وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۲۶ام مهر ۱۳۹۷

وی هرت ایت – اروپا

«لیام فاکس» وزیر تجارت بین‌المللی بریتانیا در کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان سعودی شرکت نمی‌کند.

یکی از سخنگویان دولت این کشور امروز پنجشنبه این خبر را تائید کرد. وزیر اقتصاد هلند دیگر مقام اروپایی است که او هم اعلام کرده که از شرکت در کنفرانس اقتصادی عربستان منصرف شده است.

«برونو لومر» وزیر اقتصاد فرانسه هم امروز اعلام کرد که پاریس در کنفرانس سرمایه‌گذاری در عربستان سعودی شرکت نخواهد کرد. وی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در پاسخ به سوالی درباره حضور در کنفرانس ریاض گفت: «خیر، من هفته آینده به ریاض نمی‌روم. شرایط در حال حاضر مساعد نیست»

همچنین مدیران عامل بانک‌های «کردیت سوئیس»، «استاندارد چارترد» و  HSBC اعلام کرده‌اند که در اعتراض به ناپدید شدن «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه، در کنفرانس سرمایه گذاری ریاض شرکت نخواهند کرد.

پیشتر، «کریستین لاگارد» رئیس صندوق بین‌المللی پول، مدیر عامل بانک JP مورگان آمریکا و رؤسای شرکت‌های گوگل، اوبر، خودروسازی فورد نیز اعلام کرده بودند که در این اجلاس شرکت نخواهند کرد.

این کنفرانس قرار بود ۲۳ تا ۲۵ اکتبر (اول تا سوم آبان) در ریاض و با حضور شخصیت‌های مهم اقتصادی و روسای شرکت‌ها و بانک‌های بزرگ بین‌المللی برگزار شود.

 خاشقچی که از روزنامه‌نگاران منتقد «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی بود، از پارسال در واشنگتن تبعید خودخواسته را برگزیده بود. او سه‌شنبه دو هفته پیش برای انجام امور اداری وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد و پس از آن دیگر دیده نشد.

فارس