وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۲ام تیر ۱۳۹۷

واریکوسل چیست

salamatmag 1 68 300x150 راه های درمان بیماری واریکوسل

 

در این مقاله در سلامت مگ به راه های درمان بیماری واریکوسل می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

همیشه واریکوسل نیاز به درمان نداشته است ولی در صورت ظاهر شدن درد، آتروفی بیضه و یا ناباروری نیاز به درمان داشته است. در حال حاضر توصیه شده است که در صورت وجود هر یک از این موارد شامل واضح بودن وریدهای واریسی کیسه بیضه، کم شدن تعداد اسپرم و ناباروری دو ساله یا بیشتر و ناباروری غیر قابل توضیح مریض تحت درمان قرار خواهد گرفت.

 

 

هیچ داروی برای درمان و یا جلوگیری از واریکوسل وجود نداشته است. اما مسکن‌ها مثل استامینوفن یا ایبوپروفن امکان دارد به کاهش درد و داروهای ضد التهابی به کاهش تورم کمک کند. اکنون از بعضی داروها مثل سیلینیوم، روی، ویتامین C و E و داروهای آپوپنتوکی فیلین، کلومیفن و آمپول‌های HCG به صورت روتین برای علاج واریکوسل پس از جراحی به عنوان یک درمان حمایتی مصرف میکنند.

 

 

در صورت لزوم به درمان تنها روش درمانی اصلی جراحی و یا کمک گرفتن از روش‌های غیر جراحی تهاجمی می باشد. هدف از جراحی این می باشد که ورید آسیب دیده را خنثی بکند تا جریان خون به وریدهای عادی تبدیل شود. درمان‌های اضافی مثل واریکوسلکتومی و آمبولیزاسیون واریکوسل ( مسدود نمودن عروق ) در صورت تشدید علایم امکان دارد ضروری هست. در ادامه به هر یک از این روش‌های درمانی خواهیم پرداخت

 

 

بهترین راه درمان مؤثر واریکوسل جراحی می باشد، ولی برخی درمان‌های گیاهی و روش‌های طب سنتی نیز به خاطر کنترل این بیماری توصیه میشود که البته درمان صد در صد نیست ولی در کم شدن علایم و جلوگیری از تشدید بیماری جنبه حمایتی داشته است.

 

salamatmag 2 61 300x205 راه های درمان بیماری واریکوسل

 

مطابق با یافته‌های طب سنتی دوری از اظطراب، خستگی، گرسنگی و رعایت یک رژیم غذایی کم سودا خواهد توانست در درمان این بیماری مفید طلقی شود. برای کم شدن سودا باید از میل کردن گوشت گاو، گوساله، پنیر کهنه و ماست ترش، غذاهای سرخ کردنی، بادمجان، چای، فلفل دلمه، عدس و فست فود پرهیز کنید.

 

استفاده بعضی ازگیاهان دارویی مثل خاکشیر جوشیده شده روزانه به مدت دو الی سه ماه با کنترل یبوست شخص به کم شدن فشار وارد بر عروق ناحیه لگن و کیسه بیضه و جلوگیری از تشدید عروق واریسی این بخش کمک میکند. برای مصرف این ماده گیاهی نیاز است تا یک قاشق از آن را درون یک لیوان آب کمی بجوشانید و بخورید. برخی دمنوش‌های دیگر مثل گل گاو زبان و سنبل طیب نیز خواهد توانست مفید ظاهر شود. مصرف ناشتای آب پنیری که به روش دستی تهیه شده است نیز در طب سنتی پیشنهاد شده است.

 

یکی دیگر از راه‌های طب سنتی واریکوسل ماساژ بخش بیضه و قسمت بالای آن با کمک روغن زیتون تصفیه نمیشود یا روغن کنجد یا مخلوطی از آن دو به آرامی و روزانه هست. اگرچه زالو درمانی نیز برای درمان واریکوسل پیشنهاد میشود ولی به علت مشکلات و عوارض عفونی یا احتمال کم خونی اندکی پر خط بوده و خوب است از انجام آن نزد افراد غیر متخصص و یا به صورت خود درمانی خودداری کنیم. حجامت و باد کش نیز از راه های دیگری پیشنهادی طب سنتی واریکوسل حساب میشود.

باید توجه بکنید که هیچ یک از این درمان‌های گیاهی و طب سنتی واریکوسل جایگزین درمان پزشکی نیست و البته استفاده از این روش‌ها بدون مشورت با پزشک مربوطه و بدون دسترسی به اشخاص مجرب و متخصص در این زمینه پیشنهاد نشده است

 

 

امتيازات روش ميکروسرجری نسبت به روش عادی واريکوسلکتومی‌ چيست ؟

 

در روش ميکروسرجری با دقت به استفاده از ميکروسکوپ در زمان جراحی و بزرگنمايی جراح، میتواند با دقت بيشتر وريدها را از شريان ( سرخرگ ) و عروق لنفاتيک ( عروق برنده آب ) جدا بکند و فقط وريدها را مسدود بکند.

و نیز وريدهای با سايز کوچک را که استعداد واريسی شدن در آينده داشته است و منشاء عود واريکوسل درآينده می باشد. در روش جراحی معمولی قابل تشخيص نیست درحاليکه در روش ميکرسرجری به علت بزرگنمايی ۶-۴ برابر توسط ميکروسکوپ، جراح می تواند اين وريدهای کوچک را نيز مشاهده بکند و از عروق لنفاتيک و شريان جدا بکند و مسدود بکند.

 

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد آیا لخت خوابیدن مفید است یا نه شما مخاطبین عزیز برای رسیدن به جواب این سوال می توانید به پست لخت خوابیدن چه مزایایی دارد مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

در نتيجه شانس عود واريکوسل در اين روش خیلی کم و حدود نيم درصد ( يعنی موفقيت ۵/۹۹ درصد ) بوده است و نیز به علت قابليت بهتر در تمايز شريان و لنفاتيک و حفظ آنها احتمال آتروفی بيضه بدنبال جراح و يا به وجود امدن هيدروسل ( آب آوردگی بيضه ) بسيار کم یاب بوده است

 

salamatmag 3 48 300x226 راه های درمان بیماری واریکوسل

 

علائم و راه تشخیص واریکوسل

 

بیمار امکان دارد با شکایت بزرگی، یا عدم‌تقارن بیضه‌ها، درد بیضه یا پس از ازدواج با ناباروری مراجعه بکند اما رایج ترین فرم آن، بدون علامت و به‌طور اتفاقی، در زمان معاینه، متوجه آن بشوند؛ در معاینه، بزرگی و تورم عروق بیضه، به‌خصوص در سمت چپ رایج می باشد و در حالت ایستاده یا زیاد شدن فشار شکمی تشدید خواهد یتفت و در حالت خوابیده از میان میرود و در صورتی که تورم عروق در حالت خوابیده از بین نرفته باشد، باید به نوع ثانویه آن شک بکنید.

در صورتی که نشانه مذکور را داشته اید، می‌توانید با مراجعه به یک اورولوژیست تشخیص قطعی دهید، و نیز انجام سونوگرافی قادر است تشخیص را قطعی بکند.

 

 

علت واریکوسل

 

بیماری واریکوسل با واریسی شدن و گشاد شدن عروق وریدی بیضه ظاهر شده است که از منظر طب حالا در دو گروه اولیه و ثانویه، قابل تقسیم‌بندی هست.

در نوع اول، هیچ عامل ایجادکننده مشخصی موجود نیست، گرچه تئوری اشکال در دریچه‌های لانه‌کبوتری وریدهای بیضه، زیاد بودن مسیر این وریدها و احتمال اثر فشاری سایر عروق و احشاء شکمی مطرح می باشد اما هنوز علت مشخصی برای آن ثابت نشده هست؛ این نوع عامل عمده واریکوسل می باشد و ۹۰ درصد در سمت چپ هست.

نوع دوم که به‌دنبال وجود عامل مشخص به وجود اورنده انسداد در عروق داخل شکم به وجود می اید، درصد کمی از واریکوسل‌ها را شامل شده است و علت به وجود امدن آن غالباً توده‌های شکمی، به‌خصوص تومورهای بدخیم هست که تشخیص آن مهم و حیاتی می باشد اما از منظر طب سنتی علت واریکوسل تجمع خون سوداوی در عروق مذکور هست.

نوشته راه های درمان بیماری واریکوسل اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.