وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۵ام مرداد ۱۳۹۷

وی هرت ایت- آسیا 

 یک مسئول کویتی امروز پنچشنبه در پاسخ به سوال خبرنگار رویترز که آیا کویت هم در خصوص صادرات نفت از تنگه باب‌المندب، از عربستان دنباله‌روی می‌کند، گفته که کشورش هنوز چنین تصمیمی نگرفته است. 

رویترز نوشت: بدر الخشتی رئیس هیئت مدیره شرکت حمل و نقل نفت کویت، در پاسخ به سوال ما (در خصوص انتقال نفت از تنگه باب المندب در جنوب دریای سرخ) گفت، احتمال همه چیز هست اما هنوز چیزی قطعی نیست». 

الخشتی با بیان اینکه موضوع انتقال نفت از تنگه باب المندب در دست بررسی است و هنوز تصمیمی نهایی در این خصوص گرفته نشده، گفت، «باید جایگزینی باشد و باید همه چیزی درست بررسی سپس تصمیم گرفته شود». 

روز چهارشنبه سوم مرداد (دیروز)، عربستان سعودی مدعی شد که ارتش یمن دو نفتکش این کشور را که هر کدام حامل دو میلیون بشکه نفت بوده هدف موشک قرار داده است اما ارتش یمن در بیانیه خود از هدفگیری دو کشتی نظامی ائتلاف سعودی خبر داده است. 

در پی این ادعای عربستان، «خالد الفالح» وزیر انرژی عربستان سعودی از توقف موقت انتقال نفت عربستان از طریق تنگه باب‌المندب خبر داد و مدعی شد که این تنگه برای عبور محموله‌های نفت، امن نیست. 

بخشی از صادرات نفت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از طریق کانال سوئر از طریق خط لوله سومد و همچنین تنگه باب المندب عبور می‌کند. خط لوله سومد را بخشی از راه جایگزین صادرات نفت برای خلیج فارس (تنگه هرمز) قلمداد می‌کنند. 

نیمی از مالکیت خط لوله نفت سومد در اختیار دولت مصر و نیمی دیگر در اختیار چهار کشور عربی عربستان، کویت، امارات و قطر است. این خط لوله ۳۲۰ کیلومتری از العین السخنه در خلیج سوئز تا بندر سیدی کریر در غرب شهر اسکندریه امتداد یافته و برای کشورهای عربی اهمیت زیادی دارد.