وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۸ام تیر ۱۳۹۷

آیا دیابت خطری برای باردار شدن و حاملگی زنان دارد

salamatmag 1 83 300x150 تاثير ديابت بر سلامت جنسی زنان

 

در این مقاله در سلامت مگ به تاثير ديابت بر سلامت جنسی زنان می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

دیابت تخمک گذاری را دچار اختلا می کند

 

کنترل نشدن دیابت و افزایش قند خون در زنان باعث به هم خوردن نظم ترشح هورمون های خانوم ها از جمله استروژن و پروژسترون شده است و می تواند با اختلال در قاعدگی و تخمک گذاری، خونریزی های غیرعادی، کم شدن تمایلات جنسی و حتی ناباروری همراه باشد. به همین علت پیش از کشف انسولین و دستیابی به راه درست درمان دیابت، آمار ناباروری در میان خانم های ابتلا شده به این بیماری بسیار زیاد می باشد. قند خون بالا نیز می تواند منجر به زایمان زودرس، سقط جنین یا بروز اختلالات مغزی و عصبی، مشکلات گوارشی و کلیوی و غیره در بدن جنین شده است.

 

 

دیابتی ها اکثرا دچار عفونت واژینال خواهند شد

 

عفونت های تناسلی، به ویژه عفونت های میکروبی و قارچی، از دیگر مشکلات ناشی از دیابت کنترل نشده در زنان است که از نشانه های مشهور آنها می توان به ترشحات سفید رنگ، خارش، سوزش، تورم و قرمزی ناحیه تناسلی اشاره بکند. این مشکل نه تنها در سنین باروری مطرح بوده است بلکه بعد از یائسگی تشدید هم شده است. قند خون بالا مقاومت بدن را کم میکند و فرد را مستعد ابتلا به انواع عفونت ها کرده است. و نیز باعث طولانی شدن دوران درمان عفونت و ترمیم زخم شده است. بعلاوه بر اینها، از عوامل خطر بروز سرطان های جسم رحم و بیماری های قلبی و عروقی در سنین زیاد به حساب می اید؛ به خصوص اگر فرد دچار اضافه وزن یا فشار خون بالا بوده است و از دخانیات مصرف میکند

 

salamatmag 3 60 300x150 تاثير ديابت بر سلامت جنسی زنان

 

کنترل نشدن دیابت و بالا بودن قند خون در زنان باعث به هم خوردن نظم ترشح هورمون های خانوم ها از جمله استروژن و پروژسترون شده است و می تواند با اختلال در قاعدگی و تخمک گذاری، خونریزی های غیرعادی، کاهش تمایلات جنسی و حتی ناباروری همراه بشود؛ به همین علت قبل از کشف انسولین و دستیابی به راه درست درمان دیابت، آمار ناباروری در میان زنان مبتلا به این بیماری بسیار زیاد بوده هست. قند خون بالا نیز می تواند منجر به زایمان زودرس، سقط جنین یا بروز اختلالات مغزی و عصبی، مشکلات گوارشی و کلیوی و غیره در بدن جنین بشود.

 

 

دیابتی ها بیشتر دچار عفونت واژینال خواهند شد

 

عفونت های تناسلی، علل خصوص عفونت های میکروبی و قارچی، از دیگر مشکلات ناشی از دیابت کنترل نشده در زنان می باشند که از نشانه های مشهور آنها می توان به ترشحات سفیدرنگ، خارش، سوزش، تورم و قرمزی ناحیه تناسلی اشاره بکنیم. این مشکل نه تنها در سنین باروری مطرح نبوده است بلکه بعد از یائسگی تشدید هم خواهد شد.

قند خون بالا مقاومت بدن را کم میکند و فرد را مستعد ابتلا به انواع عفونت ها کرده است. و نیز موجب طولانی شدن دوران درمان عفونت و ترمیم زخم خواهد شد. بعلاوه این، از عوامل خطر بروز سرطان های جسم رحم و بیماری های قلبی و عروقی در سنین زیاد به حساب می اید؛ به خصوص اگر فرد دچار اضافه وزن یا فشار خون بالا شده باشد و از دخانیات استفاده بکند.

 

 

رابطه زناشویی دردناک و کاهش میل جنسی

 

فعالیت هورمون های تخمدان و تخمک گذاری مسئله بسیار دشواری است و یکی از شگفتی های خلقت به حساب می اید. مغز، تخمدان ها و رحم با یکدیگر ارتباط بسیار جالب و عجیبی داشته اند که باعث خواهد شد هر ماه تخمک ها تحت تأثیر هورمون ها شروع به رشد بکند و تخمک گذاری انجام بشود. به دنبال آن نیز یا بارداری یا قاعدگی رخ خواهد داد.

 

حتما بار ها و بارها برای شما این سوال پیش آمده است که ایا داشتن رابطه جنسی فوایدی دارد یا خیر حتی بعضی پزشکان بر این عقیده هستند که داشتن رابطه جنسی عمر را زیاد می کند برای رسیدن به پاسخ این سوال می توانید به پست داشتن رابطه جنسي عمر را زياد مي کند مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

salamatmag 2 76 300x150 تاثير ديابت بر سلامت جنسی زنان

 

این هورمون ها نیز بر تمایلات جنسی تأثیر دارند، در نتیجه هر عاملی مثل قند بالا که در ترشح آنها اختلال به وجود می اورد، تمایلات جنسی فرد را تحت تأثیر قرار داده است. بالا بودن قند همچنین بر ترشح غدد جنسی موجود در اول واژن تأثیر گذاشته و امکان دارد باعث خشکی و سوزش واژن بشود. در این صورت رابطه زناشویی دردناک هست. البته یکی دیگر از علت های احساس درد زمانی است که برقراری رابطه زناشویی، عفونت های لگن، واژن، رحم و لوله ها می باشند که افراد با قند زیاد بیشتر به آن دچار شده اند؛ در نتیجه کنترل قند در زنان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هست

 

خشکی واژن در خانوم ها دیابتی علاوه بر تخریب اعصاب قادر است به علت عفونت قارچی نیز بوده باشد که این موضوع به دلیل کنترل ضعیف قند خون مخصوصا در خانوم های مبتلا به دیابت نوع ۱ بروز کند. در زنان مسن تر یائسگی و نوسانات هورمونی نیز نقش اساسی در ایجاد این حالت داشته است. چنانچه علایم عفونت قارچی نظیر، خارش واژن ، سوزش یا درد در زمان مقاربت یا در هنگام ادرار را مشاهده کرده اید ، احتمالاً باید از داروهای ضد قارچ برای کم کردن این علایم کمک گیرید.

 

در سایر موارد شما خواهید توانست از لوبریکنت های(روان کننده ها) با پایه ی آبی برای رفع خشکی واژن استفاده بکنند. بعضی از لوبریکنت ها می تواند به برانگیختگی جنسی نیز کمک کرده باشد. چنانچه قصد دارید باردار بشوید باید از پزشک خود در مورد نوع لوبریکنتی که مناسب شما بوده باشد و بروی بارداری شما تأثیر نگذراد، سوال بکنید.

 

استروژن جایگزین از جمله استروژن واژینال می تواند برای زنان یائسه مفید باشد ولی درمانهای جایگزین هورمونی امکان دارد خطر ابتلا به سرطان سینه و سکته را بالا ببرد. بنظر می رسد درمان با استفاده از استروژن در کرمهای واژینال یا حلقه ها با خطر کمتری همراه بوده است ، زیرا هم از دوز پایین تری استفاده شده است و نیز تنها در ناحیه ی واژن بصورت موضعی استفاده خواهد شد. شما و پزشکتان خواهید توانست در مورد میزان خطرات استفاده از هر یک از درمانها و فواید آن با هم تبادل نظر بکنید

 

اصولا اختلال روابط زناشویی هر دو جنس را درگیر خواهد کرد، اما شکایت آقایان در این زمینه زیاد هست و آنها نمی‌توانند به شکل خوبی شریک جنسی خود را ارضا بکنند.

دکتر محمدی با بیان این مطلب تاکید دارد: این مساله اساسا باعث اختلال در عملکرد جنسی آقایان خواهد شد و نعوظ‌شان دچار مشکل شده است یا دیر به ارگاسم رسیده اند. و نیز اقایان دیابتی ۱۰ تا ۱۵ سال زودتر از سایر اقایان به ناتوانی جنسی دچار شده اند.

 

اقایان مبتلا به دیابت، بعلاوه احتمال ابتلا به ناتوانی جنسی، امکان دارد به اختلال‌های جنسی دیگری از قبیل بیماری پیرونی، زودانزالی، دیرانزالی، برگشت انزال به عقب و بی‌میلی جنسی نیز مبتلا شده باشند. بخشی از این عوارض به پیشرفت بیماری دیابت و بخشی دیگر نیز به ضررهای داروهایی مربوط هست که بیمار برای کنترل عوارض دیابت مصرف خواهد کرد.

 

 

نوشته تاثير ديابت بر سلامت جنسی زنان اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.