وی هرت ایت عکس

  • تاریخ : ۲۴ام تیر ۱۳۹۷

آیا شراب خوردن واقعا مضر است ؟

salamatmag 1 37 300x150 عوارض مصرف شراب

 

در این مقاله در سلامت مگ به عوارض مصرف شراب می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

 

 

فردی که الکل استفاده میکند به سختی راه خواهد رفت، بریده بریده حرف میزند، و قادر نمی باشد که به سرعت از خود عکس العمل نشان بدهد.الکل پس وارد شدن به بدن، از راه مویرگ های موجود در دیواره معده و روده کوچک به آرامی وارد جریان خون میشود و ظرف مدت چند دقیقه از زمان خوردن، از طریق سیستم گردش خون، به مغز خواهد رسید. در این زمان اثر گذاری الکل بر بدن آغاز میشود و سرعت عملکرد سلول های عصبی بدن کم میشود. و نیز الکل موجود در جریان خون به داخل کبد نیز وارد خواهد شد و در آنجا طی فرایندی تصفیه میشود و به یک ماده غیر سمی تبدیل خواهد شد.

 

در هر نوبت، کبد تنها میتواند به تصفیه کردن میزان خاصی الکل هست و در صورتی که حجم الکل مصرف شده از آن مقدار بیشتر بوده است، تصفیه نشده و به گردش در جریان خون ادامه خواهد داد. مصرف بسیار زیاد الکل، موجب کند شدن فرایند تنفس شده و به علت کمبود و نرسیدن اکسیژن کافی به مغز، می تواند موجب کما و یا حتی مرگ بشود.

 

الکل با اثرگذاری بر عملکرد پیام رسان های شیمیایی مغز (نوروترانسمیترها)، موجب بروز اختلال در عملکرد عادی آن خواهد شد. از جمله اصلی ترین تاثیرات الکل در ساختار شیمیایی مغز، بر هم زدن تعادل بین پیام رسان های “مهار کننده” و “تحریک کننده” بوده است. استفاده کوتاه مدت از الکل موجب افزایش میزان پیام رسان های مهار کننده میشود و تعداد پیام رسان های تحریک کننده را کم میکند؛ در نتیجه سرعت عملکرد بدن کم میشود و فرد رفتارهایی مثل آرام صحبت کردن، و یا تلو تلو خوردن موقع راه رفتن را از خود نشان میدهد که در اصطلاح به آن مست شدن گفته شده است. به طور هماهنگ، الکل میزان لذت در بدن را نیز زیادتر میکند و به فرد احساس رضایت خواهد داد.

 

salamatmag 3 22 300x220 عوارض مصرف شراب

 

در حالی که مصرف الکل ادامه دار باشد و به یک عادت بلند مدت تبدیل بشود، مغز مجبور می شود تا تعدل بین این پیام رسان ها را مجددا برقرار بکند و لذا با کاهش دادن میزان پیام رسان های مهار کننده، پیام رسان های تحریک کننده را افزایش خواهد داد که این کار موجب بروز حالتی خواهد شد که از آن با عنوان “مقاوم شدن بدن” یا “تلورانس” یاد شده است. مقاوم شدن بدن به این معنی هست که برای دستیابی به همان میزان لذت و رضایت قبلی، مقدار خیلی زیادی الکل باید وارد جریان خون بشود. در حالی که نوشیدن الکل به طور مداوم تکرار شود، این مقاوم شدن بدن، موجب پیدایش و توسعه یافتن بیماری اعتیاد به الکل یا “الکلیسم” شده است.

 

الکل در نوع مختلف نوشیدنی ها یافت شده است اما مشروبات الکلی که از آنها با نام اسپیریت یاد شده است، میزان الکل زیادتری نسبت به شراب یا آبجو داشته اند. و نیز اگرچه که چنین به نظر نرسیده است، اما انواع نوشیدنی های تقطیری مخلوط با آب میوه که به آن کوکتل می نامند نیز، میزان الکل بیشتری نسبت به شراب و یا آبجو داشته باشند. به طور اساسی می توان گفت که مشروبات الکلی که با مصرف از فرایند تخمیر تولید خواهد شد مثل شراب، یا آبجو میزان الکلی در حدود ٢ الی ٢٠ درصد، و مشروباتی که به صورت تقطیری تهیه شده است مانند ویسکی یا ودکا حاوی ٤٠ تا ٥٠ درصد الکل بوده است.

 

 

در حالت مصرف الکل چه اتفاقی رخ میدهد

 

روشی که الکل روی هر شخص مصرف‌کننده تأثیر گذاشته است، به عوامل زیادی بستگی خواهد داشت از جمله سن، وزن، جنسیت، وضعیت سلامت، میزان تحمل، انتظارات فرد از اثرات الکل، وضعیت خلق، نحوه سوخت و ساز بدنی و محیطی که در آن الکل مصرف شده است. ترکیب شدن الکل با سایر مواد امکان دارد اثرات این مواد را تشدید بکند و لذا عوارض الکل عوارض نامطلوب آن‌ها را زیاد میکند.

 

salamatmag 2 29 300x200 عوارض مصرف شراب

 

عوارض الکل بیش از آن‌که از مصرف مداوم این ماده تأثیر بگذارد، تحت تأثیر میزان مصرف در هر نوبت قرار داشته است، بدین معنی که شخصی که گهگاهی الکل خورده است، اما حجم الکلی که در هر بار مصرف کرده است زیاد می باشد اغلب از فردی که همان میزان الکل را در نوبت‌های متعدد مصرف می‌کند، آسیب دیده اند.

 

حدود ۱۰ درصد الکل مصرفی از معده و باقی آن از روده کوچک و اندکی نیز ار روده بزرگ، جذب شده اند. الکل به سرعت از این اندام جذب رگ‌های خونی خواهد شد و خود را به بخش‌های مختلف بدن خواهد رساند و بسته به میزان تجمع آن در هر قسمت، موجب کند شدن فعالیت‌های مغز و نخاع خواهد شد. بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه پس از استفاده، غلظت الکل خون بالا خواهد رفت و اوج این غلظت بین ۴۵ تا ۶۰ دقیقه پس از مصرف حاصل خواهد شد که بسته به این‌که با شکم خالی یا همراه با غذا مصرف بشود، متفاوت می باشد. مصرف الکل با شکم خالی جذب را تسریع کرده است. هنگامی که رسیدن به اوج غلطت خونی، و نیز به طول مدتی که ضمن آن الکل مصرف شده است بستگی داشته است. مصرف سریع، رسیدن به اوج غلظت را تسریع، و مصرف تدریجی، زمان آن را طولانی‌تر خواهد کرد. جذب الکل در مورد نوشیدنی‌هایی که غلظت الکل بالاتری داشته است، سریع‌تر صورت گرفته و فرد زودتر به حالت مستی خواهد رسید.

 

 

 چگونه می‌توان تشخیص داد که فردی الکل مصرف کرده هست

 

فردی که الکل مصرف کرده است اصولا خلق بسیار شاد و سرحالی پیدا کرده اند، اما رفتارهای او جوری نیست که از سوی دیگران به‌نظر احمق یا دیوانه به‌نظر رسیده است. حافظه شخص خیلی زود تحت تأثیر قرار میگیرد و قید و بندهای زیادی از رفتارهای او برداشته شده است که امکان دارد در این حالت دست به رفتارهایی زند که باعث به پشیمانی بعدی بگردد و حتی ممکن هست بعداً به خاطر نیاورده باشید که او این رفتار را انجام داده هست. تصمیم‌گیری‌های فرد نیز در این حالت تحت تأثیر میذارد. بعضی افراد در این مواقع دست به معاملاتی زده اند که زندگی آن‌ها را در معرض خطر قرار خواهد گرفت. این افراد امکان دارد خیلی بی‌قرار، پرخاشگر یا تکانشی بشوند. در اثر زیاد مصرف الکل، کنترل فیزیکی از بین می‌رود و فرد تعادلش را از دست میدهد و تکلم بریده بریده و تاری دید پیدا کرده است. از این‌رو احتمال تصادفات رانندگی، درگیری‌های فیزیکی و درگیر شدن در رفتارهای جنسی پرخطر در این افراد بسیار زیاد هست.

نوشته عوارض مصرف شراب اولین بار در سلامت مگ • مجله سلامتی پدیدار شد.