وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۲۵ام تیر ۱۳۹۷

آیا زیاد نشستن خطری دارد ؟

salamatmag 1 39 300x150 آیا زیاد نشستن ضرر دارد

 

در این مقاله در سلامت مگ به اینکه آیا زیاد نشستن ضرر دارد می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

کارشناسان بزرگ بر این باور می باشند که نشستن می‌تواند مثل سیگار کشیدن باعث تاثیرات منفی بر سلامت افراد بوده باشد، البته اگر تاثیرات منفی آن از سیگار بیشتر نبوده باشد. مطالعات حاکی از آن هست که نشستن به مدت زیاد خطر مبتلا شدن به دیابت، حملات قلبی عروقی و یا ابتلا به نوع خاصی از سرطان را زیاد میکند.

در یک مطالعه‌ی ۱۴ ساله بر روی ۱۸۵۰۰۰ شرکت کننده که نتیجه آن در مجله‌ی بیماری‌های همه‌گیر در امریکا انتشار یافته است، نشان میدهد که زمان نشستن مستقیما با مرگ‌ومیر در مرتبط می باشد. شاید شگفت انگیزترین نکته این هست که این نتیجه فارغ از میزان فعالیت بدنی شرکت‌کنندگان بوده و کاملا تائید شده می باشد. خطرات نشستن به اندازه کافی روشن هست، در مجله‌ی پزشکی استرالیا مقاله‌ایی به چاپ رسید مبنی بر اینکه نشستن طولانی مدت پشت میز قادر است “خطرناک” باشد، همین چیز پزشکان و کارفرمایان را تشویق میکند تا جایگزین‌هایی را تجویز یا درنظر گرفته باشند.

 

نشستن، به ویژه نشستن روی صندلی، بهای سنگینی بر سلامت متحمل میکند می‌کند، چون اساسا عملکرد بدن را مختل خواهد کرد. زمانی که در صندلی فرو می‌روید، عضلات رها شده اند، مفاصل ران سفت میشوند و ستون فقرات تقریبا خشک خواهند شد. در وضعیت نشسته جریان خون کند شده است، که بر فعالیت مغز و ابتلا به بیماری‌های قلبی تاثیر گذار می باشد و حتی خطر لخته شدن خون را بالا میبرد. صندلی شما نیز قادر است باعث اُفت چشمگیری در تولید آنزیم‌های چربی‌سوز و کالری‌سوز بشود

 

نتایج تحقیقاتی که در ازمایشگاهی سرطان انجام شده هست که نشان داده که مدت زمان نشستن، به ویژه نشستن طولانی مدت و بی وقفه در پشت میز کار، عملکرد مغز را ضعیف میکند و موجب آسیب عروق مغزی خواهد شد.

 

یکی از این مشکلات «مغز مه آلود» می باشد که بر اثر کم شدن جریان خون و اکسیژن در مغز به وجود می اید.

وقتی که فعال می باشیم، خون و اکسیژن به خوبی به مغز پمپاژ میشود و موجب تحریک تولید هورمون های خوش خلقی و بعضی از ژن های محافظ خواهد شد.

زمانی پشت میزنشین و خانه نشین خواهید شد، جریان خون تازه و اکسیژن و ترشح هورمون های خوش  خلقی کم میشود و به این صورت، مغز آشفته میشود و قدرت تمرکز خود را از دست خواهد داد.

 

salamatmag 2 31 300x225 آیا زیاد نشستن ضرر دارد

 

به هم خوردن هم ترازی گردن، شانه ها و ستون فقرات بالایی

 

همین الان به وضعیت نشستن تان در پشت میز کار دقت بکنید. به احتمال فروان به جای اینکه گردن تان در راستای ستون فقرات بوده باشد، به سمت جلو خم شده اید. بدون شک شانه و کمرتان نیز در وضعیت نامناسبی قرار داشته است، یعنی شانه هایتان افتاده و پشتتان به حالت خمیده شده است.

 

هم تراز نبودن گردن، شانه ها و ستون فقرات در حین قرار گرفتن پشت کامپیوتر که اصولا ساعت ها نیز زمان میبرد، باعث ایجاد آسیب های فشاری مکرر و دائمی به عضلات و ساختار استخوانی گردن خواهد شد که از انتهای جمجمه تا مهره های پشت را درگیر میکند.

 

در نتیجه برای کم شدن آسیب های وارده لازم هست صاف بنشینید، گردن را جلو نیاورید تا با شانه ها و ستون فقرات در یک راستا بوده باشد

امروزه اغلب اشخاصی به مدت طولانی در حالت نشستن یا ایستادن می باشند. نشستن و ایستادن به صورت طولانی زمینه ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی را بالا میبرد و نیز موجب آسیب رسیدن به ستون فقرات و درد کمر و گردن خواهد شد.

 

تغییر سبک زندگی به سمت ماشینی شدن و پشت میزنشینی موجب شده است تا کاهش تحرک و فعالیت فیزیکی افراد مسی بشود وبه سلامت بدن آسیب های جدی و حتی مرگباری وارد بکند.

 

salamatmag 3 23 300x200 آیا زیاد نشستن ضرر دارد

 

نشستن زیادی خطر مرگباری به دنبال خواهد داشت و عامل خستگی گردن، کمر درد، بیماری قلبی، سرطان کلون، درد مفاصل، شانه درد، پاهای متورم و رگ های واریسی شده است.

 

ایستادن زیاد نیز مثل نشستن آسیب های جدی به سلامت بدن وارد کرده است، از خستگی گردن، شانه درد، کمر درد تا اختلال در سیستم گردش خون،درد مفاصل، پاهای متورم و رگ های واریسی همه از ضررهای ایستادن طولانی مدت می باشد.

برای خودداری از آسیب های ایستادن یا ننسستن زیاد باید هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه وضعیت بدن خود را تغییر بدهید، استراحت بکنید و خود را بکشید

 

 

عدم تمرکز

نشستن‌های زیادی جریان خون را محدود خواهد کرد و از رسیدن اکسیژن به مغز جلوگیری میکند. در این شرایط مغز شما میتواند به تمرکز کردن نمی باشد. اگر بخواهید تمامی کارهای خود را پشت میز و در یک زمان واحد انجام بدهید مطمئن بشوید به بدنتان آسیب میرساند. اگر حرکت بکنید بیشتر موثر می باشد. تلاش کنید کارهای خود را به گونه ای تقسیم بکنید که نیاز به حرکت کردن داشته باشید.

 

 

افسردگی

خانوم های میانسالی که اغلب از هفت ساعت در روز می‌نشینند به احتمال فراوان نشانه‌های افسردگی زیادتری نسبت به سایر افراد دارند.زمانی را در طبیعت بگذرانید. اشخاصی که در هوای آزاد و طبیعی به مدت ۹۰ دقیقه پیاده روی کرده اند؛ میتوانند احساسات منفی را از خود دور بکنند. سرگرم بودن با افکار منفی می‌تواند خطر ابتلا به افسردگی و سایر بیماری‌های ذهنی را بالا ببرد.

 

 

مشکلات انسولینی

 

تنها یک روز بی تحرک بودن قادر است فعالیت انسولین را کمتر بکند و همین امر ایجاد مشکل سطح قند خون خواهد کرد. وقتی که بدن شما به درستی از انسولین استفاده نکرده است، با خطر مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ روبرو می باشید. یک بطری آب به همراه خود نگه دارید. زمانی که احساس میکنید بدنتان آب خود را از دست داده هست آب بخورید. در زمان بی آبی بدن، سطح هورمون وازوپرسین افزایش می یابد و همین امر باعث بالا رفتن سطح قند خون و اسیب به بدن خواهد شد. اما افرادی که آب کافی خورده اند کمتر به بیماری دیابت نوع ۲ مبتلا خواهند شد.

 

 

کمر درد

نشستن پشت میز به مدت زیاد می‌تواند در ابتدای کار موجب ایجاد دردهای کم در ناحیه کمر بشود اما بعدها این نوع درد و شدید خواهد شد.

نوشته آیا زیاد نشستن ضرر دارد اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.