وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۲۷ام تیر ۱۳۹۷

بی خوابی را می توان به سادگی درمان کرد

salamatmag 1 43 300x150 راه های درمان بی خوابی

 

در این مقاله در سلامت مگ به راه های درمان بی خوابی می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

یکی از راه‌های رویا رویی با بی‌خوابی، استفاده از قرص‌های خواب‌آور هست. این قرص‌ها در کوتاه‌مدت، تاثیر خوبی روی مشکلات خواب خواهد گذاشت اما لازم هست فرد اطلاعات کافی را در مورد آنها داشته باشد.

افراد زیادی از مردم دنیا (حدود نیمی از آنها) از مشکلات بی‌خوابی رنج میبرند.

شاید شما هم یکی از آنها بوده اید و برای رسیدن به خواب درست به دنبال راه چاره‌ای بوده اید اما در درجه اول باید گفت که «‌بی‌خوابی یک نشانه هست، نه یک بیماری!» از آنجا که نیاز اشخاص گوناگون به خواببا هم متفاوت هست، نمی‌توان مدت مشخصی را برای خواب لازم افراد تعریف بکنیم.

 

قرصهای خواب آور و آرام بخش دارای عوارض می باشند و مصرف خودسرانه آنها خواهد توانست عواقب جبران ناپذیر داشته است. در این باره حتماً با پزشک خود مشورت بکنید.

قرصهای آرام بخش (TRANQUILIZERS / SEDATIVES) داروهایی هستند که با سرکوب سیستم اعصاب مرکزی (CNS) موجب آرامش، تمدد اعصاب، کاهش اضطراب و استرس، خوابآلودگی، سرخوشی، کندی تنفس، کاهش حس تعادل، شل شدن عضلات، قضاوت مختل و واکنشهای کند و مردد شده اند. استفاده دوز بالای این دسته از داروها قادر هست به از دست رفتن هوشیاری و حتی مرگ بشود

 

salamatmag 3 26 300x150 راه های درمان بی خوابی

 

خیلی از کارشناسان باور دارند مصرف قرص های خواب باید به عنوان آخرین راه درمان انتخاب شده باشد و نباید بیش از چند هفته مورد استفاده قرار گرفته اند. استفاده از این قرص ها در روزهای نخست بسیار آسان هست، اما در هفته دوم کم کم اعتیادآور می باشد. استفاده از این داروها پس از یک تا دو هفته امکان دارد تاثیر معکوس بر خواب فرد بگذارد. از طرف دیگر قرص های خواب آور دارای عوارض جانبی از جمله سرگیجه، تورم صورت، سردرد، احساس خواب آلودگی بعد از خوردن غذا و حتی تا روز بعد هست. مصرف این قرص ها موجب شده است که فرد در درازمدت دچار اختلالات عصبی و حتی زوال مغزی بشود. بر این اساس روانشناسان و متخصصان توصیه کرده اند اشخاص برای نجات از بی خوابی، برنامه زندگی خود را عوض کنند؛ به عنوان نمونه افرادی که دچار بی خوابی می باشند، باید از خوردن غذاهای سنگین در اواخر شب جلوگیری بکنند. دکتر «مارک بولوس» از گفت: مطمئن‌ترین و سالم‌ترین روش برای مصرف قرص‌های خواب، پرهیز از استفاده آنها مگر در شرایط خیلی اضطراری می باشد؛ به طور نمونه شب پیش از عمل جراحی یا حضور در شرایطی استرس‌زا استفاده این داروها با تجویز پزشک اشکالی نداشته است. دکتر یک متخصص دیگر از کلمبیا نیز می گویند: قبل از استفاده قرص‌های خواب‌آور به طور خودسرانه یا تحت نظر پزشک لازم هست شخص به عادات خواب خود توجه بکند، زیرا گاهی بدون نیاز به دارو و با انتخاب یک الگوی مناسب خواب، می‌توان مشکل را حل میکند. و نیز افراد بیشتر به این مساله فکر نکرده اند که مصرف محرک‌هایی مثل کافئین و کاکائو در شب فرد را از داشتن خواب کافی محروم خواهد کرد. بعلاوه این استفاده از تبلت و گوشی هوشمند موقع خواب و نور منتشر شده از آنها، این حس را به بدن القا خواهد کرد که هنوز زمان خواب نشده هست. به گفته پزشکان، به طور کلی استفاده قرص‌های خواب با تجویز پزشک یا بدون نسخه در حالی که به میزان بالایی انجام بشود، خطرناک می باشد.

 

داروهای گیاهی راه حلی درستی برای درمان بی خوابی و ارامش می باشد اصولا فکر می کنیم هرکسی که دوروبرمان هست صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب سرحال تر و باحوصله تر از ما هست؛ هرکسی غیر از خودمان! شاید دیگر به این نتیجه رسیده اید که ” آدم صبح ” نمی باشد، اما احتمالاً یک مشکل پنهان وجود خواهد داشت که موجب می شود صبح ها بدخلق و بی حوصله باشید و هنوز دلیل واقعی اش را کشف نمی کنند.

 

شاید مشکل این هست که برای به خواب رفتن، دردسر داشته اید و شب ها ناچارا بیدار مانده اند و تقلا کرده اید. شما واقعاً از صبح متنفر نبوده اید، فقط انرژی کافی برای لذت بردن از آن را نداشته اید

 

salamatmag 2 35 300x150 راه های درمان بی خوابی

 

خوشبختانه، راه های بسیاری برای غلبه بر بیخوابی و عدم توانایی برای به خواب رفتن وجود داشته هست که یکی از درست ترین آن ها استفاده از مکمل های گیاهی یا حتی مصرف خود آن گیاه بوده اند. این گیاهان معطر خواهند توانست بعد از یک روز سخت کاری، به آرامش و استراحت شما کمک بکنند

مصرف اين قرص ها باعث مي شود که فرد در درازمدت دچار اختلالات عصبي و حتي زوال مغزي شده باشد.

 

بر اين اساس روانشناسان و متخصصان می گویند افراد براي نجات از بي خوابي، برنامه زندگي خود را تغيير بدهند؛ به عنوان نمونه اشخاصی که دچار بي خوابي شده اند، بايد از خوردن غذاهاي سنگين در اواخر شب خودداری کنید.

 

متخصصین خارجی: مطمئن‌ترين و سالم‌ترين روش براي استفاده از قرص‌هاي خواب، پرهیز از مصرف آنها مگر در شرايط خيلي اضطراري هست؛ به طور نمونه شب پیش از عمل جراحي يا حضور در شرايطي استرس‌زا مصرف اين داروها با تجويز پزشک اشکالي نداشته است.

 

يک متخصص ديگر از کلمبيا نيز گفته اند: پيش از مصرف قرص‌هاي خواب‌آور به طور خودسرانه يا تحت نظر پزشک لازم هست فرد به عادات خواب خود توجه بکند، چون بعضی موقع بدون نياز به دارو و با انتخاب يک الگوي مناسب خواب، مي‌توان مشکل را حل میکند.

 

و نیز افراد بیشتر به اين مساله فکر نکرده اند که مصرف محرک‌هايي مثل کافئين و کاکائو در شب فرد را از داشتن خواب کافي محروم خواهد کرد.

بعلاوه  اين استفاده از تبلت و گوشي هوشمند موقع خواب و نور منتشر شده از آنها، اين حس را به بدن القا کرده است که هنوز زمان خواب نشده هست.

به گفته پزشکان، به طور کلي استفاده قرص‌هاي خواب با تجويز پزشک يا بدون نسخه در صورتي که به ميزان بالايي انجام میشود، خطرناک می باشد.

«خواب آلودگي، خواب عميق و حتي مرگ از مضرات داروهاي خواب آور است که بر اثر تضعيف مراکز تنظيم حياتي در مغز در اثر مصرف بيش از حد اين داروها به وجود می اید.

 

 

 

نوشته راه های درمان بی خوابی اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.