وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۹ام مرداد ۱۳۹۷

وی هرت ایت _ سوریه

حسین جابری‌ انصاری دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی و مذاکره کننده ارشد ایران در روند آستانه در ادامه رایزنی‌ها در سوچی و در حاشیه دهمین کنفرانس بین‌المللی صلح سوریه عصر امروز (دوشنبه) با استفان دی‌میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه دیدار و به رایزنی پرداخت.

مذاکره کننده ارشد ایران در روند آستانه همچنین با بشار الجعفری رئیس هیات اعزامی سوریه به دهمین دور کنفرانس بین‌المللی صلح سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد.

دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی و مذاکره کننده ارشد ایران در روند آستانه پیش از این نیز با «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه پوتین در امور سوریه و رئیس هیات مذاکره کننده روسیه در اجلاس سوچی دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که «الکساندر ورشنین» معاون وزیر خارجه روسیه و هیأت‌های دو کشور نیز حضور داشتند، جابری انصاری و لاورنتیف، پیرامون آخرین تحولات سوریه، و مذاکرات جاری درباره شکل گیری کمیته قانون اساسی، بازگشت آوارگان سوری و کمیته تبادل بازداشتی‌ها، ربوده شدگان و مفقودان بحران سوریه گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند.

جابری‌انصاری صبح امروز (دوشنبه) ٨ مرداد ۱۹۳۷ جهت شرکت در دهمین دور کنفرانس بین‌المللی صلح سوریه، در راس هیأتی وارد شهر ساحلی سوچی در روسیه شد. 

جابری انصاری همچنین قرار است با سدات اونال مذاکره کننده ارشد ترکیه در روند آستانه دیدار کند.

محور اصلی این دور از گفت‌وگوهای روند آستانه، تسهیل شروع به کار کمیته قانون اساسی سوریه (مصوب کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه در سوچی)، بررسی راه های تسهیل بازگشت آوارگان سوری به خانه و کاشانه خود و برگزاری نشست جدید کمیته تبادل بازداشت شدگان و مفقودان بحران سوریه است.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای در خصوص این نشست اعلام کرد: «شرکت‌کنندگان به تبادل دیدگاه‌ درباره روند تسهیل گفت‌وگوهای سوری-سوری بر اساس قطعنامه ۲۲۵۴ و قطعنامه شورای امنیت و تصمیم‌‌های ”کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه در سوچی” خواهند پرداخت.»

در این بیانیه آمده است: «شرکت‌کنندگان به رایزنی‌ها درباره برداشتن گام‌های بیشتر برای آغاز به کار هر چه سریعتر کمیته قانون اساسی ادامه خواهند داد.»

«استفان دی‌میستورا»، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه و هیأت اردن در نقش ناظر حاضر خواهند بود. از «فیلیپو گراندی»، کمیسیونر ویژه امور پناهندگان سازمان ملل هم برای شرکت در این نشست دعوت شده است.

نهمین نشست روند آستانه ۲۴ و ۲۵ اردیبهشت ماه سالجاری (۱۳۹۷) در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد.