وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۲۶ام تیر ۱۳۹۷

علایم تنبلی چشم

salamatmag 1 40 300x150 راه های درمان تنبلی چشم

 

در این مقاله در سلامت مگ به راه های درمان تنبلی چشم می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

آمبولی یا تنبلی چشم یک بیماری شایع در میان کودکان می باشد. در بیشتر موارد والدین اطلاع چندانی از این بیماری نداشته اند. عدم آگاهی موجب می‌شود که با تاخیر به پزشک مراجعه بکنند. به عقیده بعضی از پزشکان مراجعه دیر هنگام به پزشک شانس درمان را از فرد گرفته است. بخصوص گفته شده است که برای کودکان بالای ۸ سال، راه های درمان تنبلی چشم کارساز نمی باشد.

تحقیقات اخیر ثابت میکند که نه تنها در کودکان بلکه برای بزرگسال نیز امکان درمان تنبلی چشم وجود داشته است. صحیح هست پیش از ارائه راه های درمان تنبلی چشم با این بیماری و نشانه های آن آشنا بشوید.

 

 

آمبولی یا تنبلی چشم

 

یکی از مشهورترین بیماری‌ها در میان کودکان، کمبود بینایی یک چشم نسبت به چشم دیگر هست که به آن آمبولی می نامند. به عبارت درست تر آمبولی یا تنبلی چشم یک اختلال بینایی هست که به دلیل عدم هماهنگی میان مغز و چشم به وجود می اید. این امر موجب کاهش دید در یک چشم شده است.

 

salamatmag 3 24 300x150 راه های درمان تنبلی چشم

 

علت بروز تنبلی چشم در افراد چیست

 

در حالت کلی عملکرد مغز به این صورت می باشد که از هر چشم یک تصویر دریافت کرده اند. عکس های دریافت شده، به وسیله ی مغز ترکیب و مقایسه شده اند. در نتیجه خروجی بهترین تصویر ممکن می باشد. زمانی که یک چشم تصاویر را با وضوح بالا دریافت نکرده است (چشم بیمار)، مغز به مروز زمان توانایی ترکیب تصاویر را از دست داده است. در نتیجه فقط بهترین تصویر دریافت میشود از چشم (چشم سالم) را پردازش و به نمایش خواهد گذاشت. به عبارت صحیح تر است، عدم وضوح تصویر در چشم بیمار و وضوح بالای تصویر به وجود می اید در چشم سالم، موجب شده است مغز از دو چشم، چشم سالم را برای دیدن انتخاب بکند.  پس تصویر را از چشم سالم دریافت و چشم مریض را مسدود کرده اند. اصطلاحاً گفته شده است مغز، چشم بیمار را خاموش کرده اند. خاموشی چشم بیمار باعث به آمبولی شده اند

 

متخصصین درباره ی علت تنبلی چشم نیز گفته است: تنبلی چشم علل گوناگونی دارد که عبارتند از تنبلی ناشی از عیب های انکساری(به معنای ضعیفی چشم که شامل نزدیک بینی، دوربینی وآستیگماتیسم خواهد شد)، تنبلی ناشی از انحراف چشم و نیز تنبلی ناشی از اختلاف نمره دو چشم.

 

در نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم، اگر دید هر دو چشم خیلی کم شده است، هر دو چشم و اگر تفاوت دید آنها زیاد شده باشد، چشم ضعیف‌تر نمی‌تواند تصویر واضحی از اشیاء داشته باشد و در نتیجه دچار تنبلی خواهد شد.

 

وی افزود: لوچی یا انحراف چشم می‌تواند موجب دو بینی شده در نتیجه تصویر واضحی روی شبکیه تشکیل نشده است بدین ترتیب مغز کم کم برای حذف دو بینی ، تصویر چشم منحرف را حذف میکند و تنبلی چشم به وجود می اید.

 

اشکالات مادرزادی در ساختمان چشم، مثل آب مروارید و پایین افتادگی پلک، کدورت قرنیه و فاکتورهای ژنتیکی موجب می‌شود که چشم نتواند تصویر واضحی از اشیاء داشته باشد و بتدریج دچار تنبلی بشود.

 

حتما برای شما هم این سوال پیش امده است که عمل پیوند قرنیه چگونه انجام می شود برای اینکه بدانید عمل پیوند قرنیه چگونه انجام می شود می توانید به پست عمل پیوند قرنیه چگونه انجام می شود مراجعه کنید و اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید

 

وی درباره ی راهکارهای پیشگیری از تنبلی چشم نیز گفته است: تنها راه پیشگیری از تنبلی چشم تشخیص بموقع عوامل به وجود اورنده آن می باشد و چون خیلی از این عوامل برای خانواده ها ناشناخته هست، چشم همه کودکان باید حداقل سه بار قبل از دبستان در زمانهای گوناگون (یعنی سه ماهگی، دو تا سه سالگی و ۵ تا شش سالگی) معاینه بشود.

 

وی درباره ی نحوه درمان تنبلی چشم نیز میگوید: هنگامی که تنبلی در نتیجه عیوب انکساری به وجود می اید اولین اولویت در درمان ، تصحیح از طریق عینک میشود و بعد از آن باید کودک را به استفاده از چشم ضعیف وادار کر که این کار اصولا با بستن چشم سالم برای هفته‌ها یا ماه‌ها صورت گرفته است.

 

بهترین سن برای درمان تنبلی چشم قبل از هفت سالگی می باشد زیرا هنوز سیستم بینایی ثبات و استحکام لازم را پیدا نکرده اند و احتمال زیادی وجود دارد که بینایی به حالت اول بازگردد.

 

در حالی که تشخیص تنبلی چشم ، حتما تا پایان ده سالگی پیگیر وضعیت بینایی و تغییرات عیب های انکساری کودک بوده اید و اگر متخصص توصیه بکند چشم کودک را بسته، طبق دستور او عمل بکنید و چشم کودک را کمتر یا بیشتر از زمان تعیین شده بسته نگه ندارید

 

salamatmag 2 32 300x150 راه های درمان تنبلی چشم

 

تنبلی چشم چگونه تشخیص داده می شود

 

تشخیص تنبلی چشم کار آسانی نمی باشد، زیرا تا وقتی که کودک مشکل واضحی ندارند و یا دچار انحراف واضح چشمی نشده اند، پدر و مادر متوجه مشکل بینایی فرزندشان نمیشوند. چشم پزشک نیز تنبلی چشم را بر طبق اختلاف قدرت بینایی بین دو چشم یا  ضعف بینایی هر دو چشم تشخیص داده اند.

 

اندازه‌گیری قدرت بینایی در کودکان کم سن، کار دشواری هست و چشم پزشک باید به وسیله روش‌های خاص از جمله بررسی چطور تمرکز و تعقیب کردن اشیاء توسط یک چشم در حالی که چشم دیگر پوشانده میشود، قدرت بینایی کودک را تخمین زده اند. باید به این موضوع مهم هم توجه کنید که ضعف بینایی در یک چشم همیشه به معنای تنبلی چشم نیست؛ زیرا گاهی امکان دارد این مشکل با تجویز عینک اصلاح بشود.

بعضی مواقع نیز سایر بیماری‌های چشمی به عنوان نمونه آب مروارید، عفونت‌ها، تومورها و یا سایر اختلال‌های داخل چشم موجب کاهش بینایی می باشند که اگر امکان درمان آنها وجود داشته است، دید کودک نیز اصلاح خواهد شد

 

 

علائم تنبلی چشم در بزرگسالان و کودکان

 

از نشان تنبلی چشم در کودکان این می باشد که در سنینی که کودک قادر به بیان مشکلات خود بوده اند امکان دارد از ضعف بینایی، خستگی چشم و یا سردرد شکایت داشته اند. اما در بیشتر موارد کودک شکایتی نداشته اند.

از علائم تنبلی چشم در بزرگسالان این هست که امکان دارد علایم بیماری‌های موجب تنبلی چشم نظیر انحراف چشم و آب مروارید باعث به تشخیص بشود.

از دیگر نشانه های تنبلی چشم در کودکان این می باشد که زمانی که تنبلی چشم ناشی از عیوب انکساری بوده اند تشخیص آن مشکل هست زیرا کودکان به راحتی توسط چشم دیگر خواهند دید و کمبود دید در چشم بیمار را جبران خواهد کرد.

.

نوشته راه های درمان تنبلی چشم اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.