وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۴ام دی ۱۳۹۷

وی هرت ایت – عربستان

سیاست های شتابزده و کورکورانه بن سلمان از ابتدای سال جاری مانند ترور جمال خاشقچی خبرنگار سعودی ، حمله به یمن و نقض حقوق بشر در عربستان ، انتقادهای تند بین المللی را به دنبال داشت و موجب ریزش شماری از هم پیمانان و دوستان این کشور و فسخ توافق های بزرگ زیادی شد.

آلمان اولین کشوری بود که علیه ریاض اقدام کرد و قرارداد تاریخی تسلیحات با ریاض را لغو کرد پس از آن نیز هلند به دلیل حمله عربستان به یمن ، واردات سلاح از این کشور را لغو کرد.

این در حالی است که کانادا نیز برای لغو قرارداد سلاح به ارزش میلیاردها دلار با عربستان به دنبال راه گریزی است.

تا جایی که بن سلمان اخیرا از کنگره امریکا به دلیل تصویب پیش نویس قانون پایان حمایت واشنگتن از عربستان در جنگ یمن، ضربه سختی خورد.

جنگی که بن سلمان با وارد کردن کشورش در آن ، روزانه برای آن هزینه می کند. مجله انگلیسی تایمز هزینه بمباران یمن را حدود دویست میلیون دلار برآورد کرد بدون اینکه دستاورد واقعی داشته باشد.

طرح اقتصادی ولی عهد سعودی با عنوان ” چشم انداز ۲۰۳۰ عربستان” از جمله پروژه نیوم به دلیل انصراف از سرمایه گذاری در آن نیز با شکست روبروشد.

ملک سلمان نیز پس از گزارش کارشناسان تصمیم گرفت این پروژه را لغو کند .

این گزارش ها تاکید داشت ادامه پروژه نیوم به دلیل دور بودن از منابع نفتی و آبی و وجود طرح های بزرگی از کشورهای ایران، روسیه ، هند و عراق موجب کم اهمیت شدن این طرح در آینده خواهد شد.

سازمان های حقوقی، هم چنین امسال از بازداشت صدها مبلغ و فعال حقوق بشر به اتهام اقدامات تروریستی و تحریک آمیز و هم چنین محاکمه های ناعادلانه و شکنجه زندانیان و اعدام برخی از آنان خبر داد.