وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۶ام آذر ۱۳۹۷

وی هرت ایت-آمریکا

منابع مطلع می‌گویند کاخ سفید مانع انتشار گزارش سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا «سیا» درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری استانبول شده است.

روزنامه «گاردین» در این‌باره گزارش داد: «کاخ سفید در حال ممانعت از حضور “جینا هاسپل” رئیس سیا یا هر مقام اطلاعاتی دیگری در جلسه استماع سنا برای ارائه گزارش درباره قتل خاشقچی است».

«جیمز متیس» وزیر دفاع و «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا قرار است روز چهارشنبه برای ارائه گزارشی درباره روابط واشنگتن با ریاض طی جلسه پشت درب‌های بسته در مجلس سنای این کشور حاضر شوند. این جلسه، پیش از رأی‌گیری سنا درباره قطع حمایت‌های آمریکا از ائتلاف سعودی و پایان نقش آن در جنگ یمن انجام می‌شود.

به نوشته گاردین، در جلسه‌ای با چنین موضوع مهم امنیت ملی، حضور یک مقام ارشد اطلاعاتی رایج است اما کاخ سفید تصمیم گرفته که هاسپل در این کمیته سنا حضور نداشته باشد.

این در حالی است که پیشتر هم گفته شده بود سازمان سیا مدارک متقنی دارد مبنی بر اینکه «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی دستور قتل خاشقچی در کنسولگری این کشور در استانبول را صادر کرده است.

دولت آمریکا اما نگران است که سنا در صورت شنیدن گزارش رئیس سیا، با سیاست حفظ روابط واشنگتن-ریاض مخالفت کند.

یک کارمند سنا درباره عدم حضور هاسپل در این کمیته به گاردین گفت: «همواره یک شخص اطلاعاتی در چنین جلسات استماع حضور پیدا می‌کرد. این یک امر کاملا بی‌سابقه است و باید بدین شکل تعبیر شود که دولت ترامپ تلاش می‌کند جامعه اطلاعاتی را ساکت کند».

رئیس سازمان سیا چندی پیش طی سفر به استانبول و دیدار با مقامات اطلاعاتی ترکیه، به فایل صوتی از لحظه قتل خاشقچی گوش داده و یافته‌های تیم تحقیقاتی این کشور درباره نقش بن‌سلمان در این جنایت را دریافت کرده بود.

دادستانی ترکیه بعد از تفتیش ویلایی در استان «یالووا»، هویت یکی از اعضای تیم ترور روزنامه‌نگار منتقد سعودی و همچنین شخصی که مسئولیت مخفی‌کردن جسد خاشقچی به وی سپرده شده بود را افشار کرد.

یک شبکه خبری ترکیه‌ای روز سه‌شنبه بخش کوتاهی از فایل صوتی هفت دقیقه‌ای از مجادله خاشقچی با مهاجمان در بخش صدور روادید کنسولگری استانبول را پخش کرد.

خاشقچی ۵۹ ساله چهارشنبه در تاریخ دهم مهر (دوم اکتبر) برای امور ازدواج خود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول مراجعه کرد اما دیگر از آن خارج نشد.

درپی فشارهای ترکیه و افشای قطره‌چکانی اطلاعات از نحوه به قتل رسیدن وی، دادستانی کل عربستان سعودی بعد از تغییر چند باره ادعاهای خود در این باره، نهایتا در تاریخ ۲۴ آبان (۱۵ نوامبر) اذعان کرد که این روزنامه‌نگار منتقد در داخل کنسولگری تکه تکه شده است.

فارس