وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۲۱ام خرداد ۱۳۹۷

چگونه بعد از زایمان رابطه جنسی برقرار کنیم ؟

salamatmag 3 28 300x150 مشکلات رابطه جنسی بعد از زايمان

 

در این مقاله در سلامت مگ به مشکلات رابطه جنسی بعد از زايمان می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

رابطه جنسی پس از زایمان

 

یکی از نکات قابل توجه به شرایط روانی زن پس از زایمان هست. بیشتر مادران پس از تولد نوزاد احساس خستگی و افسردگی کرده اند، در نتیجه حمایت عاطفی و درک وضعیت روحی زن نخستین گام برای بهبود روابط عاطفی هست. اگرچه زن امکان دارد در اوایل دوره پس از زایمان، از نظر فیزیولوژیك، توان کافی برای شروع روابط زناشویی را داشته است، ولی ممكن دارد از آمادگی روانی مناسبی برخوردار نبوده.

زوجین باید قبل از شروع روابط جنسی، روش پیشگیری از بارداری مناسبی را انتخاب بکنند. این کار استرس و نگرانی را کم میکنند و موجب بهبود روابط عاطفی و جنسی خواهد شد.

توصیه شده قبل از شروع روابط جنسی پس از زایمان، حتما با پزشک خود مشورت بکنید. در صورت نیاز خواهید توانست از مشاوره روانشناسی نیز کمک دریافت کنید. عدم آگاهی زوجین در این دورران موجب افسردگی و احساس گناه در زن و همچنین احساس سرخوردگی در مرد هست

 

 

علل كاهش فعالیت جنسی پس از زایمان و رفع آنها

 

احساس درد در زمان  نزدیکی: درد در حین نزدیکی  که اصولا ناشی از بخیه محل زایمان می باشد، حتی در صورت التیام نیز می‌تواند موجب کم شدن فعالیت جنسی زنان بشود. در این مرحله با مراجعه به پزشک و معاینه توسط وی، وضعیت بخیه های زایمان معلوم میشود و اضطراب و نگرانی زوجین به خصوص زن برطرف خواهد شد.

 

توجه بیش از حد به نوزاد: بعضی از مادران آن چنان گرفتار نوزاد و نگهداری از او شده اند که وظایف خود را به عنوان یک همسر فراموش کرده و مدیریت خانواده و حفظ روابط از مواردی هست که زنان باید در مورد آن آگاهی های لازم را کسب بکنند.

 

نگرانی درباره وضعیت جسمی: بعضی از زنان بعد از بارداری و زایمان به دلیل تغییرات جسمی زیاد و افزایش وزن احساس خجالت میکنند و به دلیل نگرانی در مورد وضعیت ظاهری خویش از رابطه جنسی سرباز خواهند زد. باید این اطمینان به زن داده بشود که تغییرات جسمی او پس از زایمان طبیعی باشد و به مرور زمان به حالت اول برگردد.

 

salamatmag 1 32 300x150 مشکلات رابطه جنسی بعد از زايمان

 

خستگی: بارداری و زایمان موجب خستگی بسیار زیادی در خانوم ها خواهد شد. مسوولیت، نگهداری از نوزاد و بر هم خوردن نظم خواب نیز مادر را با مشکلاتی روبرو میکند. در نتیجه تمایل او به ارتباط جنسی کم میشود. در طول شبانه روز باید ساعاتی برای استراحت مادر در نظر بگیرید تا خستگی مفرط  اختلالی در روابط عاطفی زوجین به وجود نیاید.

 

افسردگی بعد از زایمان: بسیاری از خانوم ها پس از زایمان، دوره ای از افسردگی را سپری خواهند کرد. این حالت به ویژه در زایمان اول رایج است. از دست دادن میل جنسی یكی از ویژگی‌های شاخص این بیماری هست. این بیماران نیازمند حمایت و درمان مناسب می باشند. برای حل این بحران از روانپزشک و روانشناس مشورت کنید و کمک بگیرید

 

آیا بعد از زایمان هم رابطه جنسی برای زنان به همان اندازه قبل زایمان لذت بخش است شما مخاطبین عزیز برای جواب این سوال می توانید به پست چگونه زنان را به اوج لذت جنسی برسانیم ؟ مراجعه کنید

 

آیا مدت شروع رابطه جنسی برای زایمان طبیعی و سزارین فرق داشته؟

 

اصولا شرایط زایمان طبیعی و سزارین باهم متفاوت است. اگر زایمان طبیعی باشد چون در محل، امکان دارد برش و بخیه زده باشد و این زخم در طول ۲ هفته خوب بشود، چنانچه مشکل خاصی پیدا نشود، همین ۳ هفته کافی هست. اما به خاطر داشته باشید که دخول به آرامی و با استفاده از مواد نرم کننده و روان کننده انجام بشود. چون در این دوره ، بدلیل تغییرات هورمونی ، واژن بسیار خشک شده و اگر دخول بدون ملاحظه انجام بشود ، تاثیر منفی بر روابط پس از این میگذارد .

در مورد سزارین بستگی به نوع سزارینی که انجام میشود، دارد. اگر همراه با چسبندگی زیاد یا بروز عفونت بوده است، امکان دارد رابطه‌ زناشویی همراه با درد بوده یعنی بعد از رابطه‌ زناشویی، زن یک درد مبهمی در ناحیه لگن خود حس خواهد کرد(در بهترین شرایط هم سزارین تا حدی چسبندگی درست میکند).

 

salamatmag 1 32 300x150 مشکلات رابطه جنسی بعد از زايمان

 

نکته در رابطه با رابطه جنسی پس از زایمان

 

بعد از زایمان ، یعنی  زمانی که مادر شیر داده است. فعالیت تخمدان‌ها متوقف میشود و این می‌تواند باعث کم شدن ترشحات واژن و خشکی آن بشود. از طرفی هورمون پرولاکتین ، مشغولیتهای فرزند پروری ، بی خوابی های شبانه و غیره نیز امکان دارد باعث کم شدن میل جنسی مادر پس از زایمان بشود . اگر زن چنین احساسی را دارد، بهتر هست از ژل‌های لوبریکانت ساده استفاده بشود. پیش نوازی کامل و مناسب نیز فراموش نشده باشد

 

 

علل کاهش فعالیت و میل جنسی پس از زایمان

 

 

دیس پارونی

 

دیس پارونی، یا درد در زمان آمیزش جنسی، این درد می تواند ناشی از اپیزیاتومی و پارگیهای پرینه در طول زایمان باشد وحتی در صورت بهبودی نیز می تواند موجب کم شدن فعالیت و میل جنسی زنان بشود.

 

در صورتی که از درد هنگام آمیزش جنسی، رنج می برید، به یک ماما یا پزشک مراجعه بکنید. در این مرحله یک معاینه واژینال برای تشخیص علت ناراحتیهای شما ضرورت دارد زیرا می تواند علت ترس و اضطراب شما را در مورد واژن و پرینه مشخص بشود.

 

نوشته مشکلات رابطه جنسی بعد از زايمان اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.