسرهای ختنه شده هست.

در نتیجه ختنه کردن از پیدایش عفونت دستگاه ادرای جلوگیری به عمل می اورد. تحقیقات نشان داده هست که سرطان گردن رحم در خانوم ها و سرطان آلت تناسلی در اقایان در جوامعی که ختنه میشوند کمتر از جوامعی هست که ختنه نشده است.

 

 

ختنه و فواید و عوارض ان

 

قدمت ۱۵ هزار ساله ختنه

انجام ختنه قدمت زیادی داشته است. در بین جوامع گوناگون، ختنه از قدیم، تنها به علت اعتقادات مذهبی و آیینی انجام شده هست. حتی کارشناسان در اجساد مومیایی که قدمت آن ها به مصریان باستان و چیزی حدود ۱۵ هزار سال قبل بر میگردد، ختنه را پیدا میکنند. از قرن ۱۹ میلادی به بعد، علت و مدارک علمی برای این کار کشف شده است.

امروزه انجام ختنه از شکل اعتقاد مذهبی صرف خارج میشود و به صورت یک عمل کاملا علمی درآمده هست. تا جایی که حتی والدینی که در دین آ ن ها واجب برای ختنه وجود نداشته است، این کار را برای فرزندان پسر خود انجام داده است مانند در حال حاضر در آمریکا، ۸۰ درصد از نوزادان پسر در بدو تولد ختنه خواهند شد.اگر خداوند متعال اراده نمیکرد که مردان “پوست ختنه گاه” داشته باشند، پس چرا آن را خلق کرده است؟ (که در اثر ختنه کردن می بایست پوست دور آلت بریده شود.)

 

 

بهترین زمان برای ختنه چه زمانی است

 

زمان دقیقی برای انجام ختنه وجود نداشته است، اما گفته است اگر ختنه بعد از تولد یا در ماه‌های اول تولد انجام بشود، به بیهوشی عمومی نیاز نبوده است و با بی‌حسی موضعی انجام گرفته است.

اگر ختنه در ماه‌های اول تولد انجام نشده باشد، بعلاوه اینکه باید کودک را بیهوش بکند، هزینه‌ای اضافه‌ای به خانواده تحمیل شده است بر اثر بد روانی نیز روی کودک گذاشته است.

کودک به‌ ویژه از ۲ تا ۳ سالگی، به حفظ آلت‌تناسلی خود حساسیت داشته است و چه بسا ختنه را تنبیه پدر و مادر فکر میکند و این تصور او را ازار میدهد.

این عمل می‌تواند در بیمارستان پیش از اینکه مادر و کودک مرخص بشوند انجام شده است.

باید توجه داشته باشید که نوزاد در زمان ختنه سلامت کامل داشته باشد و حداقل یک بار بعد از تولد ادرار بکند و یک ساعت قبل از ختنه چیزی نخورده.

در مورد نوزادانی که دچار مشکل بوده است، چه توصیه‌ای دارد؟

نوازدانی که با نقایص جنینی آلت متولد شده است (مانند هیپوسپادیاس که در آن مجرای ادراری در جایی به غیر از جای طبیعی قرار داشته است) درست است دیرتر ختنه بشود.

اگر سابقه خونریزی در خانواده وجود دارد، پزشک امکان دارد توصیه بکند که تا کشف دلیل خونریزی صبر بکنند.

 

حتما تا به حال برای شما هم این سوال پیش امده است که آیا راهی برای بزرگ کردن آلت تناسلی هست یا خیر ؟ شما مخاطبین عزیز برای رسیدن به پاسخ این سوال می توانید به پست راه هایی برای بزرگ کردن آلت تناسلی مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

salamatmag 2 300x150 فواید ختنه کردن

 

آیا ختنه خطری هم دارد

 

عوارض ناشی از ختنه اصولا کم یاب هستند. به‌هرحال هر جراحی‌ای کمی خطر دارد و عوارضی که امکان دارد اتفاق بیوفتد عبارتند از: خونریزی، عفونت، آسیب به آلت یا مجرای ادراری و زخم و در موارد نادر، امکان دارد نیاز بوده باشد ختنه تکرار شده باشد.

پوشک را بعد از هر بار ادرار و مدفوع تعویض بکنید تا از عفونت پیشگیری بکند

چه مراقبت‌هایی بعد از ختنه لازم بوده است و چه توصیه‌هایی به والدین کودک داشته است؟

بعد از انجام ختنه باندی آغشته به ژل وازلین یا کرم تتراسیکلین روی سر آلت قرار بدهند.

در خیلی از موارد، پوست در مدت ۷ تا ۱۰ روز بهبود یافته است.

پیش از ختنه، باید به والدین اطلاعاتی درباره ی مراقبت‌های بعد از ختنه داشته است. آنها باید بدانند که اندکی ورم و قرمزی طبیعی هست. باید انتظار مشاهده کمی خون هم در پوشک داشته باشید، اما اگر بیش از یک‌چهارم پوشک نوزاد خونی بوده است، حتما باید پزشک را مطلع بکنید

 

 

عوارض هر روش چيست

 

یکی از عوارضی که در مورد ختنه می‌توان به آن اشاره کرده ایم خونریزی بوده است که در روش جراحی بیشتر رخ میدهد. گاهی امکان دارد در زمان ختنه با بی‌احتیاطی بخشی از سر آلت نیز بریده بشود که این نیز در روش اول بیشتر دیده شده است. بعضی نیز امکان دارد چسبندگی‌های بعد از عمل اتفاق بیفتد و کودک را از لحاظ ادرار دچار مشکل کرده باشد. در روش حلقه نیز امکان دارد پوست به اندازه کافی برداشته نشده باشد یا برعکس به مقدار زیاد برداشته شده باشد یا با جابه‌جا شدن حلقه در ادرار کودک فشار ایجاد خواهد شد.

 

 

بیهوشی یا بی‌حسی

 

با اینکه هر ۲ روش جراحي و حلقه با بیهوشی عمومی و بی‌حسی موضعی انجام شده است ولي بهترین حالت این هست که بیهوشی عمومی اتفاق افتاده شود زیرا در این حالت کودک آرام میخوابد و پزشک به‌راحتی و با تمرکز می‌تواند کارش را انجام داده باشد.

 

در بی‌حسی امکان دارد کودک ترسیده باشد، گریه بکند، حرکت بکند، اضطراب داشته باشد و بعلاوه این اثر روانی بد، درنتیجه عمل نیز امکان دارد اختلال ایجاد بکند. به طور کلی برای کودکان کمتر از ۲ ماه اصولا از بی‌حسی استفاده خواهد شد و برای کودکان بالای ۶ ماه می‌توان روش بیهوشی را انتخاب میکنند.

نوشته فواید ختنه کردن اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.