وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۴ام مرداد ۱۳۹۷

ریزش طبیعی مو در روز چه مقدار باشد طبیعی است

salamatmag 1 67 300x150 ريزش طبيعی موی سر در روز چقدر است

 

در این مقاله در سلامت مگ به ريزش طبيعی موی سر در روز چقدر است می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

شاید متوجه شده اید  بیشتر از حد متوسط، مو در برس‌تان جمع شده است. یا شاید آب‌گذر حمام بیشتر از پیش مسدود شده اند. متخصص پوست و مو می‌گوید:” پیش از این‌که فکر و خیالی به سرتان راه داده باشید، ببینید در چه فصلی می باشید.

 

ضمنا ریزش ۵۰ تا ۱۰۰ تارمو در روز طبیعی هست و این رقم در طول سال متغیر می باشد؛ یعنی در پاییز بیشتر و تابستان کمتر هست.

عوامل روزمره دیگری هم می‌توانند روی بالا رفتن ریزش موی موقتی اثر بگذارند: تغییر شدید و اتفاقی رژیم غذایی، شروع یا توقف مصرف قرص‌های ضدبارداری و بچه‌دار شدن. اما شما باید به عقب برگشته و فکر بکنید که آیا بین وقوع این اتفاق ها و ریزش مو تاخیری وجود داشته است یا نه(تا حدود شش ماه)، ببینید آیا در زمان شستشو موهای بیشتری را از دست میدهید.

 

اما اگر متوجه هستید ناحیه‌ای سکه ‌مثل روی پوست سرتان خالی شده، به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه بکنید چون می‌تواند علامت alopecia areata یا طاسی منطقه‌ای باشد؛ بیماری که سیستم ایمنی به فولیکول‌های مو حمله خواهد کرد، و با تزریق کورتیوزن قابل درمان می باشد

 

 

چه موقعی می‌توانیم بگوییم فردی مبتلا به ریزش مو می باشد

 

به‌طور اساسی اگر فرد در طول روز بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی خود را از دست داده باشد، ریزش موی طبیعی هست. این موها، موهای مرده می باشند. اگر این موها را که اصولا با دست کشیدن به سر و شانه زدن به دست امده اند، نگاه بکنید، متوجه خواهید شد که انتهای سفیدی داشته اند.

 

برخی ها فکر کرده اند چون موها مرده اند و می‌ریزند، دیگر جای آنها مویی در نمی اید. در حالی که این‌طور نیست و جای موهای مرده ریخته، رویش مجدد مو به وجود می اید و جای نگرانی نمی باشد. ولی به طور کلی تا زمانی که ۲۵ درصد تراکم موها کم نشود، انسان اصولا شکایتی از کم شدن موهایش نداشته است.

 

حتما تا به حال برای شما هم این سوال پیش آمده است که دلیل ریزش مو زنان بعد از زایمان چیست برای رسیدن به پاسخ این سوال می توانید به پست دلایل ريزش مو بعد از زايمان مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

salamatmag 4 16 300x150 ريزش طبيعی موی سر در روز چقدر است

 

آیا نوع ریزش مو در خانم‌ها و آقایان متفاوت بوده است

 

بله، در آقایان اصولا ریزش مو بسیار شایع هست، طوری که می‌گویند ۹۰ درصد آقایان درجاتی از ریزش موی مردانه را خواهند داشت. این عامل هم به ژنتیک مربوط هست و هم به مسایل هورمونی.

در کلی اگر فرد در طول روز بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی خود را از دست داده باشد، ریزش موی طبیعی هست. این موها، موهای مرده می باشند.

ریزش مو در آقایان به این شکل هست که از قسمت شقیقه‌ها شروع خواهد شد و کم کم عقب‌تر رفته و حالت مثلثی شکل به خود خواهد گرفت و در نهایت موهای فرق سر، کم و نازک خواهند شد.

در همه این ناحیه‌ها به هم می‌چسبند و ممکن هست هیچ تار مویی روی سرشان باقی نماند، به جز قسمت‌هایی که حساس به هورمون مردانه نبوده اند، مانند کناره‌های گوش و پشت کله.

 

 

این الگو برای خانم‌ها به چه شکلی است

 

در زنان هم علت‌های گوناگونی برای ریزش مو وجود داشته است:یکی از رایج ترین علت‌های ریزش مو در خانم‌ها، کمبود آهن هست. اصولا به علت خون‌ریزی‌های ماهانه و رژیم‌های لاغری سختی که بعضی از خانم‌ها گرفته اند، یا دچار کم‌خونی شده و یا ذخیره آهن بدنشان کم خواهد شد.

 

دلیل شایع دیگر در خانم‌ها مثل آقایان مسایل ژنتیکی هست، یعنی خانم‌ها هم دچار ریزش موی مردانه خواهند شد اما طرح ریزش مو در خانم‌‌ها با آقایان متفاوت بوده است.

در خانم‌ها اصولا خط جلوی سر حفظ خواهد شد و تراکم موها در قسمت فرق و جلوی سر کم میشود و خانم‌ها احساس می‌کنند زمانی که فرق باز می‌کنند کف سرشان پیداست و موهایشان نازک شده است.

 

گاهی این مساله آن‌قدر در خانم‌ها شدید می باشند که قسمت جلوی سرشان مانند آقایان خالی خواهد شد، ولی معمولا آنچه که در خانم‌ها دیده می‌شود، کاهش تراکم مو هست نه طاسی

در نگاه اول شاید این مقدار ریزش مو زیاد به نظر بیاید اما کاملا طبیعی می باشد و تقریبا همه ما این میزان مو در روز از دست خواهیم داد. برخی از افراد متوجه این ریزش نخواهند شد و بعضی دیگر به علت حساسیت ذهنی و فکری خود به آن بیش از حد توجه خواهند کرد.

 

salamatmag 5 300x150 ريزش طبيعی موی سر در روز چقدر است

 

مطلبی که باید به آن توجه بکنیم این می باشد که هر گاه تار مویی ریخته بشود مجددا مویی جدید از همان نقطه به مرور زمان روییده خواهد شد، اما گاهی اوقات عواملی باعث تضعیف ریشه موها شده و رویش مجدد مو را با مشکل روبرو خواهند شد.

 

در واقع نباید از ریزش موها نگران باشیم بلکه عدم رویش مجدد موها عامل نگرانی هست به عبارتی مشکل زمانی به وجود بیاورد که میزان ریزش موها بیش از رویش آن ها هست  که به مرور موجب کاهش تراکم موها میشود.

 

ریزش مو تا ۱۰۰ تار در روز طبیعی هست و بیماری محسوب نخواهد شد و نیازی به مراجعه به پزشک برای درمان نبوده است البته بدیهی هست هر چقدر این میزان کمتر باشد نکته مثبتی دارد.

 

گاهی بصورت موقت بنا به علتی از قبیل تغییر فصل، استرس، بی خوابی، آلرژی به بعضی از مواد غذایی، بارداری و قاعدگی ریزش موها افزایش خواهد یافت. زمانی نیاز به مراجعه به پزشک بوده است که میزان ریزش مو بیش از ۱۰۰ تار در روز می باشد و به مدت بیش از ۳ هفته ادامه یابد و یا اینکه احساس خواهیم کرد تراکم موهایتان با گذر زمان در حال کاهش هست.

 

و نیز اگر تارهای مو همراه با ریشه ریخته بشوند حتما نیاز به مراجعه به پزشک برای شروع درمان بوده است

 

در پوست سر یک فرد عادی ۱۰۰ هزار تار مو، در اشخاص با موهای قرمز ۹۰ هزار، در افراد با موهای مشکی ۱۱۰ هزار و افراد با موهای بلوند ۱۵۰ هزار تار مو موجود هست. در سـر بچـه در هــر سانتی متر مربع سر ۱۱۰۰ پیاز مو وجود داشته است کـه ایـن تعـداد در سـن ۲۵ ســالگی به ۶۰۰ و در سن ۳۰ الـی ۵۰ سـالـگـی بـه ۲۵۰ الـی ۳۰۰ تـار مـو کـاهــــش خواهد یافت. از هر پیاز مو در حدود ۲۵ تار مو (پس از ریزش تـار مو قبلی) در طول حیات فرد رویش خواهد کرد که هر کدام از  آنها سالها باقی خواهند ماند. مو از پروتئـیـنـی بـنـام کـــراتین تشکیل شده هست این همان ماده ای است که سـازنــده پر پرندگان، ناخن، سم و چنگـال حیوانات بوده است. تشکیل یافته است.

 

 

نوشته ريزش طبيعی موی سر در روز چقدر است اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.