وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۹ام تیر ۱۳۹۷

آیا میتوان در دوران حاملگی رابطه جنسی داشت ؟

salamatmag 2 78 300x150 رابطه جنسی در دوران حاملگی

 

در این مقاله در سلامت مگ به رابطه جنسی در دوران حاملگی می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

آیا مقاربت جنسی دردوران بارداری امکان پذیر هست

 

به موازات پیشرفت دوران بارداری به صورت عادی ، داشتن مقاربت جنسی هر زمان که لازم باشد بدون مانع هست. اما تمایل به این عمل در دوران بارداری دچار تغییر شده است. ابتدا به علت نوسانات هورمونی ، خستگی یا تهوع ، موجب کاهش این تمایل خواهد شد. د ر طول سه ماه دوم به علت افزایش جریان خون در اندام تناسلی و سینه ها امکان دارد تمایل شما برای مقاربت را افزایش یابد. و مجددا در سه ماه سوم به علت افزایش وزن ، درد کمر و سایر علائم بار دیگر احساس شما را نسبت به مقاربت کاهش خواهد داد.

 

 

آیا مقاربت جنسی د ردوران بارداری باعث سقط جنین می شود

 

این مسئله باعث نگرانی خیلی از افراد شده است به خصوص در سه ماهه اول بارداری . اما خوشبختانه این طور نبوده است. سقط جنین اصولا به علت اختلالات کوروموزومی و یا سایر مسائل مربوط به رشد جنین بوده است و نه به علت آمیزش در این دوران.

 

 

آیا مقاربت جنسی در دوران بارداری به جنین آسیب وارد می کند

 

جنین در حال رشد به وسیله مایع آمنیوتیک موجود در رحم حفاظت شده است . و لذا این عمل نمی تواند جنین را تحت تاثیر منفی قرار داده باشد

به رغم موارد بالا، اگر بارداری طبیعی بوده است و پزشک یا ماما مانعی برای نزدیکی زوجین عنوان نکرده باشد روابط بلامانع هست و در سه ماهه سوم با نظر پزشکی که بارداری را پیگیری میشود نیز می تواند ادامه پیدا کند. هر چند در بارداری به خصوص ماه های آخر باید پوزیشن و وضعیت خوبی در حین نزدیکی در نظر میگیرد که به شکم زن باردار فشاری وارد نکند.

 

salamatmag 1 86 300x150 رابطه جنسی در دوران حاملگی

 

قبلا گفته بودم شاید برخی خانم ها در حین بارداری به خصوص سه ماهه اول با کم بودن میل جنسی روبه رو بشوند که در بعضی متون این مساله را به خستگی و تهوع ناشی از مراحل اولیه رشد جنین و جفت نسبت داده اند در برخی از زنان ها این مساله درست برعکس اتفاق خواهد افتاد و به افزایش تمایلات جنسی زن در سه ماهه اول منجر شده است.

به طور کلی اگر منعی برای رابطه جنسی در بارداری نبوده است تعامل و تماس لازم هست و نوازش کردن زنان در دوران بارداری به آرامش فکری و روانی آنها کمک خواهد کرد و موجب می شود فرزند شادتری به دنیا اورند و پس از زایمان نیز زودتر به زندگی زناشویی خود بر میگردد. بعد از تولد فرزند نیز عموما چند هفته (۴ تا ۶) طول خواهد کشید تا مادران بتوانند در کنار رسیدگی به نوزاد خود را برای رابطه جنسی آماده بکنند، به خصوص در اوایل رشد بچه امکان دارد زوجین حریم خصوصی نداشته اند تا احساسات جنسی خود را نشان دهند. توصیه کرده ایم حتما به حفظ این حریم خصوصی در هر مرحله از زندگی پرداخته است تا زندگی جنسی و به دنبال آن سایر نقاط زندگی مشترک را با نشاط در کنار هم طی کرده اید.

 

 

نکات مهم نزدیکی و روابط زناشویی در دوران بارداری

 

بارداری زمان بالا بودن هشیاری جنسی و حساسیت در برخی از خانوم ها هست و در بعضی از موارد این حساسیت تغییری نمی کند یا حتی کاهش یافته است. بعضی از پژوهش ها تغییراتی را در میل جنسی همسران گزارش میکنند.

بعضی از اقایان نسبت به زنان باردار در دل خود، احساس احترام کرده اند و نمی توانند رابطه جنسی با همسرشان برقرار بکنند اگر همسرتان دچار اختلالاتی در میل جنسی شده باشد به یک روانپزشک ماهر مراجعه بکنید. گاهی همسران از پذیرش نقش پدری در آینده نزدیک اظطراب دارند، به خصوص وقتی بارداری ناخواسته بوده هست. در این موارد یک مشاوره خانوادگی می تواند مفید بوده باشد.

 

شاید شما هم این حرف را شنیده باشید که بعضی ها می گویند داشتن رابطه جنسی عمر را زیاد آیا واقعا این این حرف حقیقت دارد برای رسیدن به پاسخ این سوال می توانید به پست داشتن رابطه جنسي عمر را زياد مي کند مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

روابط زناشویی و جنسی در سه ماهه اول بارداری

 

تهوع و استفراغ دوران بارداری از هفته ۶ بارداری شروع شده است، در این دوران روابط جنسی و یا حتی تصور آن نیز امکان دارد موجب بروز حالت تهوع در زنان باردار بشود. بیشتر زنان حس می کنند بویایی شان تقویت شده و هر بویی به نظرشان تهوع آور رسیده اند. بروز حساسیت سینه ها به ویژه در سه ماهه اول در زنان چند زا رایج هست وتحریک سینه ها در هنگام برانگیختگی جنسی می تواند دردناک بوده است. در نتیجه باید متوقف و یا محدود بشود

 

salamatmag 3 62 300x150 رابطه جنسی در دوران حاملگی

 

ترشحات سفید، کرم رنگ و فاقد بو در بارداری طبیعی بوده هست

 

این متخصص با گفتن این‌که ترشحات واژینال به علت تغییرات هورمونی در طول بارداری بالا میرود، عنوان میکند: اگر این ترشحات سفید، کرم‌رنگ و فاقد بو بوده است و علائمی ‌مثل سوزش و خارش نداشته است، اصولا به طور فیزیولوژیک در بارداری دیده شده و نگران‌کننده نبوده است، اما با توجه به این‌که ابتلا به عفونت‌ها در طول بارداری خواهد توانست باعث عوارضی از قبیل بالابردن ریسک زایمان زودرس شود، لازم هست مادر باردار نکات بهداشتی را بیشتر رعایت بکنند.

 

 

چند نکته بهداشتی که زنان باردار لازم است رعایت بکنند

 

او درباره رعایت بهداشت جنسی در دوران بارداری می گوید: به صورت روزانه لباس زیر باید تعویض شده باشد، استفاده از لباس‌های زیر نخی توصیه شده است و بعد از شست‌وشو برای خشک‌کردن لباس زیر صحیح است از اتو استفاده بشود. خانوم ها باردار پس از دستشویی حتماً از دستمال استفاده می کنند تا رطوبتی روی لباس زیر باقی نمی ماند. بهترین وسیله برای شست‌وشو ساده است و در صورت علاقه داشتن نیز می‌توانند از ژل‌های بهداشتی مصرف بکنند، اما بهتر هست در این دوران از مواد شست‌وشویی که حاوی ید می باشند مثل بتادین و همچنین دوش واژینال و لگن آب استفاده نشده است.

 

 

ادامه فعالیت جنسی در بارداری طبیعی مشکلی به وجود نمی اورد

 

معترف با بیان این‌که در دوران بارداری خانوم ها به حمایت عاطفی نیاز خواهد داشت، ادامه داد: اگر نگرش غلطی نسبت به نزدیکی در این دوران وجود داشته است امکان دارد با کم‌کردن ارتباط جنسی یا متوقف‌ساختن، آن صدمات روحی و عاطفی زیادی به زن وارد شود و در اخر منجر به تزلزل بهداشت روانی خانواده شده باشد. به‌طورکلی ادامه فعالیت جنسی در دوران بارداری در اشخاصی که حاملگی نرمالی داشته اند، مشکلی ایجاد نمی کند، اما ادامه نزدیکی جنسی در برخی افراد ممنوعیت داشته است

 

نوشته رابطه جنسی در دوران حاملگی اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.